7 راه حل طراحی کافه کوچک

0 5

کافی شاپ ها را می توان فضاهایی نجات دهنده دانست. این فضاها هر وقت که می خواهیم از روزمره ها فرار کنیم، با دوستانمان قرار بگذاریم، قهوه ای بنوشیم، مطالعه کنیم یا یادداشت های روزانه مان را بنویسیم، در اختیار ما هستند. نکته جالب درباره طراحی داخلی کافی شاپ ها این است که فقط کیفیت غذا و پذیرایی آن ها نیست که باعث تبدیل آن ها به یک پاتوق همیشگی برای ما می شود. گاهی اوقات، یک طراحی منحصر به فرد، یک ایده دکوراتیو، یک المان یا یک خلاقیت ناب و جدید باعث می شود کافه مورد نظر در ذهن ما به عنوان یک کافه دوست داشتنی ثبت شود. تا به حال فکر کرده اید که چطور می توان طراحی کافه کوچک را به صورت متمایز و منحصر به فرد انجام داد؟ شاید فکر کنید که هزینه این کار زیاد است، اما صبر کنید! برای داشتن یک کافه خاص و متفاوت، نیازی به هزینه های خیلی زیاد نیست.

با کمک ایده های کوچک و کم هزینه هم می توان این کار را انجام داد. این همان چیزی است که معماری و زندگی در این مطلب برای شما شرح خواهد داد. در ضمن، اگر کافی شاپ کوچکی دارید و نمی دانید با معضل کم بودن فضا چه کنید، باز هم این مطلب به کارتان می آید. همراه ما باشید.

کافه چیست؟

کافه که به آن کافی شاپ نیز گفته می شود، فضایی است که در آن نوشیدنی ها و وعده های سبک سرو می شوند. کافه ها فضای معاشرت و گپ و گفت مردم هستند. با استفاده از یک طراحی خاص، به کار بردن مبلمان و میز و صندلی مناسب و استفاده از المان های ویژه در دکوراسیون داخلی کافی شاپ می توان فضای دلچسب و جذابی خلق نمود. امروزه کافه نشینی خیلی مرسوم شده و جزو تفریحات اصلی قشر جوان جامعه به شمار می رود. مردم در کافه های شهر به دنبال فضاهایی می گردند که بتوانند ساعاتی طولانی را در محیط آن ها گذرانده و خاطراتی به یاد ماندنی خلق کنند.

کاربردهای کافی شاپ

برای این که یک کافی شاپ خوب طراحی کنید، باید کاربردهای آن را بدانید. کافی شاپ ها به منظورهای مختلف و برای افراد گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به شرح مهم ترین کاربردهای کافی شاپ خواهیم پرداخت:

قرارهای کاری در کافی شاپ

از لحاظ فرهنگی، کافه می تواند فضایی برای تعاملات فرهنگی بین مردم باشد. کافی شاپ ها برخلاف تصور ما فقط مخصوص قرارهای دوستانه و صمیمی نیستند. گاهی اوقات، قرارهای کاری و رسمی نیز در محیط کافی شاپ شکل می گیرند. در این صورت، باید فضای کافه را رسمی تر و کلاسیک تر طراحی نمود.

دیدارهای دوستانه در کافی شاپ

افرادی که به جهت دیدارهای دوستانه، گفتگو و مرور خاطرات در فضای کافی شاپ به دور هم جمع می شوند، فضایی را طالب هستند که محیطش زیاد ساکت و دنج نباشد. شلوغی و همهمه کافه ها، شوق دیدار دوستانی را که برای گفتگو و خوش گذراندن دور میزها جمع شده اند، به مشتری های دیگر کافه نشان می دهد.

خلوت تنهایی در کافی شاپ

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از فعالیت و کارهای روزانه خود بخواهید کمی آرامش پیدا کنید، فکر کنید و به استراحت بپردازید. کافه ها برای این منظور نیز کاربرد دارند. وجود فضاهای دنج و ساکت در کافه ها با نورپردازی ملایم می تواند در این زمینه به کار آید. به همین خاطر است که برخی کافه ها گوشه ای از فضای خود را که دنج تر است، به این منظور اختصاص می دهند. در این قسمت از کافه، باید حریم خصوصی را رعایت کرد تا افراد، حس راحتی داشته باشند.

کتاب خواندن در کافی شاپ

افراد عاشق مطالعه همیشه در سطح شهر به دنبال مکان هایی می گردند که بتوانند در سکوت آن ها به مطالعه کتاب های مورد علاقه شان بپردازند. خیلی از کافه ها چنین فضایی را برای دوستداران مطالعه فراهم می کنند. برخی از کافه ها حتی کتابخانه یا شلف های کوچکی نیز برای قرار دادن کتاب در نظر می گیرند.

دورهمی خانوادگی در کافی شاپ

شاید کمتر دیده باشید، اما خانواده ها هم گهگاه برای ایجاد تنوع و خبر پیدا کردن از حال یکدیگر، ساعاتی را در کنار هم و در محیط کافه ها می گذرانند. برای خانواده ها که معمولا جمعیتشان کمی زیادتر از افرادی است که دو به دو به گفتگو می نشینند، بهتر است فضای مشخصی با صندلی های کافی در نظر گرفته شود. حفظ حریم خصوصی نیز در این رابطه توصیه می شود.

گفتگوهای دو نفره در کافی شاپ

یکی از کاربردهای اصلی کافی شاپ، فراهم کردن محل مناسبی برای گفتگوهای دو نفره است. کافی شاپ ها باید فضایی صمیمی داشته باشند تا افرادی که برای گفتگوی دو نفره به محیط آن ها می روند، بتوانند از سپری کردن اوقات خود در فضا لذت ببرند.

10 ایده برای طراحی داخلی کافی شاپ

در ادامه می توانید 10 ایده جالب برای دکوراسیون داخلی کافی شاپ را یاد بگیرید:

استفاده از فرش

به کار بردن فرش در طراحی داخلی کافی شاپ ها زیاد مرسوم نیست، اما گاهی اوقات، همین سنت شکنی ها می توانند نقطه قوت کافی شاپ شما شوند. یک فرش ایرانی خوش رنگ و لعاب با تم گرم و گیرا را در خاص ترین بخش کافی شاپ خود پهن نمایید. این کار می تواند برای مشتری های شما غافل گیر کننده باشد. با پهن کردن یک فرش ایرانی، فضایی متفاوت ایجاد می کنید که گرم و دعوت کننده نیز هست.

نشیمن متفاوت

سعی کنید برای نشیمن کافه خود صندلی ها و میزهای جالبی انتخاب کنید. از کوسن ها و بالشتک های کوچک و تزیینی برای زیباتر کردن نشیمن و راحتی بیشتر مشتریان استفاده کنید. یک نشیمن راحت به مشتری ها پیشنهاد میدهد وقت بیشتری را در کافه شما صرف کنند و باز هم به آن جا سر بزنند.

نورپردازی خلاقانه

اهمیتی که نور در طراحی داخلی دارد را به هیچ عنوان نمی توان نادیده گرفت. استفاده از منابع نوری که مناسب طراحی کافه کوچک شما هستند، خیلی مهم است. سعی کنید چراغ ها را با سلیقه انتخاب کنید و به دنبال ایده های جدید و کمتر دیده شده باشید. حتی می توانید از چند مدل چراغ در طراحی داخلی کافی شاپ خود استفاده کنید.

آویزهای سقفی

تزیینات، مواردی هستند که دکوراسیون داخلی کافی شاپ شما را پخته می کنند. وقتی وضعیت دکوراسیون کافه تان خوب است، تزئینات می تواند آن را عالی کند. شما می توانید از آویزهای سقفی برای اضافه کردن جذابیت به دکوراسیون داخلی کافه خود استفاده کنید. آویزهای سقفی می توانند قهوه جوش ها، ماگ ها، قاشق و چنگال و هر عنصر دیگری که در فضای کافه تان به چشم می خورد را شامل شوند.

لوازم دکوری

سعی کنید در طراحی داخلی کافه خود از یک عنصر دکوری شاخص و منحصر به فرد بهره بگیرید. باید تلاش کنید عنصری را انتخاب کنید که مخصوص خود شما باشد و ترجیحا کم تر دیده شده باشد. حتی می توانید این عنصر را خودتان طراحی کنید. یک لوستر جذاب و متفاوت، یک مجموعه از کاست های قدیمی، یک گلدان قدیمی ترک برداشته یا هر چیز دیگری که با دکوراسیون کافه شما هماهنگی دارد، می توانند گزینه خوبی باشند.

فضای مطالعه

همیشه سعی کنید برای کتابخوان ها یا افرادی که دوست دارند درباره کتاب ها صحبت کنند و به نقد آن ها بپردازند، فضای مناسبی در کافه خود در نظر بگیرید. استفاده از شلف های کتاب در کافی شاپ می تواند برای بسیاری از افراد که جهت مطالعه به کافه شما می آیند، جذاب باشد. با این کار، شاید باعث شوید برخی ها هم که زیاد اهل مطالعه نیستند، به خواندن کتاب روی بیاورند.

کلکسیون ماگ

ماگ های کافه خود را در طراحی کافه کوچک خود در معرض نمایش بگذارید. صد البته که شما ماگ ها را برای سفارشات نیاز دارید، اما اگر ماگ های اضافه دارید، می توانید از آن ها به عنوان یک عنصر دکوری استفاده کنید. پیشنهاد می کنم یک شلف مخصوص برای ماگ ها در نظر بگیرید. اگر تا به حال فکرش را نکرده اید، از الان به جمع کردن ماگ های مختلف روی بیاورید. شما می توانید این ماگ ها را برای فروش نیز در نظر بگیرید.

منوی نوآورانه

منوی شما نباید یک منوی ساده و روتین باشد. اگر منوی شما شبیه منوی دیگر کافه ها نباشد، امتیاز زیادی می گیرید. نمونه های منوی موجود در اینترنت را ببینید، از آن ها ایده بگیرید و یک منوی مخصوص برای خودتان طراحی کنید. اگر دوستی دارید که در زمینه گرافیک فعالیت می کند، می توانید نظر او را هم جویا شوید یا بخواهید منوی شما را طراحی کند.

فضای دنج

همیشه هستند آدم هایی که از شلوغی و ازدحام فراری اند و میخواهند یک فضای دنج و آرام گیر بیاورند و در آن خلوت کنند. به همین خاطر، حتما باید در طراحی کافه کوچک خود یک فضای دنج در گوشه در نظر بگیرید. این فضا را ترجیحا با کاناپه و کوسن چیدمان کنید. این فضاها مثل آهن ربا عمل می کنند و مشتری های خاص را به خود جلب می نمایند.

نیمکت پشت پنجره

این روزها برخی کافه ها که از نعمت داشتن پنجره بهره مند هستند، صندلی هایی را در پشت پنجره می گذارند. خوبی این ایده در این است که افرادی که تنها به کافه می آیند، می توانند به جای خیره شدن به در و دیوار کافه یا دیگر مشتری ها به خیابان یا هر منظره دیگری که آن طرف پنجره دیده می شود، نگاه کنند. تصور کنید منظره پشت این پنجره ها در روزهای برفی و بارانی چقدر زیبا می شود! این ایده می تواند طراحی کافه کوچک شما را به یک فضای منحصر به فرد و رویایی تبدیل کند.

چطور دکوراسیون یک کافی شاپ کوچک را انجام دهیم؟

حالا که با ایده های طراحی داخلی کافی شاپ و طراحی کافه کوچک آشنا شدید، شاید بد نباشد با راه حل های دکوراسیون کافه های کوچک نیز کمی آشنایی پیدا کنید. اگر کافه شما فضای کوچکی دارد و مایل هستید محیط آن را بزرگ تر جلوه دهید، شاید این ایده ها بتوانند به کمکتان بیایند.

  • از سبک مینیمالیسم استفاده کنید. برای کافه های کوچک، استفاده از سبک های شلوغ با عناصر تزیینی زیاد، توصیه نمی شود. سبک مینیمالیسم به خاطر ساده گرایی و تزیینات کم، باعث می شود کافه کوچک شما بزرگ تر به نظر برسد. این سبک برای همه فضاهای کوچک به کار می آید.
  • به جای پارتیشن های صلب از پارتیشن های شیشه ای استفاده کنید. اصولا در فضاهای کوچک، تقسیم بندی با دیوار و پارتیشن توصیه نمی شود، اما اگر مجبور به استفاده از پارتیشن هستید، انواع شیشه ای را انتخاب کنید. این پارتیشن ها دید را نمی بندند و یکپارچگی فضا را حفظ می نمایند.
  • اختلاف سطح ایجاد کنید. باز هم توصیه می شود از پارتیشن استفاده نکنید و به دنبال راه های جایگزین باشید. اختلاف سطح، یکی از راه های تفکیک فضاست که سبب خرد شدن و کوچک تر شدن آن نمی شود.
  • سعی کنید نور خورشید را به فضای کافه تان راه دهید. نور خورشید باعث دلباز به نظر رسیدن کافه می شود و محیط آن را بزرگ جلوه می دهد.
  • هرگز کافه را زیاد تاریک نکنید به ویژه در طراحی کافه کوچک این مهم را در نظر داشته باشید.. تاریک شدن فضا باعث دلگیر و کوچک تر شدن محیط آن می شود. نورپردازی مناسب برای جلوگیری از کوچک تر جلوه کردن کافه لازم است.
  • از رنگ های روشن استفاده کنید. رنگ های مثل سفید، شیری، کرم و رنگ های پاستلی به بزرگ جلوه کردن کافه شما کمک می کنند.
  • سعی کنید متریال های مورد استفاده در طراحی داخلی کافی شاپ را براق انتخاب کنید. متریال های براق، نور را بازتاب می دهند و بازتاب نور سبب روشن و دلباز شدن محیط کافه می شود.

امیدوارم ایده ها و راه حل های معماری و زندگی را مفید یافته باشید. برای این که ایده های بیش تری بگیرید، به تصاویر زیر هم نگاهی بیندازید. موفق باشید.

 

 

مشاوره معماری و دکوراسیون داخلی

لطفا با کارشناسان ما جهت مشاوره و پاسخگویی به سوالات، تماس بگیرید.
09369389646

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

sit ut efficitur. velit, massa Donec
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .