آموزش ترکیب رنگ های ساختمانی برای نقاشی ساختمان

 

معمولا ترکیب رنگ یکی از مهمترین قسمت های کار رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان می باشد که با اشتباه کردن در آن موجب از دست رفتن وقت ،هزینه ،نیاز به دوباره کاری و عدم رسیدن به نتیجه دلخواه می باشد. اکثر افراد به علت سخت پنداشتن ترکیب رنگ معمولا از رنگ آمیزی ترس دارند که ما در اینجا قصد داریم با آموزش ترکیب رنگ به شما در رنگ آمیزی کمک کنیم.

 

ترکیب رنگ های ساختمانی
آموزش ترکیب رنگ های ساختمانی برای نقاشی ساختمان
گام نخست آشنایی با رنگهای اصلی است:

قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اصلی هستند زیرا دانه‌های رنگی تشکیل دهنده آنها از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده و تمام رنگ‌های دیگر از ترکیبات مختلف این سه رنگ با یکدیگر به دست می‌آیند.
سبز، نارنجی و بنفش رنگ‌هایی هستند که از ترکیب رنگ‌های اصلی با یکدیگر حاصل می‌شوند. محل قرار گیری هر رنگ ثانویه در دایره رنگ، بین دو رنگ اصلی تشکیل دهنده اش است.

در نقاشی ساختمان ترکیب رنگ کمی متفاوت است به این صورت که دو رنگ سفید و مشکی نیز به رنگهای ما اضافه می شوند و در تیره و روشن کردن رنگها به ما کمک می کنند.
بدلیل استفاده از رنگهای روشن در ساختمان شروع ترکیب یا ساختن رنگهای ساختمانی مورد نظر ما با رنگ سفید است بدین صورت که میزان رنگ مورد نیاز را تخمین زده و رنگ سفید به همان اندازه را تهیه و بعد با اضافه کردن مادر رنگ، رنگ دلخواه خود را می سازیم.
طیف رنگهای خاکستری تا طوسی با اضافه کردن مادر رنگ مشکی با رنگ سفید بدست می آیند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که در استفاده از مادر رنگ مشکی خیلی باید احتیاط کرد چون با اضافه کردن مقدار خیلی کم طیف رنگی کاملا عوض می شود و ممکن است که شما رنگی خیلی تیره تر از آنچه که تصور می کردید بدست آورید.

ترکیب رنگ های ساختمانی

رنگ فیلی
از ترکیب سفید با مقدار خیلی کم مشکی و آبی بدست می آید.

رنگ صورتی
(رنگ مورد علاقه دختر بچه ها) را با اضافه کردن رنگ قرمز به رنگ سفید می توان بدست آورد که با اضافه کردن مقدار خیلی کم از رنگ مشکی رنگ صورتی چرک بدست می آید.

رنگ گل بهی
را می توانید با اضافه کردن مادر رنگهای قرمز و گل ماشی به رنگ سفید بدست آورید.

رنگ کرم استخوانی
این رنگ را می توانید با اضافه کردن مادر رنگهای گل ماشی و مقدار خیلی کمی مشکی بدست آورید.هرچه مقدار گل ماش را اضافه کنید رنگ شما به سمت رنگ نخودی متمایل می شود.

رنگ یاسی
از ترکیب رنگهای قرمز ،آبی و سفید بدست می اید که می توان رنگ یاسی را به نوعی رنگ بنفش روشن دانست. با اضافه کردن بیشتر یکی از رنگهای قرمز و آبی می توانید یاسی گرم یا سرد داشته باشید.

رنگ آبی روشن
از ترکیب مادر رنگ آبی و رنگ سفید بدست می آید.

رنگ سبز زیتونی
از ترکیب رنگهای گل ماشی و آبی بدست آورید.

سبز پسته ای
از ترکیب رنگهای سفید و سبز ساخته می شود.

سبز کاهویی
از ترکیب رنگ زرد و آبی بدست آورید.

سبز فیروزه ای
با اضافه کردن مقدار کمی رنگ زرد به آبی روشن بسازید.

رنگهای طلایی ،نقره ای ،برنز و مسی و بژ
این نوع از رنگها چون از ترکیب رنگهای دیگر بدست نمی آیند را باید به صورت ترکیب پودر و روغن جلا یا به صورت رنگهای آماده آکریلیک تهیه کرد .

برای ساخت رنگ های طلایی ،مسی ، نقره ای و برنز باید پودرهایی که در بازار موجود است را با روغن جلا مخلوط کنید تا رنگ مورد نظرتون بدست بیاد. البته بهتره که برای مصارف داخل ساختمان از نوع آکریلیک این رنگها استفاده کنید.

در رنگهای آکریلیک باید از ماده رنگ مخصوص رنگهای آکریلیک استفاده کرد.

“برای روشن تر کردن بیشتر رنگها از رنگ سفید و برای تیره کردن(چرک شدن) از رنگ مشکی استفاده کنید.البته برای همه رنگها اینگونه نیست مثلا برای روشن تر شدن رنگ قهوه ای باید از گل ماشی استفاده کرد.”

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ