بررسی معماری شهر مسکو با بررسی ۱۶۰۰۰ عکس

وقتی که عکسی در یک شبکه اجتماعی آپلود می‌شود؛ دیگر نمی‌خواهد قسمتی از یک آرشیو شخصی باشد؛ بلکه دوست دارد یک دارایی عمومی و منبعی برای محققان باشد. Lev Manovich در آزمایشگاه Big Data به مطالعه تعداد کثیری عکس پرداخت. ظاهراً، استفاده از نتایج مطالعه آرشیو آنلاین و بزرگ تصاویر برای نتیجه‌گیری در مورد یک جامعه بزرگ، ایده مناسبی نیست زیرا یک دختر ۱۹ ساله عکس‌های سلفی خود را به اشتراک می‌گذارد اما معمولاً یک خانم ۶۵ ساله چنین کاری انجام نمی‌دهد. به هر حال ما می‌توانیم با این نوع مطالعات، اطلاعات زیادی در مورد شهرها و ساکنین آن‌ها به دست بیاوریم.

واقعاً شگفت‌انگیز است که شهروندان مسکویی موقع  عبور از مناطق آشنای شهر خود مانند پارک Gorky یا موزه Pushkin مثل یک توریست رفتار می‌کنند. این موضوع اتفاقی نیست؛ بازدید از مرکز شهر خود، امری رایج در بین روس‌هاست. یک توریست بومی درست به اندازه یک توریست غیربومی عکس می‌گیرد.

Grigory Revzin، روزنامه‌نگار روسی و منتقد معماری، طی مصاحبه‌ای با مجله Snob گفت: از نظر من، بهترین شاخص کیفیت یک خیابان، میزان محبوبیت آن در بین جماعت فشن آن خیابان است. بهترین خیابان یک شهر، خیابانی است که اهالی مد و فشن، عکس‌های بیشتری در آن خیابان می‌گیرند و در اینستاگرام منتشر می‌کنند. با استفاده از نتایج تحقیقات مرکز مردم‌شناسی می‌توانیم بگوییم که کدام خیابان‌ها برای قدم زدن در اطراف مرکز شهر مسکو محبوبیت بیشتری دارند. در تصویر زیر می‌توانید درصد عکس‌ها و سلفی‌های گرفته شده در این خیابان‌ها را در شهر مسکو مشاهده کنید.
اگرچه به اعتقاد Jane Jacobs، جذابیت یک خیابان به اوقات شبانه یا روزانه بستگی ندارد؛ تحلیل‌ها نشان داده است؛ عکاسی در شب ایمن‌تر است و سطح سلامت خیابان را نشان می‌دهد.

واقعیت‌های جالب در مورد آنالیز عکس های شهر مسکو

1- مجسمه‌های St. Cyril و St.Methodius در میدانSlavyanskaya، مردانه‌ترین مجسمه‌ها هستند. اکثر مردها در کنار این مجسمه‌ها عکس گرفته‌اند؛ چه بهار باشد چه زمستان، چه شب باشد چه روز، چه میدان شلوغ و چه خالی از جمعیت باشد.
2- آب کوچک در مقایسه با آب بزرگ محبوب‌تر است. عکس فواره واقع در بلوار Chistoprudni دو برابر استخرهای موجود در این مکان گرفته شده است. این موضوع شاید ناشی از سنت مسکویی‌ها برای آب‌تنی در فواره‌ها باشد.
3- مجسمه دو نویسنده در بلوار Gogolevskiy نصب شده است اما مجسمه Mikhail Sholokhov، نویسنده معروف روسی قرن بیستم، چهار برابر مجسمه Nikolai Gogol محبوب‌تر است.
4- بیشتر مردم قدم زدن در Kuznetsky را به عکاسی در کنار ساختمان بانک مسکو، پاساژ San Galli و دیوارنوشته House No 12 ترجیح می‌دهند.
5- محبوب‌ترین لوکیشن ها برای عکاسی فقط مکان‌های معروف نیستند. به عنوان مثال، تصاویری بیشتری از مردم در کنار مجسمه تجاری گاو واقع در ورودی رستوران Moomoo و نزدیک ایستگاه مترو Smolenskaya دیده می‌شود تا در کنار مجسمه Peter the Great.
6- عکس‌های منتشرشده از کودکان، مسیری حلقوی از بلوارها را نشان می‌دهد که بلوارهای Gogolevskiy، Nikitskiy، Tverskoy و Strastony را شامل می‌شود. در ۱۵ درصد تصاویری که در این مسیر گرفته شده، شاهد حضور کودکان هستیم.
7- خیابان آرام Izmailovsky، سالی یک مرتبه به مکانی شلوغ برای برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشکده فنی Bauman شهر مسکو تبدیل می‌شود. آن‌ها داخل تشت‌های آبی که با طناب به ماشین بسته می‌شوند؛ می‌تازند و فشفشه‌های روشن را در دست می‌گیرند. اگر این تصاویر را به‌صورت آنلاین پست نمی‌کردند؛ ما هرگز آن‌ها را پیدا نمی‌کردیم!

این مقاله، نخستین بار در مجله Strelka منتشر شد و به کرات توسط خوانندگان ArchDaily به اشتراک گذاشته شد.


کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ