نقش کشاورزی شهری در شکل گیری شهر پایدار

0 10

کشاورزی شهری یک موج نو نیست و موضوع چندان جدیدی را بیان نمیکند. تمدن های باستانی مانند مصر و ماچوپیچو سیستمی داشتند که آب را تصفیه میکرد و در اختیار گلدان های سبزیجات میگذاشت. در باغ های قرن نوزدهم آلمان فضاهایی برای شهروندان در نظر گرفته شده بود تا مواد غذایی مورد نیاز خود را در آن تولید کنند. مردم ایالات متحده و بریتانیا و کانادا در طول جنگ های جهانی اول و دوم تعدادی باغ را برای کمک به کاهش نگرانی در صنعت کشاورزی تاسیس کردند.

اهداف کشاورزی شهری

هدف اصلی کشاورزی شهری تولید میوه و سبزیجات و گوشت و لبنیات برای خانواده مانند روستا نیست، بلکه این است که به شهروندان اجازه دهد و از آن ها بخواهد تا جایی که میتوانند مواد غذایی مورد نیاز خود را خودشان تولید کنند و بر نقش این اقدام در شکل گیری شهر پایدار تاکید میکند. کشاورزی شهری مزایای زیادی دارد و تقریبا در هر اقلیمی در سراسر دنیا قابل اجرا است.

[wp-rss-aggregator]

امنیت غذایی برای همسایگی ها

هر فرد در جامعه در هر زمان باید بتواند به مواد غذایی که دارای میزان قابل قبولی از نیازها هستند دسترسی داشته باشد. به بیان دیگر امنیت غذایی یعنی این که باید در طول سال مواد غذایی سالم و تازه در دسترس خانواده هایی که در همسایگی هر منطقه شهری زندگی میکنند، قرار داشته باشد. با کشاورزی شهری حتی خانواده هایی که در مناطق محروم زندگی میکنند، میتوانند در فضاهای شهری کوچک مانند باغچه های خانه ها و پشت بام و پشت پنجره ها مواد غذایی مورد نیاز خود را به صورت گروهی یا انفرادی تولید کنند.

مزایای اجتماعی

کشاورزی یک تفریح است. ایجاد مزرعه های بزرگ در شهر قابل دفاع نیستند، اما یک باغچه کوچک و پرورش گیاه و ارتباط با عناصر طبیعی و زندگی در کنار آب و هوا و خاک و جانورانی که در کشاورزی نقش دارند، تاثیر خوبی بر روحیه انسان ها میگذارد. علاوه بر مشارکت های اجتماعی در پرورش گیاهان، درصورتی که محصولات برای فروش به فروشگاه ها منتقل شوند، فرصت هایی را برا بهره بردن از دیگر مزایای اجتماعی فراهم میکند.

سلامت جسمانی

کشاورزی شهری تنها با استفاده از ابزارهای دستی میتواند انجام شود و شهروندان مجبور میشوند از بیل و چنگک استفاده کنند. علاوه بر این که تلاش برای پرورش مواد غذایی و انجام مراحل کاشت و داشت و برداشت باعث سوزاندن کالری در بدن شهروندان میشود، مصرف این مواد غذایی به سلامت جسمانی آن ها نیز کمک قابل توجهی میکند و آن ها را به سمت سبک زندگی سالم تری میبرد.

کمک به محیط زیست

شهر های توسعه یافته برای دست یافتن به اکوسیستم سالم تر شهروندان را به کشاورزی شهری تشویق میکنند. مواد غذایی که در خانه یا نزدیکی خانه تولید میشوند به علت حذف مراحل حمل و نقل و جا به جایی، رد پای کربنی کمتری دارند و محیط زیست را کمتر تخریب میکنند. کاشت گیاه در خاک آلوده باعث تمیز شدن خاک میشود و پرورش گیاه بر روی بام باعث حفاظت ساختمان در برابر آلودگی صوتی و همچنین گرما و سرما میشود.

آرمین رحیمی وند ، کارشناسی ارشد معماری منظر

ابگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ultricies odio consequat. venenatis mi, venenatis, eget
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )