کافه داربست

0 12

 کافه داربست

کافه داربست، با زیربنایی در حدود 270 متر مربع بخشی از مجموعه فرهنگی سینمایی خلیج فارس شیراز است. از اهداف اصلی در طراحی این کافه به جهت قرارگیری اش در یک مجتمع فرهنگی، ایجاد تعاملات مردمی بیشتر در جهت رسیدن به پایداری اجتماعی بود. از طرفی یکی از خواسته های کارفرما امکان تاسیس شعبه های دیگری از آن در آینده بود، ما از داربست و الوار به عنوان استخوان بندی اصلی و به عنوان یک عنصر هویت بخش در طراحی فضای کافه استفاده کردیم. سازه داربست امکان رسیدن به سرانه فضایی بیشتر، شفافیت و پویایی بصری، سیالیت فضایی و امکان استفاده حداکثری همه افراد از محیط کافه را فراهم کرد. هزینه کم و امکان تغییر چیدمان در فضاهای گوناگون از جمله ویژگی های داربست است و همچنین داربست با توجه به ویژگی های ذاتی که ذکر شد می تواند به عنوان معرف برند این کافه در شعبه های دیگر مورد استفاده قرار گیرد که خواسته کارفرما را نیز برآورده کند .
به منظور افزایش فضای نشستن در کافه نیم طبقه ها به مجموعه اضافه شد. فضای های نشستن نیز، در غالب الگوهای مختلفی از جنس داربست شکل گرفت. طبقه اول به مکانی برای ایجاد تعاملات اجتماعی مردم با یکدیگر و با کارکنان( عمومی تر) و طبقه بالا به حیطه خصوصی تر اختصاص یافت.در طبقه اول از میزها و فضاهای اجتماعی استفاده شده است و در طبقه بالا از میز های کوچک با ظرفیت کمتر .
سعی شد تمامی متریال های استفاده شده بدون تغییر ماهیت اصلی خودش در فضا به کار گرفته شود .سازه و تاسیسات نیز بدون هیچ پوششی به تعریف فضای مورد نظر ما کمک کرد . با باز کردن یکی از جداره های کافه که به سمت خارج بود (بازشو)امکان ارتباط بیرون مجتمع با داخل کافه به وجود آمد . علاوه بر آن ورود نور طبیعی به فضا باعث ایجاد سایه روشن هایی در فضای داخلی شد.

نام پروژه / عملکرد: کافه داربست
شرکت / دفتر طراحی: دفتر معماری اشعری و همکاران
معماران اصلی: امیر حسین اشعری
همکاران طراحی: زهرا جعفری , امیر ایرانی دوست حقیقی
سرپرست اجرا: سعید
تیم اجرا: احسان شبانی
نوع تاسیسات/نوع سازه: سازه و فلز: گروه پاروان نما / اصغر گرامی، ایوب هاشمی
نور: سید امین موسوی
اجرای چوب: گروه رست ( برادران قربانی)
سه بعدی: امیر ایرانی دوست حقیقی
گرافیک: زهرا جعفری – الناز امینی خانیمنی
مطالعات: الناز امینی خانیمنی
آدرس پروژه: شیراز، مجتمع خلیج فارس , مجموعه فرهنگی سینما هنر شهر آفتاب – کافه داربست
مساحت /زیربنا: 270 متر مربع
کارفرما: شرکت همبستگان مسیر هدایت
تاریخ شروع/تاریخ پایان ساخت: دی ماه 96 – اردیبهشت 97
عکاسی پروژه: امیر علی غفاری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ut felis mattis fringilla leo. dapibus quis efficitur. commodo eget
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .