چگونه طراحی یک شهر می‌ تواند بر دمای آن شهر تاثیر داشته باشد؟

0 8

عام‌ ترین تعریفی که از شهر ارائه شده است، این است که آن را مکان اسکان گروهی انسان‌ ها و همچنین محل فعالیت‌ های آن‌ ها می‌ دانند. بر طبق نظر این عده، شهر تنها ساختمان نیست! بلکه شهر مکان انسان‌ ها، گروه‌ ها، سازمان‌ های اجتماعی، طبقات، خانواده‌ ها و … است. نتایج مطالعات پژوهشگران نشان می‌ دهد که تفاوت در الگوهای شهری که به آن ها “بافت” می‌ گویند، مهم‌ ترین عامل تعیین‌ کننده ی گرمای شهرها هستند.

میزان گرمای شهرها به چه چیزی وابسته است؟

محققان بر این باورند که شکل خیابان‌ ها و ساختمان‌ های شهر و به طور کلی طراحی شهری، نقش مهمی در اثربخشی گرمایی شهر دارد. اما واقعا چرا بعضی از شهرها نسبت به محیط اطراف خود گرم‌ تر هستند؟

نتایج این بررسی می‌ تواند به برنامه‌ ریزان شهری در طراحی شهر کمک بزرگی کند.

 

چه شهرهایی گرم‌ تر هستند؟

بعضی از شهرها مانند نیویورک و شیکاگو مانند یک شبکه ی دقیق، نظیر اتم‌ های درون یک کریستال بوده و به اصطلاح کریستالی هستند و شهرهایی مانند بوستون یا لندن مانند اتم‌ های درون مایع و شیشه آشفته هستند و شکل یکسانی ندارند که به آن ها شهرهای بلوری می‌ گویند. محققان MIT دریافتند که شهرهای کریستالی نسبت به شهرهای بلورین گرم‌ تر هستند!

 

مصالح شهری چه نقشی در گرمای شهرها دارند؟

در دنیای امروز که ساخت‌ و ساز بر مبنای قاعده خاصی نیست، نمای ساختمان‌ ها و مصالح به کار رفته در آن ها منجر به گرمای بیش از اندازه می‌ شود، اما باید یادآور شویم که معماری سنتی و اصیل این‌ گونه نبوده و ساخت‌ و سازها با شرایط دمایی آن منطقه سنجیده می‌ شده است. مصالح ساختمانی شهری، مانند بتن و آسفالت، در طول روز گرما را جذب و در شب آن را منعکس می‌ کنند، این اثر بسیار قابل توجه است و می‌ت واند ۱۰ درجه فارنهایت به دمای ی شبانه اضافه کند.

تاثیر این گرما منجر به افزایش مشکلاتی برای سلامتی افراد شده، همچنین استفاده از انرژی در هوای گرم افزایش می‌ یابد و این موضوع در عصری که بیشتر افراد در شهرها زندگی می‌ کنند، اهمیت دارد. همچنین نتایج این مطالعه نشان می‌ دهد که تحقیقات در مورد مواد ساختمانی ممکن است راهی برای جلوگیری از افزایش گرما در ساختمان‌ های شهر باشد.

چگونه طراحی یک شهر می‌ تواند بر دمای آن شهر تاثیر داشته باشد؟

این اطلاعات برای مکان‌ هایی مانند چین و دیگر مناطقی که در آن شهرها به سرعت در حال گسترش هستند، می‌ تواند مهم باشد. راولند پلنق، یک دانشمند ارشد پژوهشی در MIT، در این باره چنین می گوید: “ما از ابزارهای فیزیک آماری کلاسیک استفاده می‌ کنیم. این تحقیق می‌ تواند به برنامه‌ ریزان شهری کمک کند تا شهرهایی طراحی کنند که انرژی در آن ها کارآمدتر باشد.

بسته به آب‌ و هوای منطقه در بعضی از مناطق نیاز به مکان‌ هایی است که گرم‌تر و یا سردتر باشند. این نکته مهم است که شهرهای امروزی از نظر ساخت‌ و ساز شبیه به هم هستند. اما معماران باید آب‌ و هوای منطقه را در نظر بگیرند و ساخت‌ و سازها براساس دمای منطقه باشد و از مصالح مناسب آن منطقه استفاده شود.”

این تیم تحقیقاتی دریافت که استفاده از مدل‌ های ریاضی که برای تجزیه و تحلیل ساختارهای اتمی در مواد طراحی شده‌ اند، یک ابزار مفید هستند که منجر به ایجاد یک فرمول ساده برای نحوه مناسب طراحی شهر می‌ شوند.

محققان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ ای، طراحی ساختاری ۴۷ شهر مختلف را با استفاده از این مدل‌ ها مورد بررسی قرار دادند. برای هر شهر، اطلاعات دمایی را که از یک ایستگاه داخل شهر و خارج از آن، اما در نزدیکی آن شهر به‌دست آمده بود، جمع‌ آوری کردند.

در طراحی ساختمان این موضوع باید در نظر گرفته شود که ساختمان‌ ها گرما را دفع و ساختمان‌ های دیگر آن ها را دوباره جذب می‌ کنند! پژوهشگران عنوان کردند: “طراحی جدید در مکان‌ های گرم برای به حداقل رساندن گرمای اضافی مفید است و در مکان‌ های سردتر نیز شهرها باید بر اساس آب و هوای آن منطقه طراحی شوند. نحوه قرارگیری خطوط آب و برق، فاضلاب و سیستم‌ های حمل‌ و نقل در مناطقی که گرما موضوع مهمی است، اهمیت بسیاری دارد.”

نتایج این مطالعه همچنین نشان می‌ دهد که تحقیقات در مورد مواد ساختمانی ممکن است راهی برای مدیریت صحیح تعامل گرما در ساختمان‌ های شهر باشد.

 

تاثیر جزیره گرمایی بر شهرها چیست؟

اثر جزیره گرمایی چندین دهه است که شناخته شده بوده و تاثیر این جزیره در هر شهری نسبت به شهر دیگر متفاوت است و به طراحی شهر بستگی دارد. جزیره گرمایی شهری، به منطقه‌ ای از شهر گفته می‌ شود که دمای بالاتری نسبت به محیط اطراف و خارج از شهر دارد.

اگر شهر، فضای سبز زیادی داشته باشد این گرما از طریق فضای سبز جذب و منجر به خنک شدن می‌ شود و در غیر این‌ صورت دما افزایش می‌ یابد. دقت داشته باشید طراحی شهرها بایسنی به گونه‌ ای باشد که جزیره گرمایی بر شهر تاثیر نداشته باشد! در این بین استفاده از بام‌ های سبز نیز راه‌ حل مفیدی است که در خنک‌ سازی شهرها موثر است.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

dolor venenatis dapibus sem, id dolor. Phasellus Aliquam non commodo
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .