طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

چرا آبگرمکن دیواری فشار کم میکند

32

یکی از شایع ترین مشکلاتی که سیستم لوله کشی ساختمان همواره با آن روبرو است کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری است. تمامی دستگاه های گرمایشی پس از مدتی نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند. علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری معمولا محدود به چند دلیل مشخص می باشد که لوله کش متخصص ایراد را به راحتی تشخیص می دهد.

اگر شما هم جز افرادی هستید که با کم شدن فشار آب در آبگرمکن دیواری و پکیج روبرو هستید و هر زمان که قصد استفاده از آب گرم را دارید ساعتها منتظر میشوید تا نیازتان بر طرف شود با ما همراه باشید. در این مطلب قصد داریم عوامل تاثیر گذار بر کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن و پکیج را بشناسیم و سپس بتوانیم فشار آب آبگرمکن و پکیج دیواری را به راحتی افزایش دهیم.

در ادامه می خوانیم:

 •  شناسایی عوامل موثر در کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری
 • راههای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری و پکیج
 • نحوه افزایش فشار آب دوش حمام
 • علت کم شدن فشار آب گرم پکیج

فشار آب یک عنصر حیاتی در سیستم لوله کشی منزل شما است. اما سوالی که وجود دارد این است که این موضوع دقیقا چیست؟ چگونه کار می کند؟ اگر شما تا به حال لوله کشی ساختمان خود را بررسی نکرده اید و یا درک درستی از مراحل انتقال آب ندارید این مسئله می تواند کمی برای شما مشکل باشد. به ویژه اگر به تازگی قصد تعویض یا تعمیر لوازم گرمایشی خود را داشته باشید. شما می توانید با مطالعه شناخت این موضوع، به سادگی کم شدن فشار آب در آبگرمکن، پکیج و … را شناسایی کنید و هر دستگاهی را در فشار آب استاندارد نصب نمایید تا راندمان مناسبی را ارائه دهد.

برای اطلاع از فشار آب و سوالات پیرامون آن متن زیر را بخوانید.

فشار آب چیست؟

به عبارت ساده، فشار آب اندازه گیری میزان سرعت آب در لوله ها از طریق شیرآلات آشپزخانه، سر دوش حمام و … می باشد. اگر فشار آب شما کم باشد، آب به آرامی جریان می یابد و برای شستشو ظروف، دوش گرفتن، پر کردن وان و … مخصوصا در طبقات بالاتر مدت زمان بیشتری طول می کشد. اما اگر فشار مناسب باشد تمامی این اتفاقات در عرض چند دقیقه می تواند انجام شود.

برای افرادی که مدت زیادی است که در یک خانه سکونت دارند تشخیص کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری کاری بسیار دشوار بوده و از آنجایی که شما به این فشار آب عادت کرده اید، فکر می کنید حداکثر حجمی که می تواند از شیرآلات شما خارج شود همین مقدار می باشد.

این اتفاق شاید در قسمت هایی نظیر آشپزخانه، توالت فرنگی، روشویی و … نمایان نباشد، اما به محض ورود به حمام و استفاده از دوش یا وان می بینید که با افت فشار آب گرم مواجه هستید هر چند آب سرد حمام این مشکل را ندارد و از فشار آب قابل قبولی دارد. همین اختلاف حجم آب سرد با آب گرم در یک ساختمان می تواند دلیل بسیار خوبی برای پیگیری علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن و پکیج باشد.

اندازه گیری فشار آب چگونه انجام می شود؟

معمولا فشار آب در میله ها اندازه گیری میشود تا میزان آب مورد نیاز برای پمپاژ یک وسیله گرمایشی مشخص شود. برای تخمین دقیق تر فشار آب گرم باید از یک نوار نیرو 10 متری استفاده کرد. کلیه شیرآلات ساختمانی، سر دوش، وان و … با حداقل فشار اندازه گیری می شوند که معمولا بین 0.1 تا 3 نوار نیرو خواهد بود. زیر این اعداد بیانگر کم شدن فشار آب ساختمان می باشد.

چگونه فشار آب منزل را بررسی کنیم؟

بررسی علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری به چندین روش می تواند صورت بگیرد. شما می توانید با یک شرکت لوله کشی ساختمان در تهران تماس بگیرید و پس از ارائه گزارشات، راه حل مناسبی را دریافت نمایید. یا می توانید به سازمان آب محل خود مراجعه کنید. هر چند ما روش اول را پیشنهاد می کنیم چرا که هم ساده است، هم بصورت 24 ساعته در دسترس همشهریان تهرانی می باشد.

اما اگر در شرایطی هستید که به لوله کش دسترسی ندارید می توانید با تهیه یک فشار سنج و نصب آن بر روی شیرآلات این کار را انجام دهید. چنانچه نتوانستید به نتیجه مطلوبی برسید می توانید فشار آب طبقات بالا و پایین را بررسی کنید تا ببینید فشار آب شما در چه وضعیتی قرار دارد.  بهتر است برای بررسی علت افت فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری دو شیر آب را هم زمان مورد بررسی قرار دهید. شاید سیستم لوله کشی شما با باز بودن دو انشعاب تحت فشار قرار می گیرد؟

چطور فشار آب خانه را آزمایش کنیم؟

برای آزمایش افت فشار به یک ظرف آب یک تا دو لیتری و کرونومتر نیاز هست. منبع را زیر شیر آب قرار دهید. شیر را باز کنید و مدت زمان شش ثانیه را در نظر بگیرید. سپس آن را ببندید. اگر مقدار جریان کمتر از 10 لیتر در دقیقه باشد، فشار آب کم است. باید سرعت جریان چیزی بین 10 تا 15 لیتر در دقیقه باشد. نحوه آزمایش فشار آب برای دوش گرفتن نیز به این شکل انجام می گیرد.

در این بخش به بیان راهکارها و نکاتی در مورد بررسی عوامل افت فشار آب گرم در آبگرمکن و پکیج دیواری خواهیم پرداخت تا شاید بتواند گام موثری در جهت اصلاح فشار آب گرم ساختمان شما برداریم.

شناسایی عوامل موثر در کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

برای اینکه بدانید علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری به سیستم لوله کشی آب گرم ساختمان شما مربوط می شود یا مشکل از آبگرمکن دیواری یا پکیج است می توانید موارد زیر را در بررسی های خود لحاظ نمایید:

1- چک کردن ورودی آب سرد به آبگرمکن دیواری

برای شروع یافتن عوامل افت فشار آب در آبگرمکن دیواری، میتوانید ورودی آب سرد دستگاه را بررسی کنید. در واقع با این کار شما ورودی منبع تغذیه آبگرمکن را چک می کنید تا مطمئن شوید هر گونه مواد معدنی، رسوبات و گرفتکی در این مسیر وجود ندارد.

برای درک بهتر این موضوع می توانید شیر تخلیه دستگاه را باز کنید. اگر آب به خوبی خارج شود نشان دهنده این است که هیچ گونه گرفتگی در لوله آب سرد آبگرمکن دیده نمی شود.

اما اگر آب با فشار مناسبی خارج نشد باید تمام قسمت ها از اتصالات لوله ها گرفته تا رادیاتور، زانویی باید چک شود تا علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری مشخص شده و سریعا نسبت به بر طرف کردن آن باید اقدام کنید.

2- از مبدل آبگرمکن دیواری برای وجود رسوبات تاییدیه بگیرید

مبدل آبگرمکن قطعه بسیار کوچکی است که با توجه به قطر بسیار کم آن در مناطقی که سختی و املاح فراوانی در آب وجود داشته باشد تشکیل رسوبات افزایش پیدا می کند. در نتیجه رسوبی شدن آبگرمکن می تواند منجر به این مسئله شود که یا آب درون سیستم به خوبی گرم نمی شود یا اگر گرم شود با فشار بسیار پایینی خارج می شود.

برای یافتن اینکه مبدل آبگرمکن از وجود رسوبات عاری است کار راحتی را در پیش دارید و فقط کافی است شیر آب گرم دستگاه را باز کرده و لیوانی را در زیر آن قرار دهید. اگر مبدل دارای رسوب باشد آب گرم به رنگ کرمی خواهد بود بطوری که حتی می توان از بوی آن فهمید که آبگرمکن دارای رسوب است.

3- چک کردن فیلتر آبگرمکن دیواری

اگر شما هم در مناطقی زندگی می کنید که املاح بسیار فراوانی در آب وجود دارد بهتر است به ورودی آب سرد دستگاه مراجعه کنید تا ببینید آبگرمکن دیواری به فیلتر مجهز شده است یا نه؟ چنانچه فیلتر بر سر راه آب سرد قرار نداشت آن را نصب نمایید و اگر هم سیستم شما دارای فیلتر می باشد باید به صورت منظم بررسی کنید تا بیش از حد جرم نگیرد زیرا باعث می شود کارایی آبگرمکن کاهش پیدا کند. بهترین کار این است که هر ماه فیلتر را چک کنید تا از نداشتن گرفتگی اطمینان حاصل شود و در صورت مشاهده صفحه آن را تمیز نمایید.

4- بررسی سیستم لوله کشی آب گرم ساختمان

اگر علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری با نکاتی که در بالا ذکر کردیم بر طرف نشد باید به کمک یک لوله کش با تجربه سیستم لوله کشی آب گرم ساختمان را بررسی نمایید. چرا که در بیشتر موارد استفاده از لوله های گالوانیزه در لوله کشی ساختمان باعث می شود در طول زمان لوله ها دچار زنگ زدگی و خوردگی شوند.

شاید زنگ زدگی لوله ها یک امر طبیعی باشد مخصوصا در لوله های آهنی، اما سرعت و شدت این اتفاق در لوله های آب گرم با توجه به دمای بالای آب بیشتر است. به همین دلیل می توان گفت یکی از دلایل علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری وجود رسوبات و تکه هایی که می تواند در اثر خوردگی از لوله جدا شود و مسیر آب گرم را مسدود نماید. این مورد می تواند آب گرم کل ساختمان را با کاهش شدیدی مواجه کند.

راههای افزایش فشار آب گرم آبگرمکن دیواری و پکیج

با توجه به روشهایی که در مورد علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری صحبت کردیم اکنون می توانیم در خصوص راههای افزایش فشار آب گرم ساختمان موارد زیر را بررسی کنیم:

 • استفاده نکردن از آب سرد هنگامی که آبگرمکن دیواری روشن است.
 • بر طرف کردن رسوبات آبگرمکن حداقل یک بار در سال
 • تعویض و تبدیل لوله های ساختمان به لوله های پلیمری و پنج لایه
 • تعویض به موقع فیلتر آبگرمکن و پکیج دیواری
 • قرار دادن پمپ آب مخصوص سر راه آبگرمکن دیواری
 • جابجایی آبگرمکن دیواری معمولی با آبگرمکن دیواری کم فشار برای مناطقی که سیستم آبرسانی ضعیفی دارند.

نحوه افزایش فشار آب دوش حمام

علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری به اینجا ختم نمی شود و ما در اکثر مواقع شاهد هستیم که آب گرم حمام هم با افت شدیدی روبرو است که این مورد بیشتر در دوش حمام خود را نشان می دهد. به همین دلیل مواردی را ذکر می کنیم تا بتوانید از آن در جهت افزایش فشار آب گرم حمام استفاده نمایید.

اندازه گیری فشار آب دوش حمام

اگر هنوز در مورد افت فشار آب گرم در حمام دودل هستید کافی است با انجام یک آزمایش ساده این موضوع را برای خود روشن کنید که آب گرم حمام وضعیت مطلوبی دارد یا خیر.

برای انجام این کار کافی است یک ظرف یک تا دو لیتری را زیر دوش حمام قرار دهید. سپس شیر حمام را تا آخر باز کنید. اگر زمان پر شدن ظرف بیش از 6 ثانیه طول بکشد نشان دهنده این است که فشار آب گرم حمام کم است.

عوامل افت فشار آب گرم در دوش حمام

 • سیستم لوله کشی آب حمام قدیم است
 • اندازه و قطر لوله آب ساختمان کم است
 • رسوبی شدن لوله ها، اتصالات و سری دوش حمام

مراحل افزایش فشار آب گرم در دوش حمام

1- تمیز کردن و شستن سری دوش حمام

زمانی که احساس می کنیم آب سری با افت فشار آب روبرو شده است پیش خود فکر می کنیم که باید سری دوش حمام را تعویض نماییم. پیشنهاد ما این است قبل از این کار بهتر است سری دوش را از وجود جرم و رسوبی که در آن ایجاد شده پاک نمایید.

2- تعویض سری دوش حمام

اگر با شستن و تمیز کردن رسوبات، علت کم شدن افت فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری حل نشد و زمان زیادی از نصب سری دوش سپری شده تنها راه بر طرف کردن این مشکل، تعویض و جابجایی سری دوش فعلی با یک سری دوش جدید است.

3- پمپ دوش حمام نصب کنید

معمولا در مواردی با تمیز کردن و تعویض سری دوش مشکل کاهش فشار آب گرم حل نمی شود. در اینصورت کارشناسان توصیه می کنند از پمپ مخصوص دوش حمام استفاده شود. این وسیله بر روی سیستم لوله کشی ساختمان نصب می شود و تنها زمانی که آب حمام را باز کنید پمپ مخصوص دوش حمام روشن می شود. نحوه کارکرد آن هم اینگونه است که:

 • با باز کردن آب حمام پمپ روشن می شود.
 • با نصب این وسیله آب ساختمان اول وارد پمپ مخصوص شده و سپس از دوش خارج می شود.
 • از آنجایی که تمامی پمپ دارای موتورهای پر قدرتی هستند می توانند به بر طرف کردن علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری کمک زیادی نمایند.

4- نصب دوش حمام الکتریکی با منبع نگهدارنده آب سرد

یکی دیگر از روشهایی که می تواند در جهت رفع علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری از آن کمک گرفت نصب دوش حمام الکتریکی با منبع نگهدارنده آب سرد است. دوش حمام الکتریکی با منبع نگهدارنده آب سرد به خوبی می تواند افت فشار آب گرم را جبران نماید.

عملکرد آن هم به این شکل است که آب سرد ساختمان را در منبع خود ذخیره می کند تا زمانی که نیاز به استفاده از حمام داشته باشید. سپس به محض باز کردن دوش حمام آب سرد مخزن نگهدارنده توسط دوش الکتریکی گرم شده و از سری دوش خارج میشود. حسنی که نصب دوش حمام الکتریکی دارد این است که با باز کردن آب سایر قسمت های منزل، دیگر شاهد کم شدن فشار آب حمام نخواهید بود.

معمولا نصب اینگونه وسایل با توجه به پیچیدگی ها و تخصصی که نیاز دارد باید توسط شرکت لوله کشی معتبر انجام شود تا پس از بررسی علت کم شدن فشار آب گرم در ابگرمکن دیواری و پکیج با تشخیص درست از این ابزارها استفاده شود تا مشکل شما برطرف شود.

علت کم شدن فشار آب گرم پکیج

علت کم شدن فشار آب گرم پکیج هم تقریبا شبیه به آبگرمکن دیواری است اما افت فشار آب گرم پکیج نکاتی دارد که می تواند عملکرد آن را بهبود ببخشد.

عوامل زیر مهمترین دلایلی هستند که سبب علت کم شدن فشار آب گرم پکیج می شوند:

 •  وجود نشتی در مدار بسته پکیج و رادیاتور
 • بسته نشدن یا خرابی شیر پر کن دستگاه
 • سوراخ شدن مبدل حرارتی و لوله ها
 • وجود هوا در منبع انبساط
 • تجمع جرم و رسوب در اتصالات، مبدل و …

راههای افزایش فشار آب گرم پکیج

پس از شناسایی علت کم شدن فشار آب گرم پکیج، اکنون زمان آن رسیده به بر طرف کردن این معضل بپردازید. هر چند رفع کردن اینگونه مشکلات مستلزم استفاده از شرکت های لوله کشی ساختمان تهران می باشد. چرا که این موسسات با در اختیار داشتن لوله کش سیار و با تجربه در سراسر تهران میتوانند به سرعت ایراد کار را یافته و در زمان بسیار کوتاهی آن را به مشتری تحویل دهند.

 • اسید شویی پکیج
 • نصب شیرآلات ساختمانی
 • بازسازی و تعمیر سیستم لوله کشی آب گرم ساختمان
 • نصب و راه اندازی پمپ مخصوص حمام
 • تنظیم شیر موتور برقی پکیج
 • تنظیم کارکرد شیر سه راه هیدرولیکی

را برای شما انجام دهند. در صورت نیاز به هر یک از خدمات ذکر شده کافی است با شماره های داخل سایت تماس بگیرید تا ما در اسرع وقت نزدیکترین سرویسکار را به محل شما اعزام کنیم و پس از بررسی های لازم اقدامات مناسبی را در جهت رفع مشکل به وجود آمده انجام دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

sed odio commodo ante. Donec mattis
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ