طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

پل رودولف معمار مدرنیسم

138

پاول ماروین رودولف (Paul Rudolph) (متولد ۲۳ اکتبر سال ۱۹۱۸ میلادی – درگذشت ۸ آگوست سال ۱۹۹۷ میلادی) یکی از برجسته ترین معماران ایالات متحده آمریکا در دوران مدرنیسم است که به دلیل تاثیرگذاری در معماری مدرنیسم در نیمه دوم قرن ۲۰ میلادی شناخته شده بود.

پل رودولف (Paul Rudolph) به مدت شش سال در کرسی مدیریت دانشکده معماری دانشگاه ییل (Yale University) خدمت کرد؛ طراحی ساختمان مشهور هنر و معماری ییل (Yale Art and Architecture Building) که یکی از اولین نمونه های معماری بروتالیست در ایالات متحده آمریکا به شمار می آید، سبب شهرت هر چه بیشتر وی شد. بناهای کاربردی او با مشخصه بتنِ اکسپوزِ راه راهِ چکش کاری شده به صورت ناهموار، هم چنین بازی با نور و سایه ، فضاهای رویایی و انتزاعی روایتگر شیوه معماری وی هستند.

پل رودولف (Paul Rudolph) را به خاطر بناهای بتنی و پلان های پیچیده آثار وی به یاد می آوریم! در حقیقت او از پیشگامان بروتالیسم در معماری محسوب می شود. وی پس از فارغ التحصیلی از موسسه پلی تکنیک آلاباما در آبرن (Auburn)، به مطالعه و طراحی پرداخت. او در مطالعات خود، سرآمد و در طراحی، سبک ‌های معماری را با یکدیگر تلفیق می کرد. اگرچه اغلب او را به خاطر ساختارهای بتنی می شناسند، اما وقتی بروتالیسم در دهه ۱۹۷۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا مورد توجه قرار گرفت، سبک او تکامل یافت. در این دوره او برج های شیشه ای زیادی را در سراسر جهان طراحی کرد؛ از جمله ایستگاه Lippo Center MTR در هنگ کنگ. اگرچه فعالیت حرفه ای وی در ایالات متحده آمریکا در دهه ۱۹۷۰ میلادی با کندی آغاز شد، اما پروژه های بزرگ وی در جنوب شرقی آسیا توجه بین المللی را به او جلب کرد.

پل رودلف (Paul Rudolph) را به خاطر بناهای برجسته وی و همچنین بایگانی مربوط به حرفه ی او که به کتابخانه کنگره ایالات متحده آمریکا اهدا شده است، به خاطر می آورند. در زمان مرگ، او همچنین کلیه حقوق مالکیت معنوی خود را به مردم آمریکا اهدا کرد؛ هدایایی که به ایجاد مرکز معماری، طراحی و مهندسی در کتابخانه کنگره ایالات متحده آمریکا کمک شایانی نمود.

می توان آنچه را معماران می‌ گویند نادیده گرفت؛ بایستی فقط به آنچه می سازند، توجه کرد.

پل رودولف (Paul Rudolph) در گفتگو با Robert Bruegmann در سال ۱۹۸۶ میلادی می گوید:

” به رغم همه توجیهات منطقی‌ که معماران (که خودم هم جزوشان هستم) بیان می ‌کنند، می ‌توان آنچه را معماران می ‌گویند نادیده گرفت، باید فقط به آنچه می ‌سازند، توجه کرد. دلیلی که برای این موضوع دارم، بسیار محکم است. منِ معمار مجبورم، یعنی انتخابی راجع به ترکیب ‌های خاص فرم ‌ها، مصالح، فضا و یا سایر ملاحظات معماری ندارم. آنها مرا وادار به تصمیم ‌گیری و انتخاب می ‌کنند. من می ‌دانم که آنها، البته نه همه‌ شان، چه هستند و روی هم رفته می ‌توانم راجع به این که چه هستند شفاف باشم. اما نمی ‌توانم بگویم که چرا فضای مارپیچ یا جنبش فضا برای من اینچنین جذاب و اقناع‌ کننده است، اما هست. نمی ‌توانم بگویم چرا یک تیر طره‌ شده، تجمع نیروها و سنگینی و سبکی از حیث سازه ‌ای برایم جذابیت و اقناع‌ کنندگی دارد، اما دارد. نمی ‌توانم بگویم چرا سازمان دادن عمدی عناصر معماری برای جذب نور از طریقی خاص برایم جذاب و اقناع ‌کننده است، اما هست. ” (منتشر شده در وب ‌سایت موسسه هنر شیکاگو)

برخی از آثار پل رودولف (Paul Rudolph) ؛ مجتمع مسکونی باس (فورت وورث، تگزاس)

پل رودولف (Paul Rudolph) با طرحی مبتکرانه و تکنیک‌ های مختص به خود، مجتمع مسکونی باس (Bass Residence) را طرحی کرد. ساخت این بنا در اوایل سال ۱۹۷۲ میلادی ترکیبی از سبک معماری قدیم و جدید است که پر از تزئینات کاربردی و همچنین سرشار از پیچیدگی ‌های فضایی در ساختار و فضای سه بعدی خود است. مجتمع مسکونی باس (Bass Residence) در واقع تلفیقی از دوازده سطح است که فضاهای زندگی را در ابعاد مختلف به وجود می ‌آورد. این بنا از روی عمد در میان درختان بر روی تپه فورت وورث طراحی شده است و اتصالی بین فضای طبیعی، درختان سبز و باغ بر قرار کرده است.

ساختار تیرهای فولادی معلق، ارتفاع زیاد پنجره‌ های لعاب دار، ستون‌ های فولادی نازک و پانل ‌های پیش ساخته، خانه را متناسب با یک سیستم شبکه از پیش تعیین شده که مبتنی بر ابعاد افقی و عمودی هستند استوار کرده است. بدون شک مجتمع مسکونی باس (Bass Residence) از زیباترین طرح‌ های مسکونی پل رودولف (Paul Rudolph) به حساب می ‌آید.

ساختار تیرهای فولادی معلق، ارتفاع زیاد پنجره‌ های لعاب دار، ستون‌ های فولادی نازک و پانل ‌های پیش ساخته، خانه را متناسب با یک سیستم شبکه از پیش تعیین شده که مبتنی بر ابعاد افقی و عمودی هستند استوار کرده است. بدون شک مجتمع مسکونی باس (Bass Residence) از زیباترین طرح‌ های مسکونی پل رودولف (Paul Rudolph) به حساب می ‌آید.

زهرا محمدی – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

elementum dolor. sed Praesent sem, leo risus consequat. Nullam consectetur facilisis
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ