طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

هادی تهرانی ، معمار و طراح ایرانی-آلمانی نشان افتخار شایستگی جمهوری فدرال آلمان را دریافت کرد

46

هادی تهرانی ، معمار و طراح ایرانی-آلمانی نشان افتخار شایستگی جمهوری فدرال آلمان (Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland) یا صلیب افتخار فدرال را در رشته طراحی و صنایع خلاق دریافت کرد! این نشان در ۹ دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی و در طی مراسمی در تالار شهر هامبورگ توسط دکتر Dorothee Stapelfeldt ، سناتور توسعه شهر و مسکن کشور آلمان به هادی تهرانی اهدا شد.

نشان افتخار شایستگی جمهوری فدرال آلمان (Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland) برای اولین بار توسط تئودور هویس ، رئیس‌ جمهور کشور آلمان در ۷ سپتامبر سال ۱۹۵۱ شمسی ساخته شد و تاکنون به بیش از ۲۰۰ هزار فرد آلمانی و غیرآلمانی (خارجی) اهدا شده ‌است.

هادی تهرانی متولد سال ۱۹۵۴ میلادی در شهر تهران می باشد. وی به مدت شش سال در ایران زندگی کرد و در سال ۱۹۶۰ میلادی به همراه خانواده‌ خود به آلمان رفت. پس از گذراندن دوران دبیرستان، در سال ۱۹۷۷ میلادی تحصیلات خود را در رشته معماری در دانشگاه فنی براونشوایگ آغاز و تا سال ۱۹۸۴ میلادی در این رشته به تحصیل پرداخت. پس از آن مدتی در دانشگاه فنی آخن تدریس کرد و همزمان بر روی پروژه‌ های معماری کار می کرد.

او استعداد و خلاقیت فراوانی در این رشته از خود نشان می ‌داد. در سال ۱۹۹۱ میلادی همراه با دو تن از معماران خبره آلمانی به نام ینز بوت و کای ریشتر ، دفتر معماری BRT را در شهر هامبورگ آلمان تاسیس کردند؛ دفتری که امروزه با ۱۰۴ کارمند (از حدود ۱۵ کشور)، به عنوان یکی از معروف ترین و بهترین دفاتر معماری در اروپا در حال فعالیت است. این دفتر در زمان تاسیس، فقط ده کارمند داشت!

امروزه طرح ‌ها و پروژه‌ های هادی تهرانی نه تنها در شهرهای کشور آلمان از جمله مونیخ، کلن، فرانکفورت، هامبورگ، برلین و … بلکه در بسیاری از شهرهای دیگر دنیا از جمله دوبی، مسکو، استانبول، رم و… دیده می شود.

پروژه های هادی تهرانی

  • ایستگاه راه آهن سراسری فرودگاه فرانکفورت (این ایستگاه طولانی ‌ترین ایستگاه قطار در فرودگاه‌ های کشور آلمان است که به ۲۳ هزار مسافر در روز سرویس می‌ دهد!)
  • کران ‌هائوس (Kranhaus‎) در شهر کلن (مجموعه ای از ساختمان ‌های ۱۷ طبقه و L شکلِ مسکونی-تجاری که هر یک یادآور جرثقیل‌ هایی هستند که قبلا برای بارگیری کشتی ‌ها در کنار رودخانه استفاده می شده است)

  • دانشگاه زائد در ابوظبی (سال ۲۰۱۱ میلادی)
  • برج رقصان در هامبورگ (سال ۲۰۱۲ میلادی)
  • قوس برلین
  • ساختمان اداری Doppel-x
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

Praesent Phasellus elit. mattis dictum eleifend quis, luctus Curabitur
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ