نقش و کاربرد فولاد در معماری و طراحی داخلی ساختمان

استفاده از فولاد به عنوان یکی از نوآورانه ترین تحولات ساختمانی در تاریخ  معماری محسوب می شود که به معماران اجازه می دهد تا ساختارهایی را در مقیاس هایی که  زمانی هرگز فکر نمی کردند، ایجاد کنند در واقع تاریخ معماری پس از به کارگیری فولاد دچار تحولاتی گردید که معماری را چند قرن به جلو حرکت داد و همواره فولاد یکی از مهم ترین متریال های کاربردی در معماری است. استحکام کششی و دوام از خصوصصیات بارز فولاد محسوب می شود که برخی از معماران با آگاهی از پتانسیل فولاد آن را در روشنایی، نمای ساختمان ها، عناصر تزئینی و سازه های اصلی و یا دکوراتیو به کار می بردند می توان در حالت کلی گفت آنچه فولاد را به عنوان یک مصالح ساختمانی مناسب معرفی کرده ویژگی های زیر را شامل می شود:

 • تغییر شکل در اثر بارگذاری و ایجاد تنش یکنواخت
 • وجود خاصیت الاستیک و پلاستیک
 • شکل پذیری
 • خاصیت چکش خواری
 • خاصیت خمش پذیری
 • خاصیت سختی استاتیکی و دینامیکی
 • مقاومت نسبی بالا
 • ضریب ارتجاعی بالا
 • جوش پذیری
 • همگن بودن

در ادامه با  ۷ پروژه  با استفاده از فولاد که ساختارهای نوینی را برای استفاده از  امکانات متنوع در معماری ایجاد نموده اند  با معماری و زندگی همراه باشید:

 1. Tubular Living

معماران : People’s Architecture Office (PAO)

محل: چین
دسته بندی: تجاری-خرده فروشی
سال پروژه: ۲۰۱۵
در این فروشگاه گروه طراحان با به نمایش گذاشتن کانال های فلزی بزرگ موجود در داخل ساختمان ها سبکی نوین را وارد فضا نموده اند و با به کارگیری فضاهای افقی معلق در هوا و برج های عمودی از لوله های استاندارد سفارشی پیش ساخته با سطوح صنعتی خام فروشگاهی متفاوت خلق کردند. لوله های فلزی، پله ها ، اتاق ها و تونل ها با دیدی از بالا و گره های لوله ای به عنوان مبلمان فضا کاربرد دارند.

 1. Munich Fractal Arena

طراحی این فروشگاه با تمرکز بر نمایش نام تجاری برند به عنوان فروشگاه کفشی پر از نور با ساختار فلزی ایجاد شده است فضا به وسیله ساختار فلزی با المانی شبیه نوعی پوست دوم، برای نمایش کفش ها، شکل گرفته است طراحی فراکتال به کار رفته در ساختار فلزی  سبب دسترسی آسان به محصولات  و با ایجاد قفسه سبب نمایش بهتر محصولات گشته است.

 1.  Ar de Rio Bar Esplanade

معماران:  Menos é Mais Arquitectos
محل: پرتغال
دسته بندی: رستوران
متراژ: ۱۰۸متر مربع
سال پروژه: ۲۰۰۷
این رستوران با ساختار پوسته ای با استفاده از یک قاب فولادی لانه زنبوری به منظور حفظ یکپارچگی و ایجاد چشم اندازی هماهنگ و گیرا ایجاد شده است از طریق این ساختار فلزی بین فضای باز و بسته داخلی ارتباط ایجاد شده و از طریق شرایط آب و هوایی متفاوت فضایی چندمنظوره ایجاد کرده که با سایه اندازی در روزهای آفتابی اشکال لانه زنبوری را روی زمین منعکس کرده و همینطور در روزهای گرمتر رو به نسیم رودخانه باز می شود  این قطعه فلزی با دهانه ۲۷ متری با  ورق فلزی به ضخامت ۵ میلیمتری با ارتفاع ۴۰ سانتی متر یک الگوی لانه زنبوری بسیار ظریف ایجاد نموده که این الگو در فضای داخلی یک بازی نور و سایه و جذابیتی منحصر به فرد ایجاد کرده است.

 1.  Courtyard No. 1

معماران : AOE
محل: چین
دسته بندی: اداری- عمومی
متراژ: ۱۵۶۰ متر مربع
سال پروژه : ۲۰۱۹
با ادامه توسعه و شهرنشینی چین دفاتر فروش به یک کانال مهم برای نشان دادن قدرت برند و به فلسفه ای برای طراحی تبدیل شده اند. این ادارات نه تنها مراکز فعالیت های اجتماعی و محوطه و سالن ها، فضایی برای برقراری ارتباط با مشتری هستند، بلکه یک پنجره تبلیغاتی برای جذب بیشتر مشتریان برای خرید ملک محسوب می شوند.هدف از این پروژه، بازنگری عملکرد ویژه ساختمان اداری برای فروش، با طراحی پایدار و با امید به تبدیل شدن به یک ساختمان عمومی نمادین برای جامعه آینده و شهر است.
مفهوم معماری مبتنی بر برتری هنری است که منعکس کننده تغییرات اجتماعی و تکنولوژیکی با هدف ابراز تاثیر متقابل و وابستگی بین فضای فیزیکی و مجازی در عصر دیجیتال است.پانل های فلزی فولاد ضد زنگ با بازتاب های مختلف در فضا استفاده شدند و با بازتاب اشیاء مختلف انواع رنگ و تعاملی غنی بین مردم و فضا، اشیاء، نور، تصاویر، رنگ، و متریال ها ایچاد نمودند و بازدیدکنندگان تغییرات مختلف نور و سایه را در هر لحظه تجربه خواهند کرد. به عنوان بازتابی از دنیای واقعی، این پروژه در تلاش است فراتر از یک تابع به عنوان دفتر فروش از طریق بهبود طراحی، کیفیت زندگی عمومی را بالا برده و مردم را برای آینده ای بهتر و ایجاد مشارکت مثبت به جامعه هدایت نماید.

[wp-rss-aggregator]
 1. Doubleground Pavilion

معماران: Muir, Openwork
محل : ملبورن، استرالیا
متراژ :  ۱۴۵ متر مربع
سال پروژه : ۲۰۱۸
این پروژه واقع در باغ مجسمه سازی ملبورن و مداخله ای برای به چالش کشیدن نقش باغ محسوب می شود. هندسه کلاژ به عنوان یک ابزار برای ترکیب کردن فضا و سبب ایجاد یک تجربه جدید فضایی و عناصر موجود در باغ استفاده شده و الزامات سازه ای، چشم اندازی را که برای حمایت از فضاهای داخلی به کار برده است به نحوی که امکان جدا سازی چشم انداز از معماری و بالعکس وجود ندارد و فضایی همسان ایجاد گشته است. ورق های فولادی با خطوط شکسته و با نور پردازی فضایی گیرا و دارای چشم انداز های متفاوت ایجاد کرده است.

 1.  ۲۵ Green

معماران: Luciano Pia
محل : ایتالیا
دسته بندی :مسکونی
متراژ : ۷۵۰۰ متر مربع
سال پروژه : ۲۰۱۲
در این پرژه معماران با ساختار فولادی فضایی مانند جنگل ایجاد کردند به طوری که درختان در تراس هایی با اشکال نامنظم ریشه دارند، ضرورت ساخت این ساختمان مسکونی به دلیل عدم همگن بودن و ایجاد چشم انداز ناهمگون شکل گرفته و هدف از این پروژه، ساختن محوطه بلوک با نمای ثابت و ایجاد یک فیلتر بین فضای ساکن داخلی و خیابان است.این درختان در تابستان تابش نور خورشید را فیلتر می کنند و در زمستان نور را به داخل خانه می رسانند. سازه های فلزی مانند درخت ها از طبقه ی اصلی به سقف رشد می کنند، در حالی که چوب های چوبی تراس را محافظت می کند. یکی از اهداف این پروژه افزایش بهره وری انرژی است و به همین دلیل چندین راه حل جامع اتخاذ شده است: عایق پیوسته، حفاظت از خورشید، سیستم های گرمایشی و خنک کننده که استفاده از انرژی زمین گرمایی با پمپ های گرما و بازیافت آب باران.

 1. Red Dot Hotel

معماران : Steven Wu + Wang Pe-Jen
محل :تایوان
دسته بندی : هتل- بازسازی
دسته بندی :  ۳۶۰ متر مربع
سال پروژه: ۲۰۱۴
بازسازی این هتل به منظور تلاش برای به ایجاد تحولی در منطقه و آوردن زندگی به فضا شکل گرفته است از عناصر جالب به کار رفته پس از بازسازی می توان به سرسره با لوله ضدزنگ اشاره نمود که طبقه اول و دوم را به هم متصل کرده واین سرسره مارپیچ توسط ۱۰۲ ورق فولاد ضد زنگ ساخته شده است که با طول ۲۷ متر منعکس کننده نور نئون رنگی به کار رفته در دیوار است و صرفا برای سرگرمی نیست، بلکه یک شی به صورت نمادین  است که زمان و فضا را تغییر می دهد.

منبع:archdaily

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

29 − 22 =

اگر فضای بیش از 100 متر دارید می توانید از مشاوره رایگان معماری و زندگی بهرمند شوید شماره تماس در تمامی ساعات 09369389646
Open chat
1
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .
Powered by