نورپردازی سقف؛ با این ایده‌ها آسمان خانه را روشن کنید!

نورپردازی سقف؛ با این ایده‌ها آسمان خانه را روشن کنید!
مبحث نورپردازی سقف برخلاف تصور عده‌ای یک مبحث تخصصی است. متاسفانه تعداد کمی از معماران ما این تخصص را به صورت اصولی آموزش دیده اند. در حالی که طراحی و اجرای نورپردازی درست تاثیر بسیار زیادی برای روی کلیت فضای شما خواهد گذاشت.

دست‌یابی به دکوراسیون و طراحی ایده‌آل، مستلزم توجه به اصول و اهمیت دادن به تمامی قسمت‌هاست. تک تک اجزای منزل شما نقش مهمی در ایجاد نتیجه‌ مطلوب بازی می‌کنند. به همین دلیل سقف خانه‌ شما از این قاعده مستثنی نیست. نوع طراحی، رنگ و نورپردازی سقف مواردی هستند که به همان اندازه که به دیوارها اهمیت می‌دهید به این‌ها نیز باید توجه کنید. طراحی و اجرای نورپردازی درست تاثیر بسیار زیادی برای روی کلیت فضای شما خواهد گذاشت. از این رو ما نیز در این مطلب شما را با بعضی از این ایده‌ها و اصول آشنا می‌کنیم.

نور‌های مخفی عنصر اصلی نورپردازی سقف

از ایده‌های رایج برای نورپردازی سقف، نور‌های مخفی هستند. با توجه به طرح سقف کاذب می‌توانید نور‌های LED را به صورت نور مخفی در پشت این سقف‌ها کار بگذارید. LED‌های موجود در بازار در رنگ‌های مختلف عرضه شده اند که این امر دست شما را در طراحی و دکوراسیون باز می‌گذارد.

از محاسن نورپردازی مخفی می‌توان به تابش غیر مستقیم نور اشاره کرد. این امر روشنایی فضا در بهترین و زیباترین حالت خود قرار می‌دهد. از طرفی این نوار‌های نوری بسیار کم مصرف و بهینه هستند.

به دلیل انعطاف پذیری این نوار‌های نوری امکان اجرای طرح‌های کرو برای شما فراهم است. در واقع می‌توان گفت که بنا به طراحی سقف می‌توانید نورپردازی را بدون مانعی انجام دهید. قیمت این نور‌ها بسته به کارخانه و کیفیتش متفاوت است، اما در کل با توجه به مصرف بهینه اش می‌توان گفت ارزان قیمت هستند.

استفاده از هالوژن در کنار نور‌های مخفی علاوه روشنایی بهتره فضا، خود نوعی دیزاین برای فضا محسوب می‌شوند. زیرا نوع تابش این چراغ‌ها انواع مختلف دارد و شما با استفاده از آن‌ها به دیوار‌ها نوعی طرح داده و آن‌ها را از حالت خالی بودن در می‌آورید.

نورپردازی سقف با استفاده از نور‌های رنگی

انتخاب لوستر مناسب در نورپردازی سقف

روشنایی اصلی به وسیله‌ی لوستر تامین می‌شود. در انتخاب لوستر بسیار دقت کنید. طرح آن باید بر اساس سبک طراحی شما انتخاب شود تا هماهنگی در کلیت فضا رعایت شود. از طرفی شما باید میزان نور دهی لوستر را با توجه به نور مورد نیاز برای فضا در نظر گیرید.

در انتخاب لوستر و لامپ وسواس به خرج دهید. پیشنهاد من به شما این است که به جای هزینه‌ی زیاد برای تولید سقف‌های کاذب شلوغ و تکراری، با پیاده سازی یک سقف ساده و در عوض انتخاب یک لوستر خاص و زیبا، به نتیجه‌ای ایده آل برسید.

توجه داشته باشید که در فضا‌هایی مانند آشپزخانه و یا اتاق کار که نیاز به نور مستقیم‌تر برای کار دارید، انتخاب صفحات نوری برای سقف ایگزین لوستر‌های سقفی انتخاب بسیار مناسب تری خواهد بود.

استفاده اصولی از نورپردازی سقفی

استفاده از نور‌های سقفی باید به مقدار اصولی صورت گیرد، اگر سقف بیش از اندازه روشن شود باقی فضای شما نادیده گرفته می‌شود و فضای شما از تعادل خارج خواهد شد. در نتیجه نورپردازی سقف را در حد معقول انجام دهید و باقی نوردهی را به وسیله‌ی چراغ‌های دیواری و زمینی انجام دهید.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ