پروژه OurDomain در یکی از قطب های دانش اندوزی شهر آمستردام - معماری

پروژه OurDomain در یکی از قطب های دانش اندوزی شهر آمستردام

0 331

پروژه OurDomain در یکی از قطب های دانش اندوزی شهر آمستردام (Amsterdam) در کشور هلند (Netherlands) واقع شده است؛ یعنی در محله ای که بسیاری از موسسات دانشجویی و علمی شهر را در خود جای داده است.

این سه بلوک چندمنظوره (فضای مسکونی + فضای کار و تحصیل) که در کل شامل ۱۵۰۰ واحد مجزا از یکدیگر می باشد، از نظر استراتژیک در مجاورت یک ایستگاه قطار و یک بیمارستان آموزشی قرار گرفته است. برجسته ترین ویژگی پروژه این است که OurDomain نخستین بنای با کاربری چندمنظوره در کل منطقه به شمار می آید!

شاید بتوان پروژه OurDomain را به عنوان کاتالیزوری معرفی کرد که بناست محدوده ای را که برای مدتی طولانی فقط اداری بوده است، به یکی از بخش های زنده و پر جنب و جوش شهر بدل کند؛ به این ترتیب، ایده اصلی حاکم بر طراحی این پروژه، حل مشکل کمبود مسکن برای نسل جوان بخصوص دانشجویان استوار بوده است.

کار طراحی و ساخت این مجموعه چندمنظوره دانشجویی به مساحت ۹۰۰۰۰ مترمربع بر عهده گروه معماران OZ بود؛ مسئولیتِ مهمی که توسط مسئولان شهر آمستردام پیرامون ایجاد ارتباطات شهری جدید، پیرامون ساخت فضاهای عمومی مدرن، افزایش امنیت اجتماعی محله و در نهایت ایجاد اصلاحاتی در ظاهر محله بر دوش معماران OZ نهاده شد.

هدف اصلی این جریان توسعه، اتصال عملکردها، مسیرها و همنین محیط های مختلف به اطراف محدوده جدید پروژه بود؛ در واقع از آنجا که تا پیش از شروع این پروژه، فضای عمومی این ناحیه برای اقامت چندان جذاب به نظر نمی رسید، بالا بردن کیفیت آن در جریان طراحی اجتناب ناپذیر شد.

اگر بخواهیم برای روند پیشرفت این پروژه یک کلمه کلیدی برگزینیم بایستی از ترکیب ” طراحی باز ” استفاده کنیم! در این مجموعه، فضاهای سبز و آب دیگر در نقش عناصر تقسیم کننده و جدا کننده ظاهر نشده اند! بلکه اتصال دهنده فضاهای مختلف به هم می باشند. حتی می توان گفت ادغام مسیرهای دوچرخه سواری و دویدن در دیگر محیط های عمومی نیز در راستای تحقق هدف ارتقای کیفیت محیط می باشد!

حول این سه بلوک چندمنظوره (فضای مسکونی + فضای کار و تحصیل) که آن ها را خانه غربی، خانه شرقی و خانه شمالی نامیده اند، یک پارک بی نظیر نیز طراحی شده است. به این ترتیب شناسایی تنها محیط چندمنظوره (فضای مسکونی + فضای کار و تحصیل) در این منطقه مطلقا اداری، بدون هیچ زحمتی ممکن خواهد شد! حال دیگر این مجموعه چندمنظوره (فضای مسکونی + فضای کار و تحصیل) به مرکزی پویا و پر جوش و خروش در منطقه ی خود تبدیل شده است.

نادیا کریمی – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

leo. sem, sit efficitur. venenatis, Lorem et, risus. felis facilisis tristique vulputate,
× چطور میتونم به شما کمک کنم؟