گفت‌ و گوی خواندنی با جهانگیر درویش معمار استادیوم تختی تهران

0 6

۸۵ سال از عمرش می‌ گذرد و پروژه‌ های معماری بسیاری در ایتالیا، ایالات متحده ی آمریکا و ایران انجام داده است اما به گفته‌ ی خودش استادیوم فرح‌ آباد سابق و تختی امروز را با چنگ و دندان ساخته است!

ورزشگاه تختی تهران، پنجمین ورزشگاه بزرگ ایران با گنجایش ۳۰۱۲۲ نفر می‌ باشد که در ناحیه ی شرق تهران جای گرفته‌ است. ورزشگاه تختی با نام ورزشگاه فرح‌ آباد برای میزبانی بازی‌ های آسیایی سال ۱۹۷۴ میلادی در دوره ی پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی ساخته شد و پس از انقلاب اسلامی به ورزشگاه تختی تغییر نام داد. این ورزشگاه بخشی از مجموعه ی ورزشی تختی تهران می باشد.

 

جهانگیر درویش، معمار ورزشگاه تختی معتقد است بیشتر از این نمی‌ توانسته پروژه‌ ای را به سرانجام برساند که درباره‌ ی آن فکر کرده باشد و در حال حاضر تنها خواسته‌ اش این است که آن را حفظ کنند! زیرا می‌ تواند بهترین بهره‌ وری‌ ها را بدهد. ورزشگاهی که ۵۱ سال پیش ساخت آن، تنها ۱۹۰ میلیون تومان هزینه داشته است! این معمار برجسته ی ایرانی که اعضای شورای شهر و شهرداری منطقه ۱۴ تهران، در مهر ماه سال ۹۷ با اهدای مدال افتخار امیرجاهد از او تجلیل کردند، صحبت‌ هایش را با توضیحاتی درباره ی فلسفه ی ورزشگاه تختی شروع می‌ کند و بدون توضیحات بیشتر، سر اصل مطلب می‌ رود.

با ما همراه باشید برای خواندن این گفت و گوی خواندنی و جالب.

اگر دوست دارید، از فلسفه معماری ورزشگاه تختی شروع کنید.

طرحی که من برای ورزشگاه تختی دادم بر اساس فلسفه‌ ای بوده است که سال‌ ها روی آن کار می‌ کردم؛ یعنی استقامت تحت اشکال مقاوم که هنوز هم یک تِم به‌روز شده است و کسی روی آن کار نکرده است. این طرح مربوط به ۵۱ سال پیش است، در حال حاضر نیز در حال ترجمه آن هستم تا شاید به صورت یک کتاب منتشر شود. خیالم از فلسفه‌ ای که برای این ورزشگاه داشتم، راحت بود که می‌ توانم آن را بسازم. به همین دلیل برای پیدا کردن پیمانکار به آلمان سفر کردم. یکی از بزرگ ترین پیمانکاران این کشور من را به شام دعوت کرد تا قانعم کند، این کار را انجام ندهم زیرا معتقد بود ساخت چنین سازه‌ ای غیرممکن است و تلاش زیادی کرد تا نظر من را در این باره عوض کند! من هم گفتم درباره ی این موضوع بیشتر فکر می‌ کنم اما در دلم به این فکر می‌ کردم که حتما کسی را برای ساخت این پروژه پیدا می‌ کنم. می‌ دانستم که می‌ توانم این کار را انجام دهم و فلسفه این سازه برای انجام این کار به من اطمینان خاطر می‌ داد.

مگر فلسفه اشکال مقاوم چه ویژگی‌هایی دارد؟

اشکال مقاوم، شکلی هست که دو سهمی متنافر دارد و اگر این دو را به وسیله یک سازه به هم وصل کنیم، شدنی است. این سازه تمام کابلی است و سازه کابلی به کلی با سازه‌ های دیگر فرق می‌ کند؛ به همین دلیل برای این کار، پیمانکار را به کارخانه کابل‌ سازی در انگلیس بردم تا نوع ساخت کابل را از نزدیک ببیند. در ادامه کارگرهای الجزیره‌ ای که روی کابل ‌شناخت داشتند را به کار گرفتم. با وجود آن که زحمت زیادی داشت به هر جهت آن را سر هم کردم. این سازه ۲۵۴ متر اسپن (گستره) دارد، بزرگ ترین اسپنی که یک سازه کابلی در دنیا داشته است!

طول کابل کناره بیرونی ورزشگاه ٣۴٠ متر است، در هر طول و متر ۲۰۰ تن کشش، نیرو می‌ برد. بالای پیلون‌ ها (پایه‌ ها) بین ۵ تا ٧ میلیون کیلوگرم است که نیرو را به زمین منتقل می‌ کند. اگر دقت کرده باشید فاصله ی آنها نیز بیرون از استادیوم است تا جلوی دید را نگیرد. تمام کدهای مربوط به فاندیشن از کشورهای آلمان، هلند و دانمارک را روی هم ریختیم تا بتوانیم یک فرمول جدید اختراع کنیم که چطور می‌ شود پنج میلیون کیلوگرم را داخل بتن کنیم. چه میلگردهایی گذاشته‌ ایم که نیرو را بین فضای یک اتاق پخش کنیم تا به استاندارد قانونی لازم برسد. همه‌ ی این مشکلات را پشت سر گذاشتیم. یک روز یک آمریکایی به دفتر کارم آمد، آن را نمی‌ شناختم اما بعدها فهمیدم مهندس برج‌ های دوقلو آمریکا بوده است. او در حین ساخت استادیوم، آنجا را دیده بود و به من مراجعه کرد و گفت متوجه شدم مشکلاتی داری بنابراین وظیفه خودم می‌ دانم تا به تو کمک کنم. کتاب حجیمی به عنوان رفرنس کارهایش به من نشان داد که فقط یک صفحه از آن مربوط به برج‌ های دوقلو بود! بعدها با هم دوست شدیم و دعوتم کرد و به مدت ۲۰ روز از من در سیاتل پذیرایی کرد.

پیشنهاد ساخت این استادیوم را چه کسی به شما داد؟

آن زمان، من خارج از ایران زندگی می‌ کردم و برای مدتی که به ایران آمدم. فرح دیبا از طریق مجله‌ ها متوجه حضورم در ایران شد. پیگیری کرده بود تا ترتیب این ملاقات داده شد. البته خیلی هم اصرار کرد که من برای زندگی به ایران بازگردم و در کشور خودم کار کنم زیرا مملکت به ما نیاز دارد. آن زمان در همان محدوده‌ ای که ورزشگاه ساخته شد، باشگاه سوارکاری وجود داشت. تربیت بدنی نیز به من ماموریت داد که خودم زمین ساخت ورزشگاه را انتخاب کنم که سند زمین آن را نیز رایگان گرفتم. مقداری از این زمین را پروفسور عَلَم که طبیب برجسته‌ ای بود و بخش دیگر آن را هم از هموطنان زرتشتی گرفتیم. با وجود انجام کارهایم در ایران، پروژه‌ هایم در خارج از کشور را هم ادامه می‌ دادم. در ایتالیا ساختمانی با کمترین بودجه برای نمایندگی مرسدس بنز ساختم. نماینده ی مرسدس بنز در روز افتتاحیه به کارفرما اعلام کرد هر پولی که بابت ساخت این ساختمان هزینه شده در لیست درآمد قرار بده و در لیست خرج‌ کرد نگذار؛ زیرا آنچه که من ارائه داده بودم خیلی بیشتر از آنچه که خرج شده بود ارزش داشت. از آن روز به بعد تصمیم گرفتم حق‌ الزحمه‌ ام را با صرفه‌ جویی دریافت کنم. فکر کنید آن زمان با صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها با تربیت بدنی وقت کار کردم و آنها بودجه عمرانی را به بودجه امانی تبدیل و آن را صرف کارهای دیگری مثل ساخت و ساز در دُبی می‌ کردند.

من تعارف ندارم و حرف‌ هایم را رک و راست می‌ گویم. تختی خاصیتی دارد که هیچکدام از استادیوم‌ های دیگر ندارند. سه راه جدا برای جایگاه مخصوص ورزشکاران و مردم برای آن در نظر گرفته شد. حتی بازیکنان تیم‌ های مختلف که از درهای شمال و جنوب می‌ آیند، می‌ توانند از طریق یک راه زیرزمینی تا زمانی که وارد زمین می‌ شوند، یکدیگر را ملاقات نکنند. همچنین کسی که می‌ خواهد وارد جایگاه ویژه تماشاگران شود، از طریق رَمپ پشت استادیوم و به وسیله هلی‌ کوپتر از ارتفاع هشت‌ متر راهی برای رسیدن به جایگاه مخصوص نیز در نظر گرفته شده است! اما هیچ استادیومی را نمی‌ توانید در ایران پیدا کنید که مردم برای خودشان در هر ساعتی تردد داشته باشند. زمانی که می‌ خواهند شخصیتی را به استادیوم‌ های دیگر دعوت کنند، مردم را اسیر می‌ کنند تا آن شخصیت بتواند وارد جایگاه مخصوص شود!

آیا شما برای طراحی این استادیوم از ورزشگاه المپیک مونیخ الهام گرفته‌ اید؟

خیر. ورزشگاه المپیک مونیخ یک سازه ی چادری است. سازه چادری، تماماً در کشش کار می‌ کند. یک سری کابل را می‌ کشند و از نایلون و پلاستیک برای سطح آن استفاده می‌ کنند و ۹ پیلون (پایه) دارد. این سازه چادری را شرکتی در تهران هم می‌ تواند انجام دهد مثل چادری که در پل طبیعت هم استفاده شده است و ۹ پیلون هم دارد؛ معتقد بودند باید این پیلون‌ ها را یک تکه ساخت که این کار را هم انجام دادند. کرایه ی حمل پنج پیلون‌ ۵۰ متری از کارخانه‌ ای در آلمان تا پای کار بیشتر از هزینه‌ ای شده که برای کابل‌ های مربوط به سازه ورزشگاه تختی از کارخانه‌ ای در آلمان خریدیم! آن ها را به صورت مکانیکی خم کردیم تا قدرتش را از دست ندهد، سه متر سه متر بریدند، ساختند و جوش دادند و در نهایت سوار شده وارد ایران کردیم. سازه کابلی هم در کشش و هم در فشار کار می‌ کند. البته اصرار داشتند من نیز همان کار را انجام دهم. هیچکس نیست که این مسائل را در این مملکت آنالیز کند، ببیند، گوش کند و بپرسد. پایه‌ های پیلون‌ ها با فولاد ریخته‌ گری شده است که ۵ میلیون کیلوگرم روی آن می‌ آید. اما آنها قطعه قطعه و با کامیون معمولی از آلمان وارد ایران شده‌ اند. فلزی که ما لازم داشتیم در ایران موجود نبود؛ بنابراین بعد از آنکه این آهن را از آلمان خریدیم به فرانسه بردیم و به شکل مکانیکی خم شدند؛ زیرا اگر به وسیله حرارت این کار را انجام می‌ دادیم، خاصیت آهن از بین می‌ رفت. این قطعه‌ ها دانه دانه از درون پیچ است و از بیرون چیزی مشخص نیست.

اکثر ورزشگاه‌ های دنیا که بازی‌ های مختلف در آنها انجام می‌ شوند، به صورت گرد طراحی شده‌ اند در حالی که یک طرف ورزشگاه تختی جایگاه تماشاگران و طرف دیگرش خالی است. دلیل این طراحی چه بوده است؟

به دلیل وجود برخی مسائل، ترجیح دادم جایگاه تماشاگران را در یک طرف این ورزشگاه طراحی کنم. زیرا بر مبنای یک محور هلیوترمیک است و  ۱۵ درجه نسبت به جهت شمال-جنوب قرار دارد. تمام تماشاگران پشت به آفتاب هستند و نور خورشید چشم کسی را اذیت نمی‌ کند. اما اگر دقت کرده باشید در استادیوم‌ های دیگر، آفتاب، چشم نیمی از تماشاگران را اذیت می‌ کند و آدم‌ ها برای آن که بتوانند مسابقه را تماشا کنند باید از چشم‌ های خودشان محافظت کنند. از طرفی این استادیوم می‌ تواند در مدت زمان ۱۲ دقیقه‌ تخلیه شود اما ممکن است برای تخلیه ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری به بیشتر از نیم ساعت زمان نیاز داشته باشیم این مدت زمان برای مواقعی که یک اتفاق غیرمترقبه مثل آتش‌ سوزی می‌ افتد، ممکن است خطرناک باشد.

اینکه در بسیاری از نوشته‌ ها آمده، این استادیوم بر مبنای تاج فرح دیبا ساخته شده، درست است؟

بسیاری به این موضوع اشاره کرده‌ اند اما طرح این استادیوم بر مبنای دو سهمی است که تقارن یک سهمی رو به بالا و تقارن سهمی دیگری که بتنی است رو به پایین قرار دارد. از اتصال دو سهمی متنافر چنین نیرویی ایجاد می‌ شود. نمی‌ دانم برخی چگونه معتقدند این طراحی بر مبنای تاج فرح است! (می‌خندد). نمی‌ دانم! شاید سازه آن تاج نیز بر این اساس باشد. همیشه عده‌ ای پیدا می‌ شوند که مسائلی را مطرح و به جای درک یک سازه مشکلاتی برای آن به وجود بیاورند. در حالی که هنگام طراحی سازه حتی ذهنم به این موضوع نیز خطور نکرده است. چون قوس طرف دیگر سازه را ندیده‌ اند، فکر می‌ کنند طراحی آن بر اساس تاج است!

چرا تصمیم گرفتید این سازه به صورت کابلی ساخته شود؟

زیرا می‌ خواستم دهانه‌ ی آن بزرگ باشد. تصمیم گرفتم ستون‌ های این استادیوم بیرون از آن و جلوی چشم نباشد؛ البته خاصیت‌ های دیگری هم دارد. تمام نور روی کابل است. به دلیل موقعیتی که دارد یک سوم پروژکتورهای استادیوم‌ های دیگر در این ورزشگاه نصب شده است در حالی که روشنایی آن به اندازه استادیوم‌ های دیگر است. همچنین این پروژکتورها را می‌ توان از محلی که در سقف وجود دارد هر چند وقت یک بار تمیز کرد در حالی که سالانه مبلغ بالایی را برای تمیز کردن پروژکتور استادیوم‌ های دیگر صرف می‌ کنند!

تمام مختصات منحنی سقف را به شرکت‌ های زیمنس و آ. ا.گ دادم تا آن را محاسبه کنند زیرا زاویه ی پروژکتورها با یکدیگر فرق می‌ کنند. شب‌ های این استادیوم مثل روز روشن است، موقعیت آن طوری است که وسط زمین را روشن می‌ کند و نور، چشم کسی را اذیت نمی‌ کند. ابعاد زمین این استادیوم نیز استاندارد بین المللی دارد. یک بار که از فرودگاه به سمت شهر می‌ آمدم، از جلوی استادیوم رد شدم که از بیرون، داخل آن مثل روز روشن بود از راننده پرسیدم اینجا کجاست؟ جواب داد: «استادیوم تختی» و خودم متحیر مانده بودم. همچنین سقف استادیوم را به وسیله تونل باد امتحان کردیم که اگر ٢٠٠ کیلومتر سرعت باد از بالا و ۲۰۰ کیلومتر دیگر از زیر به آن بوزد، سقف قدرت تحمل آن را داشته باشد. ما مدل‌ های مختلف را برای بارگذاری نیروی باد و فشار امتحان کردیم. شخصی در انگلیس حاضر شد ماکت این مجموعه را بسازد تا آن را آزمایش کنیم، بنابراین یک ماکت آزمایشی ساختیم که بسیار هم بزرگ بود تا بتوانیم بارگذاری و نیروی باد و وزن آن را اندازه گیری کنیم.

جنس سقف این استادیوم از چیست؟

جنس سقف نیز از همان سیستم کابلی است و روی آن ورقه‌ ای آمده که بتوان آن ها را شکل داد. ما روی سقف‌ ها ۵۰ کیلوگرم بار اضافی گذاشتیم که نیروی باد نتواند آن را بلند کند. در هر متر مربع بلوک‌ های ۵۰ در ۵۰ قرار دادیم که وزن آن ۵۰ کیلوگرم در مترمربع می‌ شود. روی آن نیز یک عایق حرارتی انعطاف پذیر گذاشتیم. اما متوجه شدم بدون مشورت با من برای حفاظت از کابل‌ ها، داخل آن‌ ها یکسری لوله کار گذاشتند. این کار موجب شده پرندگان داخل این لوله‌ ها لانه کنند و فضولات آنها موجب خوردگی و از بین رفتن سه لایه کابل شود. اما روز اجرایی این کار با یک اسپانیایی مشورت گرفتم و قطر هر کابل را پنج برابر بیشتر از اندازه واقعی گرفتم تا بر اثر وزش باد نرقصد و اگر دو لایه دیگر آن خورده شود تازه به اندازه واقعی کابل می‌ رسد.

این سقف تا چند سال می‌ تواند عمر کند؟

طولانی

یعنی نیازی به مرمت ندارد؟

قطعاً نیاز به مرمت دارد اما با این وجود تاکنون مرمتی انجام نشده و همچنان سر جای خودش باقی است. این کابل غیر قابل زنگ زدن است. در واقع ما کاری انجام داده‌ ایم که فکر نمی‌ کنم دومی داشته باشد. آن زمان سد لتیان آب نداشت. به همین دلیل حتی پیش بینی سه مخزن آب کردیم و لوله کشی آن را هم انجام دادیم تا به مدت یک هفته آب مورد نیاز ورزشگاه تامین باشد! همچنین به نحوی طراحی شده بود که مخزن بالایی، مخزن وسطی را شارژ کند و مخزن پایینی همیشه فشار یک اتمسفر را برای تامین آب لوله‌ ها داشته باشد.

ساخت ورزشگاه چند سال زمان برد؟

این ورزشگاه در مدت سه سال و نیم ساخته شد اما من کاری کردم که باید انجام می‌ دادم. هیچکس حرف گوش نمی‌ داد. پیمانکارها هم کامل نبودند به همین دلیل من مناقصه عمومی گذاشتم تا هر کسی که انتخاب شد با آن ورزشگاه را بسازیم. چاره دیگری نداشتم. وقتی آلمانی‌ ها به من گفتند انجام این کار غیر ممکن است، من مطمئن بودم که این کار ممکن است. تمام نقشه‌ های این ورزشگاه با دست انجام شده است زیرا آن زمان اصلا ابزار کار الکترونیکی یا کامپیوتر وجود نداشت!

برای ساخت آن چه مقدار بودجه اختصاص دادند؟

این ورزشگاه با ۱۹۰ میلیون تومان ساخته شد. مهندسان خوبی با من کار می‌ کردند و نمی‌ توانستم حقوق و مزایای آن ها را نپردازم. اجازه ندادم حتی دیناری از مبلغ ساخت این سازه را کسی بدزدد. حتی باغی که در دربند و خانه‌ ای که در ایتالیا داشتم را فروختم تا بتوانم این کار را به سرانجام برسانم. جالب است بدانید در حال حاضر دو وکیل پیگیر هستند تا حق‌ الزحمه من که مربوط به ساخت این استادیوم در ۵۰ سال پیش است را بگیرند. آن زمان دفتر من سه راه زعفرانیه، روبروی بانک ملی بود. حتی یادم می‌ آید استاد دانشگاهی با موی سپید از من خواست که در دفترم کار کند، من هم پذیرفتم اما به این شرط که در جلسات به جای من شرکت کند زیرا خیلی جوان بودم و هیچکس به حرفم گوش نمی‌ داد. او هم پذیرفت. یک روز در سازمان برنامه یکی از من پرسید «با شما پنج سال جلسه کار برگزار می‌ کردیم؟» فکر می‌ کردند سن من از نماینده‌ ام که موی سپیدی دارد و زیر دست من کار می‌ کند، بیشتر است. سرانجام توانستم با چنگ و دندان ورزشگاه را بسازم و فکر می‌ کنم حتی اگر برای این ورزشگاه هیچ کاری هم انجام ندهند و از آن نگهداری نکنند، به خاطر تمام خصوصیات سازه‌ ای که استفاده کرده‌ ام، همچنان باقی می‌ ماند. یک میلیون و صد و ده هزار متر زمین تهیه کرده بودم که قرار بود مجموعه استخرها و یک سالن ۵ هزار نفری هم آنجا ساخته شود. ساختمانی که تلویزیون هم به آن نیاز دارد و می‌ توانست سوپر استودیو شود یا حتی آن را اجاره دهند.

حدود ۵٠ سالی می‌ شود که از ساخت استادیوم تختی می‌ گذرد. آنقدر دزد زیاد بود که بودجه را می‌ خوردند و از آن سو استفاده می‌ کردند. من هم تصمیم قطعی گرفته بودم که اجازه ندهم کسی دیناری از این مبلغ سوء استفاده کند. حتی برای این موضوع دو قائم‌ مقام استعفا دادند. یکی از آن ها، دکتر داوودی شمسی بود و برای این کار بودجه عمرانی گرفت تا یک سالن سرپوشیده ۵۰۰۰ نفره که قرار بود در کنار آن ساخته شود نیز بسازیم. به او اطلاع دادم، بودجه عمرانی که گرفته بودید بدون تشریفات تبدیل به بودجه امانی کرده‌ اند. آنقدر عصبانی شد که مشت‌ هایش را روی میز کوبید و گفت این جرم است و زندانی دارد و همان روز استعفا کرد. پیش از او آقایی به نام طاق باز به همین دلیل استعفا کرد. حتی دو نفر از آرشیتکت‌ های دفتر فنی نیز برای همین موضوع استعفا و از من عذرخواهی کردند و رفتند. همان زمان به من پیشنهاد رشوه هم دادند، مبلغی که با آن می‌ توانستم برج‌های اسکان را بخرم. آن زمان هم هشتم گروی نهم بود و زندگی‌ ام را با خرید و فروش خانه می‌ گذراندم. از من خواستند مبلغی معادل بودجه ساخت استادیوم را به عنوان بودجه بیشتر درخواست کنم که من این کار را انجام ندادم. مشکل من این است که با پول این استادیوم در حال حاضر یک ساختمان بزرگ در دبی در حال ساخت است اما هزینه ی نگهداری این استادیوم وجود ندارد.

در برخی منابع اسم مسعود عظیمی هم به عنوان طراح این ورزشگاه دیده می‌ شود. آیا طراحی این ورزشگاه کار مشترک بوده است؟

خیر. من کارمندی به این نام داشتم که دانشجو بود و از این نیرو برای کارهای دیگر کمک می‌ گرفتم. برای طراحی و ساخت ورزشگاه تختی هیچکس همراهم نبود. حتی آقای فرمانفرمای معروف هم دلش می‌ خواست با من کار کند اما شخصاً تمایلی به این کار نداشتم. هیچ وقت مشکلاتم برای ساخت این ورزشگاه را به هیچکس نگفتم.

چرا؟

زیرا یا یک فرد عُرضه دارد و مشکلاتش را حل می‌ کند یا شخص دیگری نمی‌ تواند مشکلات او را حل کند. رضا پهلوی سه بار ساختمان‌ هایی که من ساخته بودم را افتتاح کرد. او همیشه به من احترام می‌ گذاشت زیرا مثل بچه‌ ی آدم فقط به او دست می‌ دادم و هیچ وقت به او تعظیم نکردم. فردی به نام جهانبانی در تربیت بدنی وجود داشت که واقعا آدم پاکی بود. یک بار برای سرکشی به کارگاه آمد، داشتم داد می‌ زدم. به من گفت «داد ندارد»، جواب دادم «با من از این داربست ۲۸ متری بالا بیا تا ببینی داد دارد یا نه؟» آن بنده خدا هم ۲۸ متر با من که نیروی جوانی بودم بالا آمد. وقتی بالا رسیدیم، دستم را داخل یک تکه بتن کردم و بیرون آوردم و به او نشان دادم و گفتم، «ببین بتن را با یونولیت پُر می‌ کنند، این کار داد زدن دارد یا نه؟» یک انگلیسی هم مامور سوراخ کردن بتن با لیزر بود که حرف من را با سرش تایید کرد. جهانبانی سری تکان داد و دستش را روی شانه من گذاشت و گفت «از من چه می‌ خواهی؟» من هم درخواست کردم هیچ چیز نمی‌ خواهم فقط هر یکشنبه ساعت ۷ صبح به مدت ۱۰ دقیقه به اینجا سر بزن. فهمید چه می‌ خواهم بگویم و این کار را انجام داد. پیمانکار با دیدن او حساب کار دستش آمد و از آن روز به بعد می‌ ترسید.

کلی از کارهایی که نمی‌ توانستم انجام دهم، زمانی که او برای سرکشی می‌آمد، انجام دادم. با این وجود جلسات متفاوتی با انگلیسی‌ ها، آمریکایی‌ ها و ایتالیایی‌ ها که نیروهای متخصص بودند، گذاشتند که من را قانع کنند که این کار شدنی نیست. جریان این بود که آن ها تکیه‌ ها را اشتباهی ساخته بودند و من باید آن ها را عوض می‌ کردم. تیرهایی که دهانه‌ های آن ۲۵ متر بود، داربست بستند تا سر تیرها را در استادیوم به آن بزرگی سه سانت بالا بکشند. تمام تکیه‌ ها را خراب پُر کرده بودند، بتن‌ هایی که کم گذاشته بودند را با لیزر سوراخ کردیم. کمبود آهن‌ ها را جبران کردیم و قالب آن را هم با فلز کار گذاشتم. فکرش را بکنید چه مشقت‌ ها کشیدم تا این کار را انجام دهم!

با توجه به صحبت‌ هایتان، پس می‌ توانیم بگوییم که پروژه ورزشگاه فرح آباد قدیم و تختی فعلی کامل نشد؟

این مجموعه قسمت‌ های بسیاری داشته و قرار بوده مجموعه استخرها و یک سالن سرپوشیده با ظرفیت ۵۰۰۰ نفر نیز برای آن ساخته شود. در حال حاضر زمین این کار همچنان موجود است و بودجه و نقشه‌ های اجرایی آن نیز تامین شده بود. برای این ورزشگاه یک میلیون و صد هزار متر زمین گرفته بودم. مجموعه این کار کامل نشد و اجازه نمی‌ دهند کامل شود شاید اگر شخص دیگری به جای من بود و اجازه می‌داد از این پروژه سوء استفاده شود، انجام می‌ شد.

فکر می‌کنید اگر در حال حاضر بخواهند این پروژه را تکمیل کنند، چه مقدار بودجه نیاز است؟

به ۸ تا ۱۰ برابر بیشتر از بودجه آن سال‌ ها نیاز است.

آخرین باری که شما از استادیوم دیدن کردید چه زمانی بوده است؟

حدود پنج سال پیش به درخواست برخی از دانشجویانم از این استادیوم دیدن کردم. مسوول ورزشگاه نیز گله داشت که هیچ بودجه‌ ای برای نگهداری یا مرمت این مجموعه اختصاص داده نمی‌ شود! فکرش را بکنید درباره‌ ی معماری این مجموعه در بسیاری از نشریه‌ های دنیا مطلب چاپ شده است و همه ی دنیا اینجا را می‌ شناسند به جز خودمان! بارها با مسوول فعلی استادیوم تماس گرفته‌ ام اما می‌ گوید بودجه و امکاناتی برای نگهداری این مجموعه در اختیارش نمی‌ گذارند. در حالی که این استادیوم بزرگ ترین سازه ی کابلی دنیا است. این ساختمان را به عنوان یک سازه ی غیرممکن می‌ دانستند اما ساخته شد. حالا تربیت بدنی این ساختمان را به کل فراموش کرده است. اگرچه استادیوم تختی ۳۰ هزار نفر ظرفیت دارد اما می‌ توان تا ۴۲ هزار نفر برای آن بلیت فروخت زیرا گنجایش چنین ظرفیتی را دارد.

زمانی که از استادیوم بازدید کردید، شرایط آن با گذشته تا چه اندازه تغییر پیدا کرده و تا چه اندازه آسیب دیده بود؟

خیالم راحت است که برای این مجموعه اتفاق خاصی نمی‌ افتد اما باید آسیب‌ دیدگی‌ های کوچک را رفع کرد و نمی‌ توان آن ها را به حال خودشان رها کرد. حتی هیچکس متوجه نشده است که زمین‌ های اطراف استادیوم زه‌ کشی شده است. در اطراف این زمین دو کانال آب وجود دارد که تا اطراف خیابان افسریه ادامه دارد. آب حاصل از سیلاب‌ ها که در بالای استادیوم جمع می‌ شد، وارد این کانال‌ ها و به افسریه هدایت می‌ شده است. یک بار کارمندان حراست به من گفتند که این کانال‌ ها را پیدا کرده‌ اند و تا بخشی از داخل آن را رفتند اما ترسیدند و  مسیر را ادامه ندادند. ما دو کانال آدم رو هم تعبیه کردیم که اگر مشکلی برای یک کانال به وجود آمد و چیزی در آن گیر کرد، آب‌ ها از طریق مسیری دیگری هدایت شود اما هیچکس خبر ندارد که چنین کاری بدون بودجه اضافی انجام شده است. مردم در روز افتتاحیه، بین گذرهای طولی که زیر پلکان تماشاچیان قرار دارد، رفته بودند. این قوس‌ ها برای آن ساخته شد که استادیوم در کم ترین زمان ممکن تخلیه شود! روز افتتاحیه، مسابقه ساعت ۱۷ تمام شد اما عده‌ ای از مردم در زیر این قوس‌ ها که فکر می‌ کردند شبیه سقف بازار است قدم می‌ زدند و هر چه از پشت بلندگو فریاد می‌ زدند استادیوم را ترک کنید، بیرون نمی‌ رفتند!

با کدام بازی استادیوم افتتاح شد؟

دقیق به خاطر نمی‌ آورم! اما بازی مهمی بود. فکر کنم بین ایران و برزیل بود.

این استادیوم تا چند ریشتر در برابر زلزله مقاوم است؟

انعطاف پذیری آن به نحوی است که می‌ تواند حرکت کند. ساختمان استادیوم و تلویزیونی که من ساختم تا ۹ ریشتر می‌ تواند در برابر زلزله مقاومت کند. بیشتر از این دیگر نمی‌ توانستم کاری را انجام دهم که درباره آن فکر کرده باشم. حالا هم تنها خواسته من این است که این استادیوم را حفظ کنند زیرا می‌ تواند بهترین بهره‌ وری‌ ها را بدهد.

آبگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

vulputate, libero Sed luctus consectetur tristique quis tempus
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .