پرده رولی و کاربرد آن در طراحی داخلی

0 8

عادت ها و ترند های مطرح در طراحی داخلی، به صورت دوره ای و بر اساس نیاز های روز و مفهوم زیبایی شناختی، مدام در حال تغییر و پیشرفت هستند. زمانی که صحبت از پرده ها می شود، این تغییرات تنها محدود به طرح ها و رنگ ها نمی شود، بلکه امروز پرده هایی با کارکرد های بسیار متفاوت نسبت به پرده های سنتی نیز در خانه ها دیده می شود. یکی از مدل های جدید پرده، پرده های رولی هستند. پرده رولی در 10 سال گذشته، هر روز از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است.

امروزه در خانه های مدرن، پرده رولی با قابلیت های مختلف، جای پرده های دارای توری و آستری قدیمی را گرفته اند. اما چرا پرده های رولی به این میزان محبوب و پرکاربرد شده اند؟

ظاهر صاف و یکدستی که فضایی مدرن و سیال ایجاد می کند، راحتی کارکرد، کاربردی بودن و اقتصادی بودن از جمله مواردی هستند که باعث محبوبیت پرده های رولی شده اند. به طور خلاصه برای این که در محیط کار و یا در محیط زندگی خود، به جای پرده های توری و قدیمی از پرده های رولی استفاده کنید، دلایل بسیاری وجود دارد…

  • چرا باید از پرده رولی استفاده کرد؟

مهم ترین امتیاز پرده های رولی، کاربردی و عملی بودن آن ها است و کاربرد آن ها نسبت به پرده های قدیمی بسیار ساده تر است. پرده های رولی برخلاف پرده های توری و قدیمی، با یک مکانیسم کار می کنند. اگر بخواهیم به طور ساده توضیح دهیم، پرده های رولی، توسط یک رول باز و بسته شده و به دور آن می چرخند. توسط این مکانیسم می توان پنجره ها را به شکلی یکدست و بدون هیچ چین خوردگی ای پوشاند.

  • کارکرد پرده های رولی

یکی از متداول ترین سوال هایی که در مورد پرده های رولی پرسیده می شود این است که برای تمیز کردن آن چگونه می توان مکانیسم آن را از هم باز کرد. در پاسخ به این پرسش می توان گفت که تنها ایراد پرده هایی رولی این است که نمی توان آن ها را مانند پرده های قدیمی و ساده به راحتی باز کرد، شست و دوباره نصب کرد. زمانی که می خواهید پرده های رولی را بشویید، باید پرده را از مکانیسم آن جدا کرده و بعد از شست و شو آن را به همان شکل اول نصب کنید.

البته پرده های رولی در مقابل این مشکل، مزایای دیگری نیز دارند: پارچه پرده های رولی نسبت به پرده های قدیمی با استفاده از تکنیک های بافندگی خاص تولید می شوند و همین موضوع باعث می شود تا سطحی محافظ بر روی پرده ایجاد شود. پرده های رولی هم به دلیل نوع بافتی که دارند و هم به دلیل ساختار بسیار مسطح و تختی که دارند، بسیار دیر تر و سخت تر از پرده های معمولی کثیف می شوند.

در صورت کثیف شدن پرده می توانید آن را بدون خارج کردن از مکانیسم با استفاده از فرچه مخصوص لباس و یک پارچه نمناک، به همان شکل آویزان تمیز کنید. تولید کننده های پرده معتقد هستند که نیازی نیست پرده های رولی را به صورت مرتب بشویید و تنها در شرایط اضطراری آن را از مکانیسم خود خارج کنید.

  • پرده رولی چگونه باز شده و دوباره نصب می شود؟

البته که برای شستن پرده های رولی باید روش باز کردن آن را نیز بدانید. شاید کاری سخت و پر زحمت به نظر برسد، اما به راحتی می توانید مکانیسم پرده رولی را باز کنید.

قطعات گیره مانندی وجود دارند که مکانیسم پرده رولی را نگه می دارند و کمک می کنند تا رول پرده به راحتی خارج و دوباره نصب شود. برای این که این گیره ها تخریب نشوند لازم است که هنگام خارج کردن پرده بسیار مراقب باشید. برای این منظور نیز بهتر است که حتما با استفاده از یک چهارپایه پرده را در سطح دید خود قرار داده و سپس آن را خارج کنید.

هنگام نصب مجدد پرده نیز مراقب باشید تا به شکلی قرینه آن را وصل کنید، زیرا در غیر این صورت ظاهر نامناسبی ایجاد خواهد کرد، هم چنین باز و بسته کردن پرده را نیز دشوار می کند. زمانی که پرده را کاملا جمع کرده و به حالت رول در بیاورید به راحتی می توانید آن را مجددا به گیره ها وصل کنید.

  • پرده های رولی با دو سیستم

پرده های رولی با دو سیستم و یا دو مکانیسم، پرده های رولی هستند که از دو سیستم مجزا از یکدیگر تشکیل شده اند. معمولا در این پرده ها یکی پرده آستری و دیگری پرده توری است که دارای زنجیر های مجزا بوده و به صورت جداگانه از یکدیگر حرکت می کنند. یعنی در پرده های رولی با دو مکانیسم، درست مانند پرده های توری و آستری قدیمی می توانید در طول شبانه روز به دو شکل متفاوت از آن ها بهره مند شوید. از آن جایی که در یک مکانیسم دو سیستم پرده مجزا وجود دارد، بسیار اقتصادی تر نیز خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

amet, ut elit. eget ut Aenean in ante. nec non pulvinar
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .