۸ فاکتور اصلی رتبه‌ بندی سایت در گوگل برای سال ۲۰۱۷

چه عواملی یک وب‌سایت را در صدر جست‌وجوهای گوگل قرار می‌دهد؟ ما قصد داریم در این مقاله فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ را به شما عزیزان معرفی کنیم.

بر کسی پوشیده نیست که گوگل بیش از ۲۰۰ مؤلفه را برای رتبه بندی وب‌سایت‌ها در نظر می‌گیرد. درحالی‌که این فهرست شگفت‌انگیز است، اما می‌تواند در وجود یک انسان معمولی با ۲۴ ساعت زمان در طول روز، دلهره و وحشت ایجاد کند!

خوشبختانه سئو به اصلاح تمام جزئیات طراحی سایت مربوط نمی‌شود، بلکه سئو درباره شناخت درست اولویت‌هایتان است. ما در این مقاله قصد داریم بر اساس مطالعات وب‌سایت‌هایی چون SearchMetrics، Backlinko و SEO PowerSuite، هشت فاکتور اصلی در رتبه‌بندی گوگل در سال 2017 را به شما عزیزان معرفی کنیم. البته توجه داشته باشید، تمرکز بر روی این 8 فاکتور اصلی دلیلی بر بی‌توجهی به سایر عوامل تاثیرگذار بر رتبه‌بندی سایت نخواهد شد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه بتوانید وب‌سایت خود را بیش از پیش بهینه‌سازی کنید، این مقاله را مطالعه نمایید.

بک لینک‌ها
تعجب کردید، درسته؟ با اینکه در سال 2017 هستیم، اما بک لینک‌ها همچنان یکی از مهم‌ترین علائم برتری و قدرت‌نمایی از سوی گوگل مطرح می‌شوند. با این حال، یک بک لینک به تنهایی نمی‌تواند در سئوی شما تاثیرگذار باشد، بلکه نیازمند مجموعه عواملی است که یا وضعیت سئوی شما را بهتر می‌کند یا باعث سقوط رتبه شما در نتایج جستجو می‌شود. در ادامه این عوامل تاثیرگذار در لینک بیلدینگ را بررسی می‌کنیم:

۱. امتیار لینک (Link Score)
گوگل چگونه می‌تواند مفهوم انتزاعی و پیچیده‌ی بک لینک‌ها را به یک فاکتور مهم رتبه‌بندی قابل‌سنجش تبدیل کند؟ گوگل در چندین پتنت مختلف اشاره کرده است که این فرآیند را به کمک معیاری به نام امتیاز لینک یا Link Score انجام می‌دهد. این عدد از امتیاز کیفی هرکدام از لینک‌های ورودی مجزا و تعداد لینک‌های داده‌شده به وب‌سایت به دست می‌آید.

از این رو، تعداد لینک امری مهم در این امتیازدهی به شمار می‌آید. بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که شما نمی‌توانید در سال ۲۰۱۷ از لینک‌های اسپم و کم‌ارزش استفاده کنید. به‌علاوه، لینک‌های گرفته‌شده از چنین دامنه‌هایی نیز ارزش بالایی برای شما به همراه نخواهند داشت؛ برای مثال گوگل به هنگام ارزیابی تعداد لینک‌های شما، تنها یکی از آن‌ها را شمارش می‌کند. به همین دلیل، توجه اصلی شما ازنظر کمی، باید معطوف به تعداد دامنه‌هایی باشد که از آن‌ها لینک می‌گیرید (Linking Domains).

محاسبه‌ی کیفیت لینک‌ها، کمی پیچیده است. در حالی که ما می‌دانیم الگوریتم PageRank همچنان یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود، اما نسخه عمومی آن دیگر در دسترس عموم قرار ندارد. خوشبختانه، جایگزین‌های معتبر دیگری وجود دارند که بر اساس فرمول اصلی پیج رنک طراحی شده‌اند. وب‌سایت SEO PowerSuite که در حوزه‌ی سئو فعالیت دارد، به‌تازگی از الگوریتم InLink Rank رونمایی کرده است.

۲. مرتبط بودن انکر تکست (البته نه خیلی زیاد)
انکر تکست یا متن لینک بخش دیگری از بک لینک است که از جمله فاکتورهای رتبه‌ بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود. انکر تکست‌ها نیز مانند محتوای صفحات وب شما، اطلاعات زیادی در اختیار گوگل قرار می‌دهند. به این ترتیب که گوگل بر اساس انکر تکست‌های لینک‌ها می‌توانند از موضوع فعالیت سایت‌ها مطلع شوند.

به همین دلیل، انکر تکست‌ها از سینگال‌های مهم در مبحث سئو به شمار می آیند. البته بهتر است که آپدیت الگوریتم پنگوئن را به خاطر داشته باشید و متن لینک‌ها را متنوع و طبیعی در صفحات خود قرار دهید؛ هدف اصلی رعایت تناسب در بکار گیری انکرتکست‌ها در صفحات وب است.

اما توازن صحیح و مناسب چیست؟ در حقیقت، پاسخ روشن و جامعی برای این سؤال وجود ندارد. بااین‌حال، بهینه سازی انکر تکست‌ها می‌تواند برای شما مثمر ثمر باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ای که درباره بهینه سازی انکر تکست‌ها منتشر کردیم را مطالعه کنید.

نحوه‌ی بهینه‌سازی
بررسی وضعیت سئوی رقبا، راهی مناسب برای درک نوع Link Scoreهای مدنظر شما و مدت‌زمان لازم برای تولید آن‌هاست. به‌منظور دستیابی به این هدف، شما نیازمند ابزاری هستید تا امکان بررسی و مقایسه لینک‌ها با چند معیار را فراهم کند. ابزار SEO SpyGlass به همراه ماژول مقایسه‌ی دامنه می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

در اولین قدم؛ این ابزار را اجرا کرده و یک پروژه برای وب‌سایت خود بسازید. سپس به مرحله مقایسه دامنه‌ها (Domain Comparison) رفته و دامنه‌های رقبای اصلی خود را یکی پس از دیگری به آن اضافه کنید. شما در یک چشم به هم زدن قادر خواهید بود تمام مشخصات لینک‌های وب‌سایت خود را با لینک‌های رقبایتان مقایسه کنید.

محتوا
یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ تولید محتوا است؛ اما سوال اصلی این است که گوگل در جست‌وجوهای خود در کیفیت محتوا به دنبال چه فاکتورهایی می‌گردد؟ خب، پیشنهاد می‌کنیم به 3 عاملی که در ادامه معرفی می‌کنیم ، توجه کنید.

۱. استفاده از کلمات کلیدی
عنوان یا به اصطلاح Title محتوای شما، همچنان یکی از مهم‌ترین فاکتورها در رتبه‌بندی گوگل است. استفاده از کلمات کلیدی یا تغییرات در تگِ عنوان همچنان در سال ۲۰۱۷ مهم تلقی می‌شوند (برای مثال هرچه این کلمات بیشتر در ابتدای عنوان قرار بگیرند، بهتر است). تگ توضیحات یا Meta Description نیز مهم هستند، هرچند از نظر وزنی در رتبه پایین‌تری جای می‌گیرند. در پایان، نباید هرگز استفاده از کلمات کلیدی در بدنه‌ی اصلی محتوا را فراموش کرد. به یاد داشته باشید که تگ H1 در مقایسه با سایر تگ‌های هدینگ نیز از بالاترین اهمیت و وزن برخوردار است.

۲. طول محتوا
گوگل در توصیه‌های خود در رابطه با کیفیت جستجو به این موضوع اشاره می‌کند که اندازه و حجم محتوای یک صفحه‌ در کیفیت کلی آن صفحه و درنهایت رتبه‌بندی آن تأثیرگذار است. به طور مشخص، یک محتوا با طول ایده‌آل برای این منظور در نظر گرفته نشده است؛ همان‌طور که گوگل اشاره می‌کند: میزان محتوای لازم و رضایت‌بخش برای یک صفحه‌ی وب بستگی به موضوع و هدف آن صفحه دارد.

برای آگاهی از تعریف واژه‌ی رضایت‌بخش در محتوا به وب‌سایت‌هایی مراجعه کنید که قبلاً و با استفاده از کلمات کلیدی مشابه شما، رتبه‌ی خوبی کسب کرده‌اند. به علاوه، آموختن استراتژی‌های آن‌ها نیز می‌تواند برای شما یک مزیت تلقی شود.

۳. جامعیت و فراگیری
ابزار RankBrain (که در اکتبر ۲۰۱۵ معرفی شد) بخشی از الگوریتم گوگل موسوم به مرغ مگس‌خوار (Hummingbird) را تشکیل می‌دهد. به گفته‌ی گوگل، این ابزار در تمامی جست‌وجوها مورداستفاده قرار می‌گیرد. یکی از کاربردهای RankBrain، تحلیل نتایج مرتبط با معیارهای رضایتمندی کاربران و شناسایی ویژگی‌های مشترک آن‌ها است. ویژگی‌هایی که به دستیابی به یک نتیجه‌ی خوب در جست‌وجو کمک می‌کنند.

از آنجایی که بیشتر محتوای آنلاین متن است، این ویژگی‌ها اغلب واژگان و عبارات مشخصی در صفحات وب هستند. بیایید کمی فکر کنیم: اگر شما به دنبال یافتن چیزی در تهران باشید، منطقی است که این نتایج جامع، تنها به میدان آزادی، پارک ملت، برج میلاد و سایر موارد موجود در این شهر اشاره کنند.

اما این موضوع همواره مشخص و واضح نیست. آیا شما می‌دانید که تمامی ۱۰ نتیجه‌ی برتر در مورد بهترین پارک تهران کدام هستند؟

نحوه‌ی بهینه‌سازی
ابزار بررسی وب‌سایت با نام Website Auditor به شما امکان چک کردن صفحات با استفاده از فاکتورهای متعددی نظیر استفاده از کلمات کلیدی و طول محتوا را می‌دهد. این ابزار همچنین با استفاده از الگوریتم TF-IDF، صفحات شما را از منظر جامعیت تحلیل کرده و توصیه‌هایی برای بهبود آن‌ها در مقایسه با بهترین رقبای شما را ارائه می‌دهد.

برای شروع، WebSite Auditor را اجرا کرده و یک پروژه بسازید. سپس به سراغ تحلیل محتوای آن بروید. صفحه‌ای که به دنبال بهینه‌سازی آن هستید را مشخص کرده و کلمات کلیدی هدف خود را وارد کنید. حالا به سراغ فاکتورهای مهم در رابطه با آمار و توصیه‌ها در استفاده از کلمات کلیدی رفته و صفحه‌ی خود را با صفحات وب یکی از رقبا مقایسه کنید. مشاهده کنید که رقبا چگونه تمامی فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ را در صفحات وب خود رعایت می‌کنند.

در گام بعدی به سراغ شمارش تعداد کلمات در بدنه‌ی صفحه‌ی وب رفته و آن را با رقبا مقایسه کنید.

در مرحله‌ی آخر، به سراغ داشبورد الگوریتم TF-IDF رفته و لیست واژه‌هایی که اکثر رقبای برتر شما از آن‌ها استفاده می‌کنند را بیابید. از توصیه‌های این الگوریتم برای محتوای خود نیز غافل نشوید. از این نکات به‌عنوان یک نکته الهام‌بخش در بهبود صفحه‌ی وب خود و جامعیت آن بهره بجویید.

حالا زمان آن رسیده است تا تغییرات را در صفحه‌ی وب خود اعمال کنید. به سراغ بخش Content Editor رفته و به حداکثر میزان بهینه‌سازی نزدیک شوید. زمانی که این کار را انجام دادید، بر روی دکمه‌ی Save در قسمت بالا و راست، کلیک کرده و یک صفحه‌ی HTML بهینه‌شده را تحویل کنید. این صفحه آماده‌ی آپلود بر روی وب‌سایت شماست.

سئو از منظر فنی
زیربنای فنی وب‌سایت شما ارتباط تنگاتنگی با مبحث سئو دارد. در این بخش نیز به دو مورد از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ اشاره خواهیم کرد.

۱. سرعت صفحات وب
گوگل انتظار دارد تا صفحات وب در طول دو ثانیه یا کمتر بارگذاری شوند. به‌علاوه، آن‌ها رسماً اعلام کرده‌اند که سرعت یک سیگنال مهم در رتبه‌بندی محسوب می‌شود. همچنین، سرعت بالا تأثیر زیادی در UX دارد؛ صفحات کندتر، بانس ریت بالاتری دارند و رتبه‌ی پایین‌تری در تبدیل کاربر به مشتری (Conversion) هستند. عمده‌ترین دلایل شایع در کاهش سرعت صفحات ناشی از اسکریپت‌ها، تصاویر و فایل‌های CSS فشرده نشده هستند.

۲. ریسپانسیو بودن سایت
اگر صفحات وب شما برای تلفن‌های هوشمند بهینه نشده باشند، به هیچ‌ وجه در رتبه‌بندی جست‌وجوی موبایل قرار نخواهند گرفت. از آنجایی که بیش از نیمی از جست‌وجوهای گوگل از طریق تلفن‌های همراه انجام می‌شوند، سال ۲۰۱۷ برای شما بی‌ثمر خواهد بود. با توجه به تمایل گوگل برای ایندکس صفحات وب با استراتژی جدید mobile-first indexing، تمرکز در این حوزه همچنان ادامه‌دار خواهد بود. با این روند، بسیاری از صاحبان کسب‌وکار علاوه بر داشتن صفحات وب مخصوص کامپیوترهای دسکتاپ، به داشتن صفحات وب مخصوص تلفن‌های همراه نیز ترغیب خواهند شد.

نحوه‌ی بهینه‌سازی
برای اطمینان از قبولی وب‌سایت خود در آزمایش موبایلی گوگل و تست سرعت، به سراغ تب Content Analysis و سپس Page Audit در نرم‌افزار Website Auditor رفته و گزینه‌ی Technical factors را انتخاب کنید. حالا بخش‌های Page Usability و Page Speed را بررسی کرده و بر روی هرکدام از گزینه‌های مرتبط با وضعیت ارور و خطا کلیک کنید تا از جزئیات و نحوه‌ی برطرف کردن خطا مطلع شوید.

تجربه‌ی کاربری
بحث بر سر استفاده از فاکتورهای رفتاری در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها برای چندین سال ادامه داشته است. با این حال، گوگل سیاست خود را دنبال کرده و معتقد است: کاربرانِ در حالِ جست‌وجو، بهترین قضاوت کنندگان هستند. به همین دلیل، اگر آن‌ها یک نتیجه‌ی جست‌وجوی مشخص را انتخاب کنند، این احتمال وجود دارد که آن سرچ مناسب باشد یا حداقل مناسب‌تر از روش‌های جایگزین مطرح‌شده باشد.

۱. نرخ کلیک
نرخ کلیک (Click-through Rate) در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجوگر (SERP) نیز یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ است. این عبارت به معنای تعداد دفعات کلیک شده بر روی یک لینک، نسبت به تعداد دفعات مشاهده‌ی آن موضوع توسط کاربران است.

پتنت‌های متعددی از سوی گوگل به منظور تمرکز بر روی CTR به‌عنوان یک سیگنال رتبه‌بندی ثبت شده است. مطالعه‌ی وب‌سایت SearchMetrics نشان می‌دهد که CTR در میان سایر فاکتورهای بررسی‌شده، بالاترین ارتباط و همبستگی با رتبه‌بندی صفحات وب را دارد. درست است که همبستگی فاکتور اصلی ما نیست؛ اما بسیار دشوار است تا مشاهدات مبتنی بر تجربیات در زندگی واقعی در رابطه با CTR را نادیده بگیریم. این فاکتور، تقریباً در تمامی نتایج رتبه‌بندی صفحات وب به بالا رفتن معیارهای مدنظر ما کمک شایانی کرده است.

نحوه‌ی بهینه‌سازی
اولین عامل در بررسی صفحات وب، نرخ کلیک در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجوگر است. برای این منظور وارد گوگل وبمستر (Google Search Console) شده و به قسمت گزارش جست‌وجوی تحلیلی (Search Analytics) می‌رویم. سپس گزینه‌های Clicks، Impressions، CTR و Position را انتخاب می‌کنیم.

در حالی که میانگین CTR، با توجه به نوع جست‌وجو متغیر است، می‌توان انتظار امتیاز ۳۰% برای نتیجه‌ی نخست، ۱۵% برای نتیجه‌ی دوم و ۱۰% برای نتیجه‌ی سوم را داشت.

اگر در برخی از بررسی‌ها، CTRهای مدنظر پایین‌تر از این مقادیر باشند، تمرکز بر روی آن‌ها به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ فوق‌العاده ارزشمند است. به این موضوع بیندیشید که چگونه می‌توان اسنیپت‌های وب‌سایت خود را کلیک خور کرد. برای الهام گرفتن به وب‌سایت‌های رقبا سر بزنید.

جهت ویرایش و مشاهده‌ی اسنیپت گوگلی خود، WebSite Auditor را باز کرده و به تب Content Analysis و سپس Content Editor بروید. حالا گزینه‌ی Title & Meta tags را انتخاب کنید. زمانی که از نتیجه‌ی کار راضی شدید، دکمه Save را زده و صفحه‌ی HTML خود را ذخیره کنید.

جمع‌بندی
سئو یک مبحث پیچیده، چندبعدی و حتی یک علم همواره در حال تکامل است. ازاین‌رو تمرکز و پرداختن به تمامی جزئیات سئو در یک وب‌سایت امکان‌پذیر نیست؛ اما اگر توجه و اولویت شما به تمامی این فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۱۷ و همچنین پیگیری پیوسته‌ی فعالیت رقبا معطوف شود، شانس شما برای پیشی گرفتن از آن‌ها در جست‌وجوهای موتورهای جست‌وجوگر گوگل افزایش خواهد یافت.

ما در این مقاله سعی کردیم که فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل در سال 2017 را به همراه چند ابزار مناسب در اختیار شما قرار دهیم. ابزار Seo PowerSuite شامل چهار ابزار Seo SpyGlass، Website Auditor، BuzzBundle و Rank Tracker است. البته این ابزار رایگان نیست و برای استفاده از تمامی امکانات آن‌ها باید این نرم افزار را خریداری کنید. با این حال، نسخه رایگان این ابزار نیز می‌تواند اطلاعات مفیدی نیز در اختیار شما قرار دهد. همچنین، اگر با سئو و بهینه سازی سایت آشنایی دارید، بدون نیاز به این ابزارها می‌توانید نکات گفته شده در این مقاله را به خوبی رعایت کنید.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ