۵ ویژگی برتر معماری تاج محل

یکی از بزرگترین آرامگاه های جهان، تاج محل است که در سال ۱۶۴۳ میلادی به دستور شاه جهان ساخته شده است. شاه جهان این بنا را به عنوان یادبود برای همسر محبوبش که در هنگام زایمان فوت کرده بود ساخت. برای دوستداران و علاقه مندان به معماری بازدید از تاج محل و به خصوص جاهایی از آن که در این مقاله ذکر می شود ضروری است.

درباره ی تاج محل بیشتر بدانید

تاج محل، یکی از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است. تاج محل یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود.

این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش، بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ میلادی در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. پس از آن خود شاه‌جهان نیز در همان‌جا به خاک سپرده شد.

نام این بنا، ایرانی است و ساختمان آن بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰٬۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (قرن یازدهم هجری شمسی) سرمعماران ایرانی سازنده ی تاج محل در هندوستان بوده‌اند.

گنبد پیازی

شاید متمایز ترین بخش از تاج محل، ویژگی های ظاهری این بنا باشد که آن را نه تنها به خاطر معماری اسلامی بلکه به خاطر معماری ارتدوکس روسی نیز مشهور و محبوب کرده است.

در معماری کلیساهای ارتدکس روسی، گنبدی به‌شکل پیاز که نوک تیزی دارد و به‌عنوان سازه بام روی برج کلیسا ساخته می‌شود را گنبد پیازی می‌گویند.

گنبد پیازی کلیسای جامع سنت باسیل، مسکو، روسیه
این گونه گنبدها اغلب از لحاظ قطر، اندازه‌ای بزرگتر از ساق گنبد (درام) دارند و ارتفاع آن ها نیز از عرضشان بیشتر است. این مخروط پیازی ساختاری نرم به سمت یک نقطه ی اوج دارد.

مناره

تاج محل توسط چهار مناره ی بلند در اطراف خود احاطه شده است. در سال های اخیر، جامعه باستان شناسی هند نسبت به این موضوع که مناره ها شروع به کج شدن کرده اند، ابراز نگرانی کرده است.

ایوان

ایوان ها دارای قوس های تیزی در اطراف خود هستند که اگر شما نگاهی دقیق تر به آن ها بیندازید، خواهید دید که با خوشنویسی پیچیده ی آیات قرآنی تزئین شده اند.

کنده کاری و حجاری دیوار ها

کنده کاری ها، الگوهای بسیار جذاب موزاییک کاری، و اشکال هندسی که دیوارهای داخلی تاج محل را پوشانده اند، دلیلی بر اثبات تلاقی و هماهنگی علم و هنر است.

سنگ مرمر سفید مکرانا

سنگ مرمر مکرانا یک نوع سنگ مرمر سفید با کیفیت بالا است که برای مجسمه سازی فوق العاده پر طرفدار است. این سنگ از معادن شهر مکرانا در راجستان هند استخراج می شود و در ساخت و ساز چندین اثر تاریخی مشهور دنیا مانند تاج محل در آگره و یادبود ویکتوریا در کلکته استفاده شده است.

تاج محل، آگره، دهلی نو، هند

سنگ مرمر سفید بنای تاج محل در زمان های مختلف روز به رنگ های صورتی، آبی، یا سفید براق تغییر رنگ می دهد. اگر شما تمام روز را در تاج محل باشید، می توانید تمام رنگ های طیف رنگی را تجربه کنید.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ