بهترین ترفندها برای دکوراسیون خانه کوچک

بهترین ترفندها برای دکوراسیون خانه کوچک
دکوراسیون خانه‌ کوچک همیشه با مشکلاتی مانند کمبود فضا برای وسایل همراه است. در ادامه مهم‌ترین نکات برای استفاده بهینه از فضای موجود در خانه‌ها و بزرگتر نشان دادن محیط به شما پیشنهاد می‌شود. با بهره‌مندی از این نکات می‌توانید منزل کوچک خود را زیباتر بچینید.

این روز‌ها خانه‌های بزرگ کمتر ساخته شده و آپارتمان‌ها هر روز کوچکتر می‌شوند. بنابراین چیدمان فضا‌هایی با متراژ پایین یکی از دغدغه‌های مهم و همیشگی دکوراسیون منزل به شمار می‌روند. در ادامه نکاتی برای دکوراسیون خانه کوچک پیشنهاد می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید آپارتمان کوچک خود را بزرگتر از آنچه که هست، نشان دهید.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر به موضوع دلخواه خود برسید.
کمدها
دیوار
آشپزخانه
پرده
مبلمان
عناصر مختلف برای طراحی دکوراسیون خانه کوچک
کمدها
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

برای استفاده بهینه از فضا در طراحی دکوراسیون خانه کوچک، پیشنهاد می‌کنیم ارتفاع کمدهایتان را افزایش دهید. همیشه بالای کمد‌ها قسمتی فضای اضافی وجود دارد که قابل استفاده نیست. با اضافه کردن ارتفاع کمد و افزودن یک قفسه می‌توانید از این فضا استفاده کنید.
دیوار
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

دیوار‌ها نقش مهمی در ذخیره فضا و دکوراسیون خانه‌ کوچک دارند؛ بنابراین استفاده از میز متصل به دیوار دور از ذهن نیست، میز‌هایی که می‌توان پس از پایان استفاده، آن‌ها را جمع کرد و به یک طاقچه برای قرار گرفتن لوازم تزئینی تبدیل کرد. در صورتی که این میز را با آینه ترکیب کنید، همزمان از دو ایده برای ایجاد خطای دید استفاده کرده ‌اید.
آشپزخانه
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

یکی از ایده‌های جذاب که همزمان می‌تواند مشکل کمبود فضا را جبران کند، قرار دادن ظروف زیبا و بعضی از لوازم آشپزخانه در معرض دید است. برای انجام این کار می‌توانید از قفسه‌ها و سبد‌های زیبا کمک بگیرید که علاوه بر کاهش نیاز به فضای مخفی باعث می‌شود تا برای قرار دادن لوازم، آشپزخانه نیز ظاهر جدید پیدا کند. وسایل کوچکتر را نیز می‌توان در سبدها، دور از دید قرار داد.

ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

از لوازم قدیمی استفاده کنید. با تکیه بر این حقیقت که لوازم خانگی قدیمی کمتر به چشم می‌آیند، می‌توانید منزل خود را تزئین کنید. برای مثال، یک یخچال فریزیر به رنگ قرمز و عرض ۲۴ اینچ علاوه بر اینکه به آشپزخانه رنگ می‌دهد، فضای کافی برای نگهداری مواد غذایی را فراهم کرده و حجم کمتری را نیز اشغال می‌کند، در حالی که اندازه استاندارد یخچال‌های امروزی ۳۶ اینچ است.

ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

یکی دیگر از حقه‌های جالب در طراحی دکوراسیون خانه کوچک، استفاده از قفسه‌های آکاردئونی است که کاربرد‌های زیادی دارد. یکی از این کاربرد‌ها ایجاد محلی برای قرار دادن و تا کردن لباس‌های شسته شده است که پس از اتمام کار می‌توان آنرا جمع کرد.

ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

از دیگر کار‌هایی که می‌توان انجام داد، تعبیه کابینت‌های کشویی است. این کابینت‌ها قابلیت نصب در فضا‌هایی را دارد که تعبیه کابینت‌های معمولی با در، ممکن نیست؛ بنابراین زاویه‌های کابینت در آشپزخانه که تا پیش از این بی استفاده می‌ماندند، با این روش تبدیل به محلی عالی برای نگهداری لوازم می‌شوند.

ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

برای استفاده مفید از فضا در آشپزخانه‌های کوچک، باید از تمام فضا‌ها حتی در کابینت نیز کمک گرفت. با اتصال قلاب به در و دیواره داخلی کابینت، فضای مناسبی برای آویزان کردن ابزار فراهم می‌شود. دستکش، کیسه‌های پلاستیکی و دستمال‌های آشپزخانه را می‌توان با این روش مرتب کرد.
پرده
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

پرده‌ها نیز یکی از مهم‌ترین عناصر در دکوراسیون خانه کوچک هستند. بنابراین انتخاب رنگ، طرح و حتی ارتفاع آن‌ها می‌تواند در نورگیری و چشم‌انداز محیط نقش داشته باشند. برای آنکه منزل‌تان بزرگتر به نظر برسد، می‌توانید پرده‌ها را از ارتفاع بالاتری نصب کنید. هرچقدر میله پرده‌ها را بالاتر نصب کنید، ارتفاع سقف بیشتر به نظر می‌رسد. پیشنهاد می‌کنیم فاصله میله پرده از سقف حداکثر ۶ سانتی‌متر باشد، همچنین پرده‌ها را طوری انتخاب کنید که پس از نصب تنها ۱۲ سانتی‌متر از هر طرف پنجره را بپوشاند. با این روش علاوه بر اینکه پنجره بزرگتر به نظر می‌رسد، به دلیل اینکه سطح کمتری از پنجره با پرده پوشیده می‌شود، نورگیری منزل نیز افزایش می‌یابد.
مبلمان
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

از انتخاب‌های هوشمندانه دیگری که به شما در افزایش فضا کمک می‌کند، استفاده از سرویس‌های چند منظوره است. تخت‌هایی که کشو دارند و یا مبل‌هایی تبدیل به تخت می‌شوند، حجم زیادی از فضا را ذخیره می‌کنند که در صورت عدم نیاز، با جمع کردن آن‌ها، محیط بازتر می‌شود.

ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

مبلمان کوچک نیز می‌تواند به ذخیره فضا در دکوراسیون خانه کوچک کمک کند؛ بنابراین منزلی که با وسایل چوبی کوچکتری مبله شده، فضای بیشتری نسبت به فضا‌های مبله با صندلی و کاناپه‌های بزرگ به تعداد نفرات مساوی، دارد.

ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

البته باید این نکته را به خاطر داشت که همیشه انتخاب مبلمان ثابت که به دیوار متصل شده‌اند و جای آن‌ها قابل تغییر نیست، فضای کمتری از سایر مبلمان اشغال می‌کنند. بعلاوه چنین مبلمانی فضایی مخفی را برای لوازم اضافه نیز فراهم می‌کند.

استفاده از عناصر مختلف برای طراحی دکوراسیون خانه کوچک
آینه
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

یکی از حقه‌های قدیمی، ولی کارسازی که طراحان داخلی از آن بهره می‌گیرند، استفاده از آینه است. آینه با ایجاد خطای دید، می‌تواند فضا را بزرگتر جلوه دهد؛ بنابراین از آینه می‌توان در هر فضایی از حمام تا آشپزخانه کمک گرفت.
پالت رنگی
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک
اگر طرفدار رنگ‌های روشن و خنثی هستید، از آن‌ها برای بهبود فضا استفاده کنید. درست است که رنگ‌های تند و تیره طرفداران زیادی دارند، اما این حقیقت را که استفاده از آن‌ها می‌تواند محیط را به هم ریخته و نامرتب نشان دهد، نباید نادیده گرفت. به هم ریختگی می‌تواند منزل شما را کوچکتر از آنچه هست، نشان دهد؛ بنابراین رنگ‌های خنثی و روشن یکی از انتخاب‌های هوشمندانه برای ایجاد خطای دید و بزرگتر به نظر رسیدن منزل است.
چراغ دیوارکوب
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

همانطور که گفته شد، نورپردازی دکوراسیون خانه کوچک نقش مهمی در بزرگتر به نظر رسیدن فضا می‌کند، بنابراین باید لوازمی را انتخاب کرد که به خوبی نور منزل را تامین کنند. اما این نکته را نیز باید به خاطر داشت که چراغ‌های رو میزی مانند آباژور نیاز به محلی برای قرار گرفتن دارند و فضا اشغال می‌کنند؛ بنابراین چراغ‌های دیوارکوب درست‌ترین انتخاب ممکن برای نورپرداری در فضا‌های کوچک هستند. یک انتخاب جسورانه برای ذخیره فضا و همچنین ایده دکوراتیو، استفاده از چمدان‌های قدیمی است. با قرار دادن این چمدان‌ها بر روی یکدیگر، علاوه بر اینکه در گوشه‌ای از منزل خود یک دکور وینتیج و قدیمی دارید، می‌توانید از فضای درون آن‌ها برای قرار دادن لوازم و وسایلی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، کمک بگیرید.
وسایل کاربردی
ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک
در ادامه استفاده از وسایلی با چندین کاربرد، مثال‌هایی مانند ساعت و یا آینه وجود دارند که محفظه پشت آن فضایی را برای نگهداری وسایل ایجاد می‌کند. از ایده‌های دیگر، قفسه‌هایی با قاب که کاربرد دو منظوره دارند و دکور نیز محسوب می‌شوند، انتخاب مناسبی برای استفاده است.

ترفندهایی برای دکوراسیون خانه کوچک

همچنین یکی از فضا‌هایی که همیشه می‌توان از آن برای مخفی کردن وسایل استفاده کرد، زیر پله است. تعبیه کشو یکی از ایده‌هایی است که می‌تواند این فضای خالی را پر کرده و همچنین محیط را مرتب‌تر نشان خواهد داد.

برگرفته از: countryliving

 

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ