طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

ویلای حیاط ها از هانی ارجمندی و محمدمهدی شعبانی در سلمان شهر

2

(توضیحات معمار پروژه)

ویلای حیاط ها

موقعیت: مازندران، سلمان شهر (متل قو)، خیابان آرا، شهرک رایکا

معمار/معماران: هانی ارجمندی و محمدمهدی شعبانی (گروه معماری معنا)

تیم طراحی پروژه: فرشته مظاهری

کارفرما: زهرا حاج مهدی سیفی

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۵ شمسی

سال پایان پروژه: ۱۳۹۷ شمسی

مساحت زمین: ۴۲۰ مترمربع

مساحت زیربنا: ۳۵۰ مترمربع

سازه: میثم دیلم پور

تاسیسات الکتریکی: محمد نظام پسند

تاسیسات مکانیکی: محمدعلی غضنفری

اجرا: گروه معماری معنا

تصاویر سه بعدی:‌ هانی ارجمندی

گرافیست: گروه معماری معنا

عکس: نگار یغماییان ، پگاه عبداللهیان (استودیو کاو)

تبديل خانه های حياط دار به آپارتمان های محدود شده به بلوک های شهری، شهرنشين ها را بر آن داشت تا برای فرار از روزمرگی، به شهرهای مجاور طبيعت پناه ببرند. شهرک های ويلايیِ شمال از گذشته امکان زندگی ای متفاوت از زندگی روزمره شهری را ايجاد می کرده اند؛ اما با رشد کليشه های پر زرق و برق از يک طرف و قوانين شهرداری ها از طرف ديگر، حياط خانه های ويلايی را بدل به حياط هايی تزئينی و پارکينگ کرده است، در حالی که اين فضاها می توانستند بستر بروز فعاليت های روزمره خانواده در کنار طبيعت باشند.

چالش اصلی اين پروژه بر هم زدن اين روند در زمين های متعارف شهرکی شمال و استفاده حداکثری از زمين و طبيعت موجود با ايجاد فضاهای باز و بسته ی هم ارزش در کنار يکديگر بود. جايگزينی الگوی حياط تزئينی به حياط های فعالِ متصل و در ارتباط با عرصه های خصوصی و عمومی خانه، به عنوان ايده ی اصلی شکل گيری اين پروژه قرار گرفت.

برای تحقق اين ايده، فضای بازِ حياط ها به عنوان جسمي سيال با مصالحِ يکپارچه ی آجری، تمام فضاهای خالي را پر کرد و جنس زندگي ساکنين را در فضا تغيير داد! همين امر موجب شد فضاهای باز در لايه های متفاوت داخلي و خارجي با نام های جلو حياط، ميان حياط، ميان حياط (داخلی)، پشته حياط و بالا حياط به کار گرفته شوند. علاوه بر اين، خواسته ی کارفرما، ديد مستقيمِ فضاهای اصلي به درخت کهنسال پارک مجاور بود که با جابجايی فضای عمومی به طبقه بالا و جهت گيری پلان به صورت جنوبی-شمالی پاسخ داده شد.

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

Nullam nunc elementum venenatis, risus. libero mi, risus commodo
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ