طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

برندگان جایزه معماری پریتزکر سال ۲۰۲۱ میلادی

18

آن لاکاتون (Anne Lacaton) و ژان فیلیپ واسال (Jean-Philippe Vassal) ، معماران فرانسوی-مراکشی به عنوان برندگان جایزه معماری پریتزکر سال ۲۰۲۱ میلادی (چهل و سومین دوره از این جایزه بین المللی) اعلام شدند!

جایزه معماری پریتزکر (یا جایزه نوبل معماری) را جی آرتور پریتزکر، کارآفرین آمریکایی و همسر وی سیندی در سال ۱۹۷۹ میلادی پایه گذاری نمودند و خانواده پریتزکر و بنیاد هایت هزینه‌ های آن را تامین می ‌کنند.

جایزه معماری پریتزکر هر ساله فارغ از ملیت، نژاد و مذهب به ‌منظور بزرگداشت معمار یا معماران (زنده ای) اهدا می‌ شود که آثار ساخته ‌شده آن ها دلالت بر ترکیبی از صفاتی چون استعداد، بینش و تعهد آن ها داشته باشد و از طریق هنرِ معماری، خدماتی قابل توجه و پیوسته را به بشریت و محیط مصنوع داشته اند.

به برنده این جایزه، ۱۰۰٬۰۰۰ دلار آمریکا، یک گواهی تقدیر و از سال ۱۹۸۷ میلادی به بعد یک مدال برنز با طرحی الهام ‌گرفته از آثار لویی سالیوان، معمار آمریکایی اهدا می ‌شود که روی آن سه کلمه لاتین firmitas (ایستایی)، utilitas (کارایی)، و venustas (زیبایی) (سه کیفیت مطلوب معماری از نظر ویتروویوس، معمار روم باستان) حک شده ‌است. پیش از ۱۹۸۷ میلادی به جای این مدال برنز، مجسمه ‌ای از هنری مور به برنده اهدا می شد.

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ