پروژه ی Park Park ، ایده ی متفاوتی در کانادا

1 318

کمبود پارکینگ در یک منطقه ی شهری می تواند به مشکلات ترافیکی بسیار زیادی منجر شود؛ ایجاد فضای مناسب برای پارک خودروها به همین دلیل حائز اهمیت است. از مهم ترین دلایل کمبود پارکینگ می توان به محدود بودن زمین برای احداث پارکینگ ، گرانی محل پارکینگ و نیاز به هزینه ی گزاف برای تاسیس و ساخت پارکینگ اشاره کرد. اما در این بین پروژه ی Park Park ، ایده ی متفاوتی است!

Park Park یک فضای عمومی شهری است! محیطی برای اینکه شهروندان بتوانند در تصورات خود پیرامون فضای پارکینگ ویژه خودروها در محلات شهری و همچنین نحوه طراحی آن ها تجدید نظر نمایند. شاید همه ما به محض شنیدن اسم پارکینگ محله ، یک فضای بایر و وسیع را تصور کنیم، دقیقا همان چیزی که بسیاری از مردم سراسر جهان در طول سال ها و سال ها مشاهده کرده اند! اما پروژه ی Park Park اینگونه نیست!

این پارکینگ و پارک شهری جذاب و بی همتا که توسط تیم معماری Public City برای شهر کالاگاری (Calgary) واقع در کشور کانادا (Canada) طراحی و اجرا شده است، نه تنها رنگارنگ، بلکه پر از جنب و جوش و سرشار از فعالیت های مختلف نیز اس! پروژه ای که توانسته است معنای جدیدی به مفهوم فضای پارک محلات شهری ببخشد.

در پروژه ی Park Park که به جای دیوارهای بتنی بلند یا فنس، با داربست های ساختمانی محصور شده است، چیزهای جدیدِ زیادی خواهید دید! در داخل فضای پارکینگ، برای مسیریابی و یافتن مکان های موردنظر کاربران از علائم و نشانه هایی در مقیاس بزرگ استفاده شده است. حتی تزیینات این مکان هم به کمک عناصر بزرگ مقیاس صورت گرفته است! همین که از ورودی آن عبور کنید و وارد فضای پارک شوید با تمام وجودتان احساس بودن در سرزمین عجایب را خواهید داشت.

در این پارکینگ محله، نسل جدید عناصرِ شهری عجیب و غریب و در عین حال خلاق را می توانید ببینید! از ماکت یک درخت در ابعاد و اندازه های واقعی، و مدل یک پسربچه بازیگوش که درست در مقابل در ورودی Park Park مشغولِ بازی هاکی است تا میزهای پیک نیک و دوچرخه هایی که در بین درختان جنگلی ساخته شده از فولاد، پارک شده اند. این پروژه فضایی است برای پارک خودورهای این ناحیه ی شهری، در کنار یکدیگر بودن شهروندان و خوش گذراندن.

اگر بخواهیم پیرامون تمامی عناصری که با قرار گرفتن در کنار هم پروژه ی Park Park را شکل داده اند، تحلیلی ارائه دهیم بایستی بگوییم که به نظر می رسد Park Park دقیقا نقطه مقابل شعار اصلی دهه های پیشین جهان معماری می باشد. در اینجا نه تنها Less is More  معنایی ندارد، بلکه می توان با صراحت هر چه تمام گفت: More is More بسیار هم خوشایند و دل پذیر است!

نادیا کریمی – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. […] این پروژه در زمینی به ابعاد 50×23 متر در یک شهرک ویلایی منطقه‌ی […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ipsum neque. eleifend eget elit. mi, libero. amet, Sed mattis Phasellus libero
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )