معماری و زندگی

نورپردازی منزل ؛ معجزه روشنایی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی ، امری در طراحی داخلی است که به فضا هویت و زیبایی می دهد. برای این که نورپردازی منزل خود را به خوبی انجام دهید، باید قواعد نورپردازی را بدانید و ایده های خوبی نیز داشته باشید. از طراحی گرفته تا خرید تجهیزات نورپردازی، شما باید اصولی و آگاهانه پیش بروید. معماری و زندگی در این مطلب به شما خواهد گفت که از چه تجهیزاتی می توان برای نورپردازی منزل استفاده کرد،  چه روش هایی برای نورپردازی وجود دارند و با نورپردازی کدام بخش ها می توان تاثیر قوی تر بر دکوراسیون داخلی گذاشت. اگر می خواهید این موارد را یاد بگیرید، همراه ما باشید.

چرا نورپردازی مهم است؟

نورپردازی ، زینت بخش دکوراسیون داخلی است. بدون نورپردازی، زیبایی منزل شما شاید در سطح خوبی باشد، اما در بهترین شکل خود جلوه پیدا نمی کند. نورپردازی، مکمل طراحی داخلی است و اگر از آن به درستی استفاده نشود، انگار چیزی در دکوراسیون داخلی کم است. قدرت نورپردازی به قدری زیاد است که می تواند یک دکوراسیون معمولی را بی نظیر نشان دهد. به همین خاطر است که پیشنهاد می کنیم این مطلب را با دقت دنبال کنید.

لوستر

لوستر، یکی از عناصر تزیینی در دکوراسیون داخلی است. اگر یک لوستر زیبا و متناسب با دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید، می توانید زیبایی فضای زندگی خود را تا حد زیادی ارتقا دهید. لوستر، یکی از اولین چیزهایی است که در دکوراسیون داخلی به چشم می آید، البته اگر آن را به درستی انتخاب کنید. لوسترها یکی از بهترین گزینه ها برای دکوراسیون منزل هستند و سبک های متنوعی هم دارند. به همین خاطر شما می توانید برای دکوراسیون هر خانه ای لوستر مناسب را پیدا کنید.

آویز

آویزها لوسترهایی در اندازه کوچک تر هستند و همان طور که از نامشان مشخص می باشد، می توان آن ها را به صورت تنها یا در ترکیب با آویزهای دیگر به کار برد. در واقع، شما می توانید یک آویز یا یک سری آویز از سقف مورد نظرتان آویزان کنید و این به نظر خودتان بستگی دارد. به عنوان مثال، برای اتاق خواب، نصب یک آویز، کافی است، اما برای فضای بالای کانتر آشپزخانه، بهتر است یک سری آویز نصب کنید.

چراغ دیواری

چراغ های دیواری به جای سقف به دیوار وصل می شوند. از این چراغ های می توان در فضاهایی مانند حمام یا دستشویی استفاده کرد. نصب چراغ دیواری در قسمت بالای قاب عکس ها نیز جلوه زیبایی به آن ها می دهد. چراغ های دیواری هم می توانند یک فضا را روشن کنند، اما روشنایی آن ها زیاد مد نظر نیست و بیش تر در نقش دکوری به کار می روند.

آباژور

آباژور، یکی از وسایل محبوب در نورپردازی منزل است که از گذشته برای روشن کردن و زیباسازی فضاهای مختلف خانه از آن استفاده می شده است. آباژور، می تواند پایه بلند یا پایه کوتاه باشد. اگر آباژورتان را پایه کوتاه در نظر بگیرید، باید آن را روی میز قرار دهید، ولی اگر پایه اش بلند باشد، باید روی زمین قرار بگیرد. آباژورها نیز سبک های متنوعی دارند و دست شما را در انتخاب باز می گذارند. توجه کنید که لامپ مورد استفاده برای آباژور نیز مهم است. ترجیحا از ترکیب نور زرد با سفید در فضای منزل استفاده کنید.

هالوژن

یکی دیگر از تجهیزات نورپردازی برای منزل، هالوژن است. هالوژن ها را می توان به صورت توکار درون سقف یا آرک آشپزخانه به کار برد. اگر هالوژن های یک فضا را روشن کرده و دیگر چراغ ها را خاموش کنید، می توانید فضایی رمانتیک ایجاد نمایید. معمولا بیش ترین کاربرد هالوژن در سقف آشپزخانه و بخش بالای تخت در اتاق خواب است.

انواع نورپردازی داخلی

نور با توجه به منبع تولید کننده خود، شامل دو دسته می باشد: نور طبیعی و نور مصنوعی. ما در تنظیم و تغییر مقدار، رنگ و جهت تابش نور طبیعی، چندان اختیاری نداریم، زیرا این نور از خورشید ساطع می شود و در واقع، منبع آن از دسترس ما خارج است. البته می توان با کمک شیشه های کدر و پرده و کرکره، مقدار نور ورودی به منزل را کمی تنظیم کرد. در مقابل، نور مصنوعی که در این مطلب، موضوع بحث ما می باشد، نوری است که منابع نوری ساخته دست انسان، آن را ایجاد می کنند. طراحی و تنظیم این نور به دست ما صورت می گیرد.

کم کننده نور چیست؟

کم کننده نور سبب می شود بتوانیم مقدار نور فضا را تا حد دلخواه کاهش دهیم. کم کننده نور، کلید دارد. مثلا اگر بخواهید تلویزیون تماشا کنید و نور اتاق نشیمن برایتان مزاحم باشد، می توانید به کمک کم کننده نور، مقدار آن را کاهش دهید.

انواع نورپردازی

نورپردازی، انواع مختلفی دارد که به شرح زیر هستند:

  • نورپردازی عمومی: نورپردازی عمومی، تقریبا معمول ترین و مرسوم ترین نوع نورپردازی است. تابش ملایم نور در این روش، سبب پوشش دهی همه قسمت های فضا از نظر روشنایی می شود. این متد برای عملکردهای عمومی خوب است، اما وقتی بخواهید روی یک بخش یا وسیله تاکید کنید، کاربردی ندارد. با کمک نورپردازی عمومی می توانید یک فضای خوب برای ایجاد آرامش خلق کنید. برای نورپردازی عمومی باید از لوستر و چراغ های توکار یا دیواری کمک بگیرید.
  • نورپردازی وظیفه ای: نور وظیفه ای نسبت به نور عمومی، تمرکز بیش تری دارد. هنگامی که نیاز به دقت در انجام یک کار خاص دارید، می توانید از این نور کمک بگیرید. کارهایی مانند خیاطی، آشپزی و مطالعه از این قبیل هستند. نور وظیفه ای را باید در فضاهای کم نور به کار برد، زیرا در دیگر فضاها ایجاد خیرگی می کند.
  • نورپردازی تاکیدی: نوری که تاکیدی باشد، از دیگر انواع نور، تمرکز بیش تری دارد. هدف از اجرای نورپردازی تاکیدی، کاملا روشن و از نام آن مشخص است. از این نور برای هدایت چشم به سمت نقاط خاص دکوراسیون داخلی استفاده می شود. نورپردازی تاکیدی، فقط در بخش هایی که می خواهید بیش تر به چشم بیایند، مناسب است. برای تاثیر بیش تر این نور، بهتر است سایر قسمت ها تاریک باشد. نورپردازی تاکیدی برای تاکید روی تابلوها، کلکسیون ها و دیگر عناصر جذاب، مفید است.
  • نورپردازی دکوراتیو: نورپردازی دکوراتیو، همان طور که احتمالا از نامش تشخیص داده اید، بیش تر با زیبایی دکوراسیون فضا در ارتباط است و چندان عملکردی نمی باشد. شما می توانید المان های دکوراتیو، گلدان ها و مجسمه ها را با استفاده از این متد، زیباتر نشان دهید. نور مخفی و نورهای خطی از جمله مواردی هستند که دکوراتیو به شمار می آیند.
  • نورپردازی محیطی: با استفاده کردن از چراغ های رومیزی، چراغ های دیواری و چراغ های آویز می توان نورپردازی محیطی اجرا کرد. گزینه هایی مثل لوستر، سبب ایجاد نور به صورت فراگیر می گردند. لوسترها در کنار عملکرد اصلیشان که روشن کردن فضاست، تزیینی نیز هستند. لوسترها جلوه بخش می باشند، اما بهتر است در کنارشان از دیگر متدها نیز کمک گرفت.
  • نورپردازی نقطه ای: نورپردازی نقطه ای به منظور روشنایی دادن به بخش هایی به کار می رود که شما نیاز دارد به صورت اختصاصی روشن شود. در واقع، این نورها یک نقطه خاص را تحت تاثیر خود قرار می دهند. چراغ های رومیزی و چراغ هایی که از پایین دیوار به سمت بالای آن نور می تابند، نور نقطه ای ایجاد می کنند.

بخش های جذاب دکوراسیون برای نورپردازی

حال که تجهیزات نورپردازی را شناختید و متدهای نورپردازی را نیز آموختید، خوب است بدانید کدام بخش های دکوراسیون داخلی با نورپردازی، جذاب تر به نظر می رسند. در ادامه به این بخش ها اشاره خواهیم کرد.

نورپردازی سقف کاذب

نورپردازی سقف کاذب، این روزها خیلی مرسوم و محبوب شده است. سقف کاذب، زیبایی خاصی در دکوراسیون داخلی دارد که با نورپردازی، جلوه بهتری نیز پیدا می کند. سقف کاذب که بیش تر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، نشیمن و پذیرایی به چشم می خورد، با بهره گرفتن از نورپردازی، فرم خود را بهتر نشان می دهد. اگر شما قسمت های صحیح سقف کاذب را برای نورپردازی انتخاب کنید، می توانید زیبایی بی نظیری به آن بدهید. معمولا در نورپردازی سقف کاذب از نور مخفی استفاده می شود.

نورپردازی قفسه ها

از دیگر بخش هایی که می توان با نورپردازی به آن ها جلوه بیش تری داد، می توان به قفسه ها اشاره کرد. قفسه های دیواری که عموما لوازم دکوری ما را در بر می گیرند، بخش خوبی از دکوراسیون داخلی هستند که پتانسیل بالایی برای بهتر به نظر رسیدن با کمک نورپردازی دارند. شما می توانید قفسه های دکوراسیون منزل خود را با اجرای نور مخفی، چندین برابر زیباتر کنید.

برای این منظور، پیشنهاد می شود از تابش نور در جهات مختلف استفاده نمایید. حتی می توانید بعضی از قفسه ها را نورپردازی نکنید. با انجام این کار، بین موارد روشن و تاریک، کنتراست جالبی ایجاد می شود.

نورپردازی پلکان

پلکان منزل از دیگر بخش هایی است که ظاهرش قبل و بعد از نورپردازی، زمین تا آسمان فرق می کند. کافی است تصویر چند راه پله را قبل و بعد از نورپردازی ببینید تا متوجه منظورم شوید. اگر پلکان منزل خود را نورپردازی کنید، یک مسیر نورانی جذاب ایجاد می شود. نکته ای که در این باره از اهمیت زیادی برخوردار است، توجه به ظرافت در اجرای تجهیزات نورپردازی است. هر چقدر ظریف تر، کار را انجام دهید، نتیجه زیباتری حاصل خواهد شد.

نورپردازی آکواریوم

کسانی که در فضای منزل خود آکواریوم دارند، می توانند این عنصر را به شکل زیباتری در آورند. اصولا آکواریوم ها حتی اگر به زیباییشان اهمیت خاصی ندهید هم به نور نیاز دارند، پس چه بهتر که در کنار فراهم کردن نور لازم برای آکواریوم که برای رشد گیاهان به کار می آید، زیبایی آن را نیز دو چندان کنید. زیبایی های محیط داخل آکواریوم در روشنایی بهتر به نظر می رسند.

نورپردازی تخت

یکی از چیزهایی که باعث متمایز شدن تخت خواب های امروزی می شود، نورپردازی آن هاست. شاید شما هم تخت خواب های مدرن و مینیمالی که با نور مخفی تزیین شده اند را دیده باشید.

بدون شک می توان گفت که نور، نقش مهمی در زیبا به نظر رسیدن این تخت خواب ها دارد. اگر به سبک های مدرن و مینیمالیسم، علاقه چندانی ندارید، می توانید با استفاده از چراغ های دیواری یا آباژورهایی که با سبک اتاق خوابتان در تناسب هستند، تخت خوابتان را روشن کنید. فراموش نکنید که مقدار روشنایی ایجاد شده برای تخت خواب باید کم باشد، وگرنه شما در زمان خوابیدن با مشکل رو به رو خواهید شد.

نورپردازی آینه

شاید به این مورد، کم تر فکر کرده باشید، اما پشت آینه را نیز می توان نورپردازی کرد. برای این که آینه را به یک عنصر شاخص روی سطح دیوار بدل سازید، می توانید پشت آن نورپردازی اجرا کنید. اجرای این ایده باعث می شود فضای بسیار لوکسی ایجاد کنید. این کار برای روشن کردن فضاهایی مثل سرویس بهداشتی و حمام به صورت غیر مستقیم نیز خیلی جالب است.

ما تقریبا بهترین ایده های نورپردازی منزل را با شما در میان گذاشتیم، اما برای این که ایده های بیش تری به دست آورید، عکس های زیر را نیز ببینید.

 

مشاوره معماری و دکوراسیون داخلی

لطفا با کارشناسان ما جهت مشاوره و پاسخگویی به سوالات، تماس بگیرید.
۰۹۳۶۹۳۸۹۶۴۶

leo felis venenatis massa ut Lorem risus elit. justo
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .
Powered by