چگونه با رنگ آبی کلاسیک سال ۲۰۲۰ میلادی ست کنیم؟

0 27

چگونه با رنگ آبی کلاسیک سال ۲۰۲۰ میلادی ست کنیم؟

رنگ سال ، یک زبان جهانی از رنگ را فراهم می‌ کند که طراحان مختلف از سراسر نقاط جهان می‌ توانند به‌ وسیله ی آن با افراد مختلف ارتباط برقرار کنند؛ در روند انتخاب این رنگ به ویژگی‌ های رنگ‌ ها و تاثیر آن بر روحیه و احساسات افراد توجه می‌ شود و معمولا رنگ‌ هایی خاص از دل طبیعت و جهان پیرامون انسان به‌ صورت جسورانه انتخاب می‌ شوند! بسیاری از افرادی که به مد، طراحی پوشاک، مبلمان خانگی، لوازم جانبی، بسته‌ بندی و طراحی صنعتی اهمیت زیادی می‌ دهند، از ماه‌ ها پیش منتظر اعلام رنگ سال ۱۳۹۹ شمسی یا همان رنگ سال ۲۰۲۰ میلادی بودند!

پس از رنگ مرجانی در سال قبل، اکنون رنگ آبی کلاسیک انتخاب شده است.

رنگ سال چطور انتخاب می‌ شود؟

دو بار در سال، در ماه های می و نوامبر، پنتون میزبان جلسه‌ ای مخفی با حضور نمایندگان گروه‌ های استاندارد رنگ از سراسر جهان است. این جلسات در اتاقی با دیوارها و وسایلی به رنگ سفید مطلق برگزار می‌ شود! که هیچ رنگی وجود نداشته باشد تا ایده‌ ای را تلقین کند. سپس هر کدام از این کارشناسان، اشیایی که رنگ‌ های الهام بخش دارند را به سایر همکاران نشان می‌ دهند و پس از دو روز بحث و گفت‌ و گو، رنگ سال انتخاب می‌ شود.

پنتون یا pantone هر سال در آخرین ماه سال میلادی، یعنی در ماه دسامبر یا همان آذر ماه، رنگ سال را اعلام می‌ کند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد، لوازم منزل و لوازم جانبی مورد توجه قرار می‌ گیرد و از آن در تولید محصولات استفاده می‌ کنند.

معاون رنگ پنتون در این مورد گفته‌ است:

” رنگ سال پنتون، پیشروترین رنگ هر سال از منظر طراحان و انعکاسی است از آن‌ چه جهان در سال پیش‌ رو بیش از هر چیز به آن نیاز دارد! “

پنتون کیست؟

پنتون یا پانتون (Pantone) نام شرکتی است که منبع معتبر و مشهور جهانی در زمینه ی رنگ است. بیش از ۴۰ سال است که پنتون با محصولات، خدمات و تکنولوژی خود الهام بخش متخصصین طراحی در شناسایی رنگ‌ ها و ایجاد خلاقیت است. یکی از کارهای مهم این شرکت ایجاد سیستم جدیدی برای تطبیق درست رنگ‌ ها است تا مشکلات مربوط به رنگ دقیق و اختلاف نطر راجع به آن‌ را حل کند؛ برای این‌ کار در سیستم رنگ پانتون (PMS) به هر رنگ عددی اختصاص داده شده‌ است.

پنتون به عنوان تعیین‌ کننده ی غیر رسمی رنگ سال، شهرت جهانی دارد.

پنتون کجاست؟

دفتر مرکزی پنتون در شهر کارلستات در ایالت نیوجرسی ایالات متحده ی آمریکا واقع شده‌ است؛ البته این کمپانی دارای دو دفتر دیگر در کشورهای انگلستان و هنگ‌ کنگ می‌ باشد.

تاریخچه شرکت پنتون

این شرکت در سال ۱۹۵۰ میلادی به عنوان شرکت چاپ و تبلیغات m&j Levine  آغاز به‌ کار کرد. شش سال بعد مالکان شرکت یعنی برادران لیواین، لارنس هربرت، فارغ‌ التحصیل رشته ی شیمی را به عنوان کارمند پاره‌ وقت استخدام کردند، هربرت از دانش شیمی خود برای سازماندهی و ساده‌ سازی انبار رنگ‌ دانه‌ ها و تولید مرکب‌ های رنگی شرکت استفاده کرد! بعدها نظر او در مورد اینکه هر شخص طیف رنگی را به شکلی متفاوت می بیند و تفسیر می‌ کند، باعث به‌ وجود آمدن سیستم تطبیق پنتون شد، در سال ۱۹۶۲ میلادی هربرت بخش مرکب و چاپ را به سوددهی رسانده بود در حالی که بخش تجاری با بدهی ۵۰،۰۰۰ دلاری دست و پنجه نرم می کرد!

در ۱۹۶۳ میلادی، هربرت دارایی‌ های تکنولوژیکی شرکت را از برادران لیواین با قیمت ۹۳،۰۰۰ دلار خریداری کرد و نام شرکت را به ” پنتون ” تغییر داد. در سال ۲۰۰۷ میلادی ایکس‌ رایت، شرکت عرضه‌ کننده ی ابزارها و نرم‌ افزارهای اندازه‌ گیری رنگ، شرکت پانتون را به قیمتی معادل ۱۸۰ میلیون دلار خریداری کرد!

رنگ سال‌ های مختلف

 • رنگ سال ۲۰۰۰: شرکت پنتون رنگ cerulean را انتخاب کرد؛ رنگی بین نیلی و آبی آسمانی؛ همان آبی نیلگون.
 • رنگ سال ۲۰۰۱: fuchsia rose انتخاب شد fuchsia گلی است که در زبان فارسی به گل گوشواره‌ ای معروف است و رنگ آن میان قرمز و صورتی است، مشابه رنگ گل رز.
 • رنگ سال ۲۰۰۲: قرمز واقعی انتخابی که نیاز به توضیح ندارد؛ قرمزی واقعی بدون هیچ طیف اضافی.
 • رنگ سال ۲۰۰۳: آبی آسمانی رنگ این سال بود.
 • رنگ سال ۲۰۰۴: Tiger lily یا نارنجی هیپنوتیزم شده انتخاب شد.
 • رنگ سال ۲۰۰۵: آبی فیروزه‌ای، به گفته ی شرکت پنتون، این رنگ از رنگ دریاها گرفته شده است.
 • رنگ سال ۲۰۰۶: پنتون رنگی میان سفید و نقره‌ای را به عنوان رنگ سال انتخاب کرد. دلیل این انتخاب حیوانی به نام سکه دریایی sand dollar بود، این حیوان از شاخه ی خارپوستان و به صورت پهن و صفحه‌ ای شکل هستند.
 • رنگ سال ۲۰۰۷: تندترین رنگ در میان این سال‌ ها، شرکت پنتون در این سال رنگ قرمز تند را که از فلفل قرمز گرفته بود، انتخاب کرد.
 • رنگ سال ۲۰۰۸: رنگ آبی اننخاب ‌شد، تا سال ۲۰۰۸ میلادی بیشتر رنگ هایی از طیف آبی، به عنوان رنگ سال انتخاب شده‌ اند.
 • رنگ سال ۲۰۰۹: میموسا (mimosa) نام رنگ این سال بود، رنگی شبیه به آب پرتقال که از رنگ یک نوشیدنی به نام (Mimosa)  گرفته شده است.
 • رنگ سال ۲۰۱۰: رنگ فیروزه‌ ای به عنوان انتخاب پنتون بود. این دومین بار بود که رنگ فیروزه‌ ای انتخاب شد.
 • رنگ سال ۲۰۱۱: Honeysuckle رنگ آن سال بود. این اسم از گیاهی به همین نام می آید که رنگی شبیه به صورتی دارد، در ایران این گیاه با نام ” پیچ امین‌ الدوله ” شناخته می‌شود.
 • رنگ سال ۲۰۱۲: tangerine tango تانگو نارنگی، تانگونارنگی رنگی میان نارنجی و قرمز دارد.
 • رنگ سال ۲۰۱۳: بالاخره از خانواده سبزها؛ زمرد در این سال به عنوان اولین عضو خانواده ی سبزها انتخاب شد.
 • رنگ سال ۲۰۱۴: پنتون ارکیده درخشان را که از طیف بنفش است برای سال ۲۰۱۴ میلادی انتخاب کرد.
 • رنگ سال ۲۰۱۵: باز هم نام نوشیدنی، Marsala نام رنگی است میان قرمز و قهوه‌ ای.
 • رنگ سال ۲۰۱۶: دوگانگی در رنگ. پنتون دو رنگ را برای این سال انتخاب کرد و نام رز کوارتز و آرامش بر روی آن ها گذاشت. تقریبا می شود گفت سبز و آبی کم رنگ، کوارتز درکوهی است که با انواع و رنگ‌ های مختلف دیده شده است.
 • رنگ سال ۲۰۱۷: سبز؛ برای دومین بار!
 • رنگ سال ۲۰۱۸: بنفش فوق العاده یا Ulrta Violet رنگ سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

رنگ سال ۲۰۱۹ میلادی

رنگ سال ۱۳۹۸ شمسی یا همان سال ۲۰۱۹ میلادی، رنگ مرجانی زنده اعلام شد! این رنگ یکی از طیف‌ های رنگ نارنجی است که سایه سرخ یا صورتی دارد، رنگی شبیه گلبهی که ته رنگ طلایی نیز در خود دارد و الهام گرفته از گرما و قدرت موجود در صخره‌ های مرجانی زیر دریا است که زیبایی و شکوه خاصی دارند، با توجه به این‌ که صخره‌ های مرجانی بخش مهمی از محیط زیست جهانی محسوب می‌ شوند که از اکوسیستم‌ های دریایی محافظت می‌ کنند و از موجودات در معرض انقراض به‌ حساب می‌ روند، انتخاب این رنگ نظر مردم را به جزایر و صخره‌ های مرجانی و خطر انقراض آنان جلب کرد،

به گفته ی موسسه پنتون، رنگ سال ۲۰۱۹ میلادی یادآور شادی و خوش‌ بینی است و عاملی برای برقراری صمیمیت و محبت در بین افراد که این صمیمیت در دنیای سرد و غرق در فناوری و تکنولوژی انسان‌ ها ضروری به نظر می‌ رسد.

رنگ سال ۲۰۲۰ میلادی

رنگ سال ۱۳۹۹ شمسی یا همان رنگ سال ۲۰۲۰ میلادی چندی قبل و در خبرهای غیر رسمی سفید مرجانی اعلام شده بود، اما در نهایت رنگ آبی کلاسیک (PANTONE ۱۹-۴۰۵۲ Classic Blue) که رنگی بین آبی کاربنی و سرمه‌ ای است، به عنوان رنگ سال انتخاب شد!

به گفته ی پنتون، در دورانی زندگی می‌ کنیم که به اعتماد، ایمان و اعتماد به نفس نیاز داریم و همه‌ ی این‌ ها را از رنگ سال ۲۰۲۰ میلادی به‌ دست خواهیم آورد. انتخاب این رنگ کلاسیک به معنای بازگشت به گذشته در این هرج و مرج جهانی نیست، بلکه به‌ معنای تفسیر مجدد و معنا دادن دوباره به این رنگ است.

لوری پرسمان، معاون موسسه ی رنگ پنتون در این باره می گوید:

” این رنگی است که پیش‌ بینی می‌ کند چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد! این آبی اطمینان‌ بخش، پر از آرامش و اعتماد به‌ نفس است و به راحتی می‌ توان با آن ارتباط برقرار کرد. “

رنگ آبی کلاسیک یا به قولی رنگ آبی عمیق، بسیار زیبا می باشد و می‌ توان ترکیبی از آن‌ را در دنیای اطراف دید. این رنگ در عمق آسمان در هنگام غروب یا به‌ اصطلاح گرگ‌ و میش و حتی در آسمان شب دیده می‌ شود و آسمان عظیم و لایتناهی ما را تشویق می‌ کند عمیق‌ تر فکر کنیم و چشم‌ انداز خود را گسترش دهیم. رنگ آبی برای همه‌ ی افراد، اعم از زن و مرد، پیر و جوان و حتی کودکان مناسب است، بی‌ انتها و ماندگار و در عین سادگی بسیار زیبا است.

چطور با رنگ آبی کلاسیک سال ۲۰۲۰ میلادی ست کنیم؟

شرکت ادوب در یکی از محصولات خود که پالت رنگی برای ست کردن یا تکمیل کردن سایر رنگ ها پیشنهاد می دهد، برای کد رنگ آبی کلاسیک چند نوع پیشنهاد ارائه می دهند! در هر ردیف رنگ وسط رنگ اصلی و رنگ های سمت راست و چپ سایر پیشنهادات هستند:

آبگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

risus. eget Lorem dolor mattis felis Aenean lectus nec elit. neque. at
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )