پله و رمپ برای استفاده افراد عادی و کم ناتوان - معماری

پله و رمپ برای استفاده افراد عادی و کم ناتوان

0 234

پلکان یا راه ‌پله سازه ‌ای است که برای ارتباط دادن دو سطح غیر هم سطح به‌ کار می ‌رود (در حالتی که پلکان در یک فضای بسته ساخته شود، به آن راه ‌پله گفته می‌ شود). پلکان یا راه ‌پله متشکل از اجزای کوچک ‌تری به نام پله می باشد؛ در واقع پله، تکیه گاهی برای پا به هنگام بالا رفتن است! پلکان یا راه ‌پله را بایستی به نحوی طراحی نمود و ساخت که امکان دسترسی آسان و ایمن به سطح بالاتر و یا پایین تر فراهم شود. البته پله می تواند حتی به عنوان مکانی برای نشستن و استراحت نیز مورد استفاده قرار گیرد!

در تعامل با پله، مفهومی نیز با عنوان رمپ وجود دارد! رمپ یا شیب راهه ، مسیری شیب ‌دار است که دو سطح غیر هم تراز را به یکدیگر وصل می ‌کند. رمپ انواع گوناگونی دارد: رمپ معلولین و رمپ ماشین رو.

در این میان رمپ معلولین از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است! در شهرسازی مدرن، نیاز به استفاده از رمپ در ساختمان و فضاهای شهری ضروری است. بر اساس ماده ۲ قانون جامع حمایت از معلولین، تمام وزارتخانه‌ ها، سازمان‌ های دولتی و نهادهای عمومی موظف هستند در طراحی و احداث ساختمان ‌ها، اماکن عمومی، معابر و همچنین وسایل خدماتی به گونه ای عمل کنند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولین مانند دیگر شهروندان فراهم شود ولی چیزی که در عمل شاهد آن هستیم، بسیار متفاوت است!

از مهم ترین نکاتی که در تامین دسترسی می بایست مورد نظر قرار گیرد، توجه به توانایی انسان است که در طول عمر انسان متغیر است! بنابراین فضاها و بناهای ساخته شده بایستی به گونه ای باشد که دسترسی به آن ها به راحتی برای همه گروه های سنی و تمامی شرایط جسمی قابل استفاده باشد. حق استفاده از فضای شهری برای همه شهروندان بایستی وجود داشته باشد، ولی معلولان به عنوان شهروند از بسیاری از حقوق شهروندی محروم هستند. متاسفانه بسیاری از معلولان و افراد کم توان از نگاه ترحم آمیز افراد به خاطر نامناسب بودن محل تردد در رنج هستند!

عکس: Cory Silva

هر انسانی حق دارد بدون نیاز به کمک دیگران به نیازهای محیطی خود در امور روزانه دسترسی داشته باشد؛ بنابراین به منظور حفظ استقلال فردی، افراد کم توان جسمی و حرکتی در رفت و آمدهای روزانه نبایستی مجبور به استفاده از کمک دیگران باشند.

دقت داشته باشید هدف از قابل دسترس کردن محیط، فراهم کردن امکان بازگشت معلولان به زندگی عادی خود همچون دیگران و ورود دوباره ی آن ها به جامعه است. در ادامه با پنج نمونه از طرح های متفاوت پله و رمپ برای افراد عادی و ناتوان (کم توان) همراه شما خواهیم بود. جالب است بدانید این طرح ها، استفاده ی متعامل و همزمان پله و رمپ را برای افراد عادی و ناتوان (کم توان) به سادگی هر چه تمام فراهم آورده است!

میدان دادگستری پایونیر | پورتلند ، ایالات متحده آمریکا

میدان Robson | ونکوور ، کانادا

عکس: Howard Davis

ساختمان مرکزی Aachenmünchener | آخن ، آلمان

سانتیاگو ، شیلی

پارک شهری Tjuvholmen | اسلو، نروژ

جاده Blackfriars | لندن ، انگلستان

محمد سمیری – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ut pulvinar Curabitur dictum sed ultricies Lorem eget id, id elementum quis
× چطور میتونم به شما کمک کنم؟