طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

آبنما دیواری حیاط بسازیم مخصوص روزهای درخانه ماندن

133
آبنمای دیواری

آبنما دیواری حیاط از جمله روش‌های زیباسازی محوطه و حیاط است که در طراحی فضای سبز به ویژه در فضاهای کوچک بسیار استفاده می‌شود. آیا می‌توانیم آبنما را خودمان بسازیم؟ پاسخ به این سؤال که ذهن بسیاری از جستجو کنندگان را مشغول کرده است، مثبت است. در این مقاله به مراحل ساخت آبنما دیواری، انواع متریال مورد استفاده در آن و بهترین مکان برای جاگیری آبنما دیواری در حیاط پرداخته شده است. در ادامه با معماری و زندگی همراه باشید.

آبنما دیواری حیاط از چه متریالی ساخته می‌شود؟

آبنما دیواری حیاط را می‌توان با استفاده از متریالی مانند سنگ لاشه، سنگ صیقل خورده، سنگ مصنوعی، سنگ ریزه رودخانه‌ای، شیشه، کاشی، آجر و فلز اجرا کرد.

آبنما دیواری ساخته شده با سنگ صیقلی و مصنوعی

به طور کلی آبنمای کلاسیک با سبک رومی، فرانسوی و انگلیسی به طور کلی کلاسیک اروپایی را با استفاده از سنگ جلاخورده یا سنگ صیقلی ساخته می‌شود. در گذشته از این نوع آبنماها به عنوان محل آبریز چشمه‌ها در شهرها استفاده می‌شد. ساخت این آبنماها در خانه میسر نیست ودر کارگاه‌ها ساخته می شوند و چنانچه از سنگ مصنوعی ساخته می‌شوند، باید قالب گیری و اگر از سنگ طبیعی ساخته می‌شوند باید تراشیده شوند.

آبنما دیواری حیاط ساخته شده از سنگ لاشه

از سنگ‌هایی صخره‌ای و تخته‌ای برای ساخت این نوع آبنما می‌توان استفاده کرد. بهترین ایده برای این کار، چیدن سنگ‌ها و تخته سنگ‌ها روی هم است. اگر در پای سنگ‌ها نیز بخشی برای جمع آوری آب منظور شود، نیز می‌توان از آن برای پرورش گل‌های نیلوفر آبی استفاده کرد.

آبنمای شیشه‌ای

برای ساخت آبنما دیواری حیاط می‌توان از شیشه نیز استفاده کرد. دیوارهای شیشه‌ای که آب از روی آن‌ها روان است نیز از انواع آبنمای دیواری شیشه‌ای محسوب می‌شوند.

آبنمای کاشی

برای ساخت آبنمای دیواری می‌توان از کاشی استفاده کرد. معمولاً کاشی‌های آبی که برای ساخت حوض از آن‌ها استفاده می‌شود، برای ساخت آبنمای دیواری هم استفاده می‌شود. کاشی‌های آبی ساده و طرح دار از جمله کاشی‌های پرطرفدار برای ساخت آبنمای دیواری حیاط هستند.

آبنمای فلزی

آبنماهای فلزی به طور کامل در کارگاه یا کارخانه ساخته می‌شوند و معمولاً به صورت یک کیت کاملاً بسته در یک محیط، معمولاً محیط‌های بسته قرار می‌گیرند و با اضافه کردن آب به مخزن آن و اتصال به برق، راه اندازی می‌شوند.

آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری
آبنما دیواری

مراحل ساخت آبنما دیواری حیاط چیست؟

اگر تصمیم گرفته‌اید برای خود در گوشه‌ای از حیاط خانه‌تان به ساخت آبنمای دیواری بپردازید. ادامه این مطلب ممکن است برای شما جذاب باشد.

زیر سازی

از آنجایی که آبنما در حیاط ساخته می‌شود نیازی به زیرسازی و اعمال اصلاحات آنچنانی نیست؛ ولی اگر آبنما را داخل فضای بسته مانند لابی می‌سازید بهتر است، اقداماتی برای اجرای عایق رطوبتی انجام دهید. استفاده از رنگ‌های پلیمری عایق رطوبتی می‌تواند گزینه خوبی باشد.

اجرای حوض یا محلی برای تجمع آب

از آنجایی که در ساخت آبنماها از واترپمپ برای گردش آب استفاده می‌شود؛ اگر حجم آب در گردش آبنما زیاد است و آبنما حالت آبشار دارد، بهتر است از یک گودال یا حوض برای جمع آوری آب استفاده شود. در این بخش با استفاده از آجر، ملات و سیمان در محدوده‌ای که قرار است، آبنما ساخته شود، یک یا دو ردیف آجرچینی انجام می‌شود و روی آن را با استفاده از کاشی پوشش داده می‌شود.

جاگذاری سنگ‌ها و واترپمپ آبنما دیواری حیاط

در یک بخش حوض که به دیوار چسبیده است، سنگ‌ها چیده می‌شوند؛ و سپس با استفاده از ملات به دیوار چسبانده می‌شوند و سپس دستگاه واترپمپ یا گردش آب لابه‌لای سنگ‌ها طوری جاگذاری می‌شود که از سمت بیرون سنگ نمود نداشته باشد. به یاد داشته باشید که آبنما برای تحرک آب نیاز به نیروی برق دارد، بنابراین یا آبنما را در نزدیکی یک پریز برق اجرا کنید یا با استفاده از سیم کشی مخفی، آبنما را به برق متصل کنید.

پر کردن حوض و روشن کردن آبنما

پس از آنکه حوض را از آب پر کردید می‌توانید آبنما را روشن کنید تا با کار کردن پمپ، آب از طریق لوله به سرمنشأ سنگ‌ها برسد و از آنجا با وارد شدن نیروی جاذبه به طور طبیعی فرود آید. این فرآیند تا زمانی که آبنما به برق متصل است، ادامه دارد.

نورپردازی آبنما

اگر به فکر یک روشنایی و زیبایی نورانی کوچک در آبنما دیواری حیاط خود هستید می‌توانید با استفاده از المان‌های نوری ضد آب که در فروشگاه‌های لوزام الکتریکی موجود هستند، استفاده کنید و از برقی که برای کار کردن واترپمپ کشیده شده است، برای نورپردازی نیز بهره ببرید. اگر از المان‌های نوری ضد آب استفاده نمی‌کنید بهتر است، نورپردازی را در فضای خارج از آب اجرا کنید. لابه‌لای سنگ‌های خشک، اطراف آبنما، دیوارهای نزدیک آبنما از جمله مکان‌هایی است که برای قرارگیری المان‌های نورپردازی مناسب هستند.

جاگیری آبنما در حیاط

آبنما را در چه بخشی از حیاط اجرا کنیم هم از جمله سوا لاتی است ذهن سازندگان آن را به خود اختصاص داده است. معمولاً آبنماهای صخره‌ای را در گوشه و کنج‌ها اجرا می‌کنند زیرا کنج‌ها محل بهتری برای چیدن سنگ‌های صخره‌ای هستند و ترکیب زیبایی به حیاط می‌دهند.

ویکی ساختمان

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ