کناف چیست ؟ در مورد کناف بیشتر بدانیم

کناف یا به نام انگلیسی آن knauf یک عبارت جدید در دستور زبان مهندسی ساختمان در ایران به شمار می آید.این سیستم کاربردی تحولی چشمگیر در صنعت ساختمان پدید آورده ، به طوری که در حال حاضر کمتر ساختمانی را می بینید که در آن از این نوع مصالح استفاده نشده باشد.در ادامه به بررسی ، مزایا ، معایب و کاربرد های کناف می پردازیم.با میهن بنا همراه باشید.

سیستم کناف در حقیقت مجموعه ای از ابزار های گچی و فولادی است که در ترکیب با یکدیگر می توانند سازه هایی از قبیل :

 • دیوارهای جدا کننده
 • دیوارهای پوششی
 • سقفهای کاذب مشبک
 • سقفهای کاذب یکپارچه
 • سیستمهای حفاظت ساختمان در برابر حریق

را ایجاد کنند.

چند نمونه از پروژه های معرفی شده در میهن بنا که در آن ها از کناف استفاده شده :

تاریخچه :

کناف در واقع نام خانواده و موسسه ای با فعالیت هایی در سطح بین المللی و ویژگی های ممتاز می باشد. کار این شرکت از تولید و عمل آوری گچ در منطقه سارلند در کشور آلمان شروع شده و با توسعه و تنوع بخشیدن به این تولیدات در سطح بین المللی در زمینه های زیر فعالیت دارد:

 • سیستم ها و مصالحی که بر مبنای ماده معدنی گچ تولید می شوند
 • عایق های صوتی و حرارتی
 • استخراج سنگ آهک و تولید مصالح مرتبط با این ماده ساختمانی
 • مصالح و مواد ساختمانی بر پایه گچ و سیمان
 • تجهیزات و ماشین آلات تولید کننده مصالح فوق

این شرکت توسط برادران کناف، کارل و دکتر آلفونس در سال ١٩٣٢ بنیانگذاری شد و هم اکنون فرزندان این دو یعنی نیکلاس و بالدوین کناف به طور مشترک و با هماهنگی سایر اعضای خانواده کناف این گروه را رهبری می کنند.

در دفاتر و کارخانجات این شرکت در سراسر جهان بیش از ١٨٠٠٠ نفر فعالیت دارند.

کاربرد :

صفحات گچی :

کناف بر مبنای ماده معدنی گچ تولید می شود.در این محصول طی یک فرایند صنعتی به صفحاتی مقاوم تبدیل می شود. این صفحات دارای هسته گچی بوده و سطح و لبه های طولی آنها با کاغذ محکم مخصوص پوشانده شده است.

صفحات روکش دار گچی در چهار نوع تولید می شوند:

 • معمولی RG
 • مقاوم در برابر رطوبت MR
 • مقاوم در برابر حریق FR
 • مقاوم در برابر حریق و رطوبت FM

صفحات معمولی RG

این صفحات دارای هسته گچی بوده و سطح و لبه های طولی آنها باکاغذ محکم مخصوص پوشانده شده است. صفحات روکش دار گچی ساده بطور عمومی در سیستم های ساخت وساز خشک کناف (مانند دیوارهای جدا کننده، دیوارهای پوششی و سقف های کاذب) مورد استفاده قرار می گیرند.

صفحات مقاوم در برابر رطوبت MR

صفحات روکش دار گچی هستند که گچ تشکیل دهنده آنها با مواد مقاوم در برابر رطوبت ترکیب و کاغذ روکش آنها با مواد مقاوم در برابر رطوبت پوشانده شده است. صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر رطوبت در فضاهای مرطوب (مانند آشپزخانه ها و سرویسهای بهداشتی) مورد استفاده قرار می گیرند

صفحات مقاوم در برابر حریق FR

صفحات روکش دار گچی هستند که گچ تشکیل دهنده آنها حاوی الیاف فایبر گلاس می باشد. صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر حریق در محل هایی که نیاز به محافظت در برابر حریق وجود دارد (مانند پوشش ستون ها و تیر های فولادی) مورد استفاده قرار می گیرند.

سقف های کاذب مشبک :

تایل های سقفی در ابعاد ۶٠×۶٠ سانتیمتر و در دو نوع ساده (فاقد خواص صوتی ) و آکوستیک ( دارای خواص صوتی ) تولید و عرضه می گردند:

١- تایل های ساده

١-١- بدون روکش

١-٢- روکش دار (P.V.C ) بر روی تایل – آلومینیوم بر پشت تایل

٢- تایل های آکوستیک

٢-١- مدل ٣۶/١٢/٨

٢-٢- مدل ١٨/۶

ویژگی اصلی تایل های آکوستیک، قابلیت جذب صوت بالای آنها می باشد. به همین سبب، این نوع تایل غالباً در ساختمان هایی نظیر سینماها، آمفی تئاترها و دفاتر کار مورد استفاده قرار می گیرد.

تایلهای گچی ساده :

تایل های گچی ساده فاقد خاصیت جذب صوت می باشند. این تایلها در دو نوع بدون روکش و روکش دار تولید و عرضه می گردند.تایل های بدون روکش دارای قابلیت رنگ آمیزی می باشند. تایل های با روکش P.V.C نیازی به رنگ آمیزی نداشته و بدین ترتیب سرعت کار بالا می رود.

تایل های با روکش آلومینیوم (در پشت تایل) در مکان هایی که احتمال ریزش آب بر پشت تایل وجود دارد (مانند محل عبور لوله های تأسیساتی) و یا در محیط هایی که احتمال تعرق وجود دارد (مانند مناطق شرجی نظیر شمال یا جنوب کشور) مورد استفاده قرار می گیرند.

تایل های گچی آکوستیک مدل ٣۶/١٢/٨

این نوع تایلها دارای خاصیت جذب صوت می باشند. سوراخهای روی تایل به شکل دایره هایی به قطر mm ٨ و mm ١٢ بوده که فاصله مرکز به مرکز این سوراخ ها از یکدیگر mm٣۶ می باشد.

تایل های گچی آکوستیک مدل ١٨/۶

این نوع تایلها دارای خاصیت جذب صوت می باشند. سوراخهای روی تایل به شکل دایره هایی به قطر mm ۶ بوده که فاصله مرکز به مرکز این سوراخ ها از یکدیگر mm ١٨ می باشد.

مقاطع پروفیل :

کناف علاوه بر صفحات گچی ، شامل سازه های نگهدارنده یا اصطلاحا مقاطع پروفیل نیز می باشد. مقاطع پروفیل های کناف از ورق های فولادی که به وسیله یک لایه روی پوشش شده اند تولید می شوند. این مقاطع همگی به روش نورد سرد (cold roll forming) فرم داده می شوند.

محصولات :
دیوارهای جدا کننده :
دیوارهای جدا کننده ی کناف ، دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند این ساختار شامل قابهای فولادی سبک ساخته شده با مقاطع U , C بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند.

درزهای میان این صفحات به وسیله ی نوار و بتونه ی مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار، سطحی یکپارچه و بدون درز که قابلیت رنگ آمیزی و کاشی کاری یا هر نوع پوشش نهایی دیگری خواهد داشت، حاصل می گردد. فضای خالی داخل دیوار ، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را به راحتی میسر می سازد.

مزایای دیوارهای جدا کننده کناف :

– سبک و ایمن در برابر زلزله
– دارای رفتار میانقابی مناسب در زلزله
– عایق حرارت ، صوت و رطوبت
– مقاوم در برابر آتش مستقیم تا 3 ساعت
– کاهش هزینه های سازه و فونداسیون ، با توجه به کاهش بار مرده ی ساختمان
– انعطاف معماری بالا
– نصب سریع و آسان
– قابلیت رنگ آمیزی ، بلافاصله پس از نصب
– دسترسی و تعمیرات آسان تأسیسات
– قابلیت ترمیم و تعویض
– دور ریز بسیار کم مصالح
– اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی
– افزایش سطح مفید در زیر بنای ساختمان ، با توجه به ضخامت کم دیوارها
– حمل و نقل آسان و ارزان
کاربرد های دیوار جدا کننده کناف :
الف. دیوار خارجی ساختمان:
در این ساختار ، از صفحات مسلح سیمانی به عنوان لایه خارجی دیوار استفاده می شود . در ایران معمولاً از قطعات سنگ و آجر پلاک در نماها استفاده می شود که به صورت دوغابی بر بدنه ی دیوارهای خارجی اجرا می شوند . عدم وجود اتصال مناسب میان این قطعات و بدنه ی دیوارها موجب می شود که در هنگام وقوع زلزله ، جابجایی و لرزش ها تحمل نگشته و نما فرو بریزد . سیستم دیوار خارجی آکواپنل ، به عنوان ساختاری کاملاً ایمن در برابر زلزله ، راه حل این مشکل است . از دیگر مزایای این ساختار ، استفاده از عایق پشم معدنی می باشد که به طور همزمان موجب بهسازی حرارتی و صوتی ساختمان می شود .
ب. دیوار تأسیساتی:
با اجرای دو لایه قاب فلزی با فاصله از یکدیگر ، می توان از فضای به وجود آمده جهت عبور تأسیسات الکتریکی و مکانیکی استفاده نمود . قرار گیری تأسیسات در فضای خالی دیوار و دفن نشدن آن در داخل دیوار ، علاوه بر رفع مسئله خوردگی و کاهش هزینه تعمیرات ، دسترسی به تأسیسات و تعمیرات و نگهداری را در مرحله بهره برداری آسان می کند .
پ- د‍ یوار چاه آسانسور:
این ساختار جهت جدا ساز‍ی فضا‍‍ی چاه آسانسور از سایر فضاها‍‍ی ساختمان استفاده م‍‍ی شود.
ت‌- دیوار مقاوم در برابر اشعه ا‍‍ یکس:
با نصب ‍یک لا‍یه صفحه سرب‍ی در فضا‍ی داخل دیوار کناف م‍ی توان از عبور اشعه ایکس جلوگ‍یر‍‍ی نمود . ا‍ ین نوع د‍‍ یوار ها در مراکز راد‍‍یولوژ‍‍ی استفاده م‍‍ی شود.
ج. دیوار مقاوم در برابر حر‍‍یق :
صفحات ساختارگچی خشک یکی از عالی ترین مصالح مقاوم در برابر آتش سوزی می باشد . آنها حرارت را از خود عبور نمیدهند، حتی حرارت بیش از 220 درجۀ فارنهایت 90) درجۀ سانتیگراد. ( در واقع، علت نسوختن آنی، وجود ترکیبات شیمیائی آب می باشد که تحت حرارت زیاد تبخیر شده،بنابراین از انتقال حرارت جلوگیری می کند. حتی پس از تکمیل مرحلۀ کلسیناسیون، یعنی زمانیکه همۀ آب آن خارج می شود، هنوز بعنوان یک سد در مقابل حرارت پایداری می کند.چهار ساعت مقاومت در مقابل آتش سوزی برای جدا کننده ها، سه ساعت برای سقف و چهار ساعت برای پوششهای روی ستونهای ساختمانی با مشخصات کامل آن در دسترس می باشد .
دیوارها‍‍ی پوشش‍‍ی کناف:
دیوارهای پوششی کناف ، ساختارهای بسیار مناسبی جهت عایق کاری حرارتی جداره های ساختمانهای در حال ساخت و یا بهسازی حرارتی جداره های ساختمانهای در حال بهره برداری می باشند ، علاوه بر عایق کاری حرارتی ، از این ساختارها می توان برای عایق کاری صوتی ساختمانها ، عایق کاری دیوارها در برابر رطوبت و بخار ، ایجاد فضای تأسیساتی در دیوارها و دستیابی به پوشش های با کد حریق نیز استفاده نمود .
انواع ساختارها در این روش عایق کاری شامل موارد زیر می باشد :

1-2.دیوار پوششی بدون سازه :
در این ساختار ، از یک لایه صفحه روکش دار گچی پوشش شده با لایه ی عایق پلی استایرن یا پشم معدنی ( در ضخامت های مختلف ) استفاده می شود . این صفحات به وسیله ی چسب خمیری مخصوص پرلفیکس مستقیماً به دیوار زمینه متصل می شوند . درزهای میان این صفحات به وسیله ی نوار و بتنه ی مخصوص درزگیری شده ، به نحوی که در انتهای کار یک سطح یکپارچه و بودن درز حاصل می گردد .
مزیت های اصلی این ساختار ؛ سهولت و سرعت در اجرا، قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از نصب و دور ریز کم مصالح می باشد . به علاوه ، در این ساختار می توان صفحه ی گچی را با فاصله از دیوار زمینه اجرا نمود ، تا ضمن رفع مشکلات اجرایی آن ( مانند ناشاقولی و ناهمواری ) ، فضای مناسبی برای عبور آسان تأسیسات الکتریکی و مکانیکی نیز ایجاد گردد .

2-2. دیوار پوششی با سازه :
در این ساختار ، صفحات روکش دار گچی بر روی زیر سازی فلزی پیچ می شوند . این زیر سازی می تواند به صورت متصل به دیوار یا مستقل از دیوار اجرا شود . در این ساختار ، عایق حرارتی در فاصله ی آزاد میان صفحه ی روکش دار گچی و دیوار زمینه ( 17 تا 73 میلیمتر ) قرار داده می شود .
وجود فاصله ی آزاد ، علاوه بر ایجاد فضای مناسب جهت نصب لایه ی عایق با ضخامت های مختلف ؛ راه حل مناسبی جهت غلبه بر مشکلات اجرایی دیوار زمینه مانند ناشاقول بودن دیوار و حذف شیار زنی جهت عبور تأسیسات الکتریکی و مکانیکی محسوب می شود . از مزایای دیگر این ساختار ، امکان اجرا در دیوارهای با شرایط زمینه متفاوت و اجرای پوشش های با ارتفاع 10 متر می باشد.

آکواپانل AQUAPANEL

صفحات مسلح سیمانی آکواپانل ترکیبی فشرده از سیمان پرتلند و مواد افزودنی خاص بوده، که پشت و رو و لبه های طولی آنها بوسیله شبکه ای از الیاف شیشه (فایبرگلاس) مسلح شده است.

این صفحات محصولی مشترک از شرکت های Knauf و USG بوده و جایگزین مناسبی برای مصالح بنایی در ساخت و سازهای داخل و خارج ساختمان (مانند دیوارهای خارجی، نماها، سرویس های بهداشتی، آشپزخانه ها و استخر ها) می باشند. از این صفحات در دیوارهای خارجی و همچنین در محل هایی که درجه رطوبت بالاتر از ٩٠ درصد است،
استفاده می شود.

موارد استفاده آکواپانل :

 •  ساخت انواع دیوارها و نماهای خارجی
 •  بازسازی نماها
 • دیوارهای جداکننده داخلی در فضاهای تر و خشک
 • پوشش نمای داخلی تونل ها
 • قابل استفاده در پشت انواع سیستم های نمای خشک

مزایا

با استفاده از فن آوری Easy Edge لبه این صفحات بوسیله الیاف شیشه مسلح می گردد، که نتیجه آن درزگیری بسیار خوب با نوار و بتونه درزگیر و در نهایت اجرای یک ساختار مستحکم و قوی می باشد.

از مزایای دیگر این صفحات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت و سادگی در نصب
 • سبک و ایمن در برابر زلزله
 • مقاوم در برابر چرخه های یخبندان و ذوب
 • ضد حریق
 • فاقد سلولزاست، کپک نمی زند.
 • اقتصادی

سقفهای کاذب مشبک

سقفهای کاذب مشبک کناف، از شبکه سازه های سپری (یا T شکل) و تایل های گچی تشکیل می شوند. شبکه مذکور به وسیله آویزهای قابل تنظیم به سقف اصلی متصل گردیده و سپس تایلهای گچی درون این شبکه قرار می گیرند. نصب سریع و آسان، دسترسی آسان به فضای تأسیساتی پشت سقف کاذب و تعمیر و نگهداری آسان از جمله ویژگیهای این ساختار می باشد.

سیستم های حفاظت ساختمان در برابر حریق

از این ساختار جهت حفاظت تیرها، ستونها و سایر اعضای سازه های فولادی و همچنین پوشش داکتها و کانالهای تأسیساتی در برابر آتش مستقیم ( تا ١٨٠ دقیقه ) استفاده می شود. در این ساختار دو روش اجرایی وجود دارد ؛ اجرای پوشش با زیرسازی فولادی و بدون زیرسازی . پوشش اجزا با استفاده (FM) یا در موقع لزوم صفحات مقاوم در برابر حریق و رطوبت (FR) از صفحات مقاوم در برابر حریق صورت می گیرد.

جهت اجرای پروژه های خود با ما تماس بگیرید : 09369389646

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ