نخستین سینمای اتومبیل رو در ایران و خاورمیانه

0 148

در حال حاضر با توجه به شرایط قرنطینه در بسیاری از کشورها، سینماهای ماشین رو فعالیت خود را از سرگرفته‌ اند تا شاید بتوان تفریحی سالم با حفظ فاصله اجتماعی برای مردم فراهم کرد! در ایران نیز اکران فیلم سینمایی ” خروج ” به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، فعالیت سینما ماشینی را در برج میلاد تهران دوباره سبب شد. در این سینما، تماشاگران در اتومبیل های خود می نشینند و فیلم را از داخل آن نگاه می کنند.

اولین درایوین سینما به طور رسمی در روز ۶ ژوئن سال ۱۹۳۳ میلادی یعنی ۸۷ سال پیش در شهر Camden در ایالت نیوجرسی افتتاح شد! شعار این درایوین سینماها این بود : ” همگی خوش آمده اید! خودروی شما قلمروی شخصی شماست؛ فقط مزاحم اطرافیان نشوید! ” درایوین سینما این امکان را فراهم می کرد تا مردم با خودرو شخصی خود وارد یک فضای باز شوند و همراه با خانواده در یک فضای پیک نیک مانند، ساعاتی را با هم بگذارنند و فیلم ببینند.

سینمای اتومبیل رو تهران پارس

اما درباره سینمای اتومبیل رو تهران پارس به عنوان نخستین سینمای اتومبیل رو در ایران و خاورمیانه بد نیست بدانید این سینما با وسعتی ۳۲۰۰ مترمربعی و گنجایش ۲۸۴ اتومبیل و با بهای بلیت ۱۵۰ ریال، در ۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۹ شمسی با نمایش فیلم آلمانی ” پتر فوربس، دزد میلیون ها ” افتتاح شد. برای تامین صدای فیلم، به هر اتومبیل یک گوشی یا بلندگوی مخصوص داده میشد تا بینندگان به میل خود، صدای آن را تنظیم نمایند. فیلم های این سینما را سینما مولن روژ (سینما سروش از سینماهای قدیمی تهران) تامین می کرد. جالب است بدانید کفسازی این درایوین سینما به گونه ای بود که خودرو را جهت اشراف هرچه بیشتر تماشاگر به پرده سینما، در شیب مناسبی قرار می داد.

درایوین سینمای

اما معمار درایوین سینمای تهران پارس کسی نبود جز حیدرقلی خان غیایی شاملو ؛ یکی از معماران مدرنیست و به نام ایران. سینمای اتومبیل رو تهران پارس در سال ۱۳۴۹ تعطیل شد و در محل آن ساختمان احداث شد.

حیدرقلی خان غیایی شاملو

‏در ادامه، سینمای اتومبیل رو ونک نیز در سال ۱۳۴۸ شمسی با نمایش فیلم ” روس‌ها دارند می آیند ” در شهر تهران افتتاح شد. درایوین سینمای ونک در قطعه زمینی به مساحت ۱۴ هزار متر بر جاده ونک احداث شده بود؛ و این سینما گنجایش ۲۳۶ اتومبیل را داشت.

از مشخصات این درایوین سینما وجود کانال های هوای گرم بود که توسط لوله های مخصوص قابل انتقال، به تمام اتومبیل ها می رسید، به طوری که در تمام اوقات سال حتی در زمستان هم امکان تماشای فیلم وجود داشت! در قسمت پشتی درایوین سینما هم یک ساختمان چند طبقه شامل رستوران، سینما، تریا و… وجود داشت. در رستوران سینما یک دیوار شیشه ای قطور و وسیع، امکان تماشای فیلم را در حین غذا خوردن برای تماشاگران میسر میساخت! در این رستوران که تماما با مبل های گران قیمت تزیین شده بود، تماشاچیان می توانستند به وسیله ی گوشی های مخصوص و مجزا، صدای فیلم را به زبان فارسی یا انگلیسی بشنوند.

این درایوین سینما در مکان فعلی پاساژ آیینه (ولیعصر امروزی) واقع شده بود؛ سینمای اتومبیل رو ونک دو سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ شمسی، ظاهرا در آتش سوزی سوخت و فعالیت آن پایان یافت.

زهرا محمدی – ابگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Aenean luctus id, diam elit. leo. ut eleifend suscipit
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )