پرورش فلفل دلمه در خانه

0 19

در خانه فلفل دلمه پرورش دهیم

رشد فلفل دلمه ای کار زیادی ندارد، اما مقدار کاری که برای رشد فلفل دلمه ای در خانه نیاز است خیلی بیشتر از کار رشد فلفل در بیرون از خانه نیست. مرطوب و گرم نگه داشتن گیاه فلفل سخت ترین مشکل است، اما ایجاد یک شرایط مناسب برای رشد فلفل دلمه ای کار چندان سختی نیست.

مرحله اول: کاشت بذر فلفل در سینی نشا

۱ – دانه ها را در یک ظرف پلاستیکی کوچک قرار دهید و ظرف را از آب گرم پر کنید. اجازه دهید دانه ها به مدت ۲ تا ۸ ساعت در ظرف بمانند، تا زمانی که دانه ها به ته ظرف بروند. خیساندن دانه باعث میشود پوسته سخت شکسته شود و سرعت جوانه زنی بالاتر رود.
شما همچنین می توانید دانه های فلفل را در چای بابونه غوطه ور کنید یا در یک فنجان آب گرم یک یا دو قاشق چایی خوری پراکسیدهیدروژن بریزید. این کار در شکستن پوشش دانه موثرتر است و همچنین این کار در ضدعفونی کردن دانه ها هم مفید است.
۲ – سینی نشا را با خاک پر کنید.
۳ – با انگشت خود یا با یک مداد یک سوراخ در خاک ایجاد کنید. سوراخ باید به اندازه ۷ میلیمتر عمیق باشد.
۴ – دانه ی فلفل را در سوراخ قرار دهید و سپس روی آن را با خاک بپوشانید.
۵ – سینی را در یک جای گرم قرار دهید. زمانی که درجه حرارت خاک ۲۷ درجه سانتی گراد باشد بهترین جوانه دهی فلفل دلمه ای انجام می شود. در صورت امکان سینی نشا را روی یک حصیر گرم قرار دهید در غیر این صورت آن را در یک پنجره گرم آفتابی قرار دهید.
۶ – دانه ها را مرطوب نگه دارید. زمانی که سطح خاک خشک می شود، روی آن آب اسپری کنید، خاک را خیس نکنید اما اجازه ندهید که خشک شود.

[wp-rss-aggregator]


مرحله دوم: انتقال گیاه فلفل از سینی نشا به گلدان

۱ – زمانی که دو برگ به طور کامل رشد کردند، گیاه را به گلدان منتقل کنید.
۲ – از یک گلدان با اندازه مناسب استفاده کنید. اگر شما می خواهید هر فلفل را در گلدان جداگانه بکارید یک گلدان ۱۰ سانتی متری کفایت می کند. همچنین می توانید چند فلفل را با هم در یک گلدان بزرگتر بکارید.
۳ – گلدان را با خاک پر کنید. سعی کنید خاکی که استفاده می کنید مواد آلی بالایی داشته باشد.
۴ – سوراخ کوچکی در خاک ایجاد کنید. سوراخی که ایجاد می کنید باید به اندازه عمق و عرض خانه های سینی نشا باشد. اگر چند نهال فلفل را در یک گلدان می کارید باید به اندازه ۵ سانتی متر از هم فاصله داشته باشند.
۵ – انتقال نهال به گلدان. به آرامی نهال را با خاک اطراف آن به گلدان منتقل کنید.
۶ – خاک اطراف نهال را با دست فشار دهید.


[wp-rss-aggregator]


مرحله سوم: مراقبت روزانه

۱ – فلفل را گرم نکه دارید. درجه حرارت ایده آل بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است. فلفل به مقدار زیادی نور هم نیاز دارد. با قرار دادن گلدان در یک پنجره آفتابی هم نور و هم حرارت تامین می شود. استفاده از چراغ فلورسنت هم سودمند است. چراغ را با فاصله ۸ سانتی متر بالای گیاه قرار دهید و به مدت ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز آن را روشن بگذارید.
۲ – به طور مداوم به گیاه آب بدهید. هر چند روز یک بار به طور کامل خاک را خیس کنید. اجازه دهید خاک در بین هر آبیاری خشک شود.
۳ – PH خاک را اندازه گیری کنید. PH مناسب برای رشد فلفل  ۵/۵ تا ۵/۷ است. اگر نیاز به افزایش PH بود به خاک آهک اضافه کنید. اگر نیاز به کاهش PH بود به خاک کود یا کمپوست اضافه کنید.
۴ – زمانی که فلفل گل داد گرده افشانی انجام دهید. یک سوآپ پنبه ای را به آرامی به گرده بساک گل نر مالش دهید و آن را به کلاله گل ماده منتقل کنید. گرده افشانی برای گیاه فلفل محصول شما را افزایش می دهد. این کار را زمانی که تعداد گیاهان شما کم است می توانید انجام دهید.
۵ – زمانی که فلفل بالغ شد آن را برداشت کنید. هنگامی که به اندازه و رنگ مناسب رسید آن ها را بچینید. از یک قیچی یا چاقوی تمیز برای بریدن فلفل ها استفاده کنید. فلفل ها را با ساقه ۲ تا ۵ سانتی متری جدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

libero libero. libero felis quis dolor.
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )