نسل جدید پل ها : پل سبز در معماری و زندگی

تولید انرژی در دنیای امروز یکی از مهم‌ترین امور برای ادامه پیشرفت بشر است. اما تولید انرژی سبز را می توان ضروری ترین اقدام بشر برای حفظ محیط زیست دانست. این موضوع به قدری حائز اهمیت است که هر روز شاهد پروژه های جدیدی هستیم با هدف تولید بیشتر انرژی سبز (دوستدار محیط زیست)

پل ها معمولاً سازه هایی هستند که در معرض عوامل طبیعی متعددی از قبیل نور خورشید و بادهای قدرتمند قرارمی‌گیرند و از این رو ساخت پل «باد خورشیدی» می‌تواند بسیار کاربردی باشد.
چنین پلی می‌تواند انرژی خورشیدی را از میان شبکه‌ای از سلول‌های خورشیدی که بر روی سطح جاده نصب شده‌اند جمع آوری کند، در حالی که توربین های بادی که در فضاهای خالی میان ستون های پل کار گذاشته شده‌اند از انرژی باد برای تولید الکتریسیته استفاده خواهند کرد.

طراحی پل تولید کننده برق توسط مهندسان ایتالیایی
به تازگی در صنعت پل سازی، موضوع جدیدی مطرح شده است. طوری که نسل جدید پل ها, پل های سبز نامیده شده اند. نمونه ای از این پل های سبز را می توان در طرحی دید که مهندسان ایتالیایی برای بهسازی جاده های بین دو شهر پیشنهاد کرده اند.

این طرح لقب پاکترین پل جهان را دریافت کرده است
این طرح که زاییده ی ذهن سه طراح ایتالیایی است که برای شرکت در رقابت بزرگراه‌های خورشیدی و پارک‌های خورشیدی ارائه شده است. رقابتی که از شرکت کنندگان درخواست کرده بود طرحی را برای مدرن کردن بخشی از بزرگراه فرسوده و مرتفعی که میان دو شهر در ایتالیا قرار دارد، ارائه کنند.

و اما ویژگی های این پل
– امکان تولید الکتریسیته از طریق سلول های خورشیدی نصب شده بر سطح جاده
– امکان تولید الکتریسیته از طریق نیروی باد با قرار دادن توربین های بادی در زیر پل
همانطور که می دانید بسیاری از پل ها در معرض تابش شدید نور خورشید و وزش باد هستند. مخصوصا پل هایی که در بین دره ها ساخته می شوند.
سطح خورشیدی در جاده روی این پل، جایگزین آسفالت معمولی آن خواهد شد و جاده‌ای ۲۰ کیلومتری و خورشیدی را به وجود خواهد آورد که از شبکه‌ای فشرده و متراکم از سلول های خورشیدی که از لایه‌ای از پلاستیک شفاف و مقاوم پوشیده شده، تشکیل و می‌تواند سالانه ۱۱. ۲ میلیون کیلووات بر ساعت انرژی تولید کند.
طراحان این طرح معتقدند ترکیب کردن ۲۶ توربین بادی در این پل می‌تواند میزان تولید برق آن را سالانه به ۳۶ میلیون کیلووات بر ساعت برساند، انرژی که برای تامین نیازهای ۱۵ هزار خانه مسکونی کافی خواهد بود.
در کنار جاده خورشیدی به موازات طول پل، گلخانه‌های خورشیدی نیز برپا خواهند شد تا بتوان در آن ها محصولات محلی را کشت داده و تولید کرد. به این شکل راننده‌ها می‌توانند در کنار این گلخانه‌ها توقف کرده و از میوه‌های تازه و سبزیجات محلی خریداری کرده و منظره زیبای پل را تماشا کنند.
چنین پلی می‌تواند انرژی خورشیدی را از میان شبکه‌ای از سلول‌های خورشیدی که بر روی سطح جاده نصب شده‌اند جمع آوری کند در حالی که توربین‌های بادی که در فضاهای خالی میان ستون‌های پل کار گذاشته شده‌اند از انرژی باد برای تولید الکتریسیته استفاده خواهند کرد.
بر اساس گزارش گیزمگ، این طرح جایزه دوم رقابت طرح‌های پارک خورشیدی- بزرگراه‌های خورشیدی را از آن خود کرده است.

منبع: civiltect

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ