موزه هنرهای اسلامی دوحه بزرگترین موزه های پایتخت قطر

0 350

موزه هنرهای اسلامی دوحه یکی از بزرگترین موزه های پایتخت قطر به شمار می رود که در سال ۲۰۰۸ و توسط یو مینگ پی، معمار مشهور چینی طراحی شده است. این موزه در زمینی به مساحت ۴۵۰۰۰ متر مربع ساخته شده است و شامل هفت طبقه است که دو طبقه آن در زیر آب قرار دارد.

نماد فرهنگی خلیج فارس ؛ موزه هنرهای اسلامی دوحه

در موزه هنرهای اسلامی دوحه آثاری مانند کتاب های خطی، پارچه های نفیس، سنگ های ارزشمند و سکه های طلا و نقره به نمایش گذاشته شده است که قدمت تعدادی از آن ها به دوران پیش از اسلام و امپراطوری ساسانیان باز می گردد. این موزه شامل مجموعه ای از آثار تاریخی کم یاب از سال ششصد میلادی تا قرن نوزدهم و دست نوشته های مصری و اسپانیایی و ترکی است.

موزه هنرهای اسلامی دوحه با تلفیق عناصر معماری سنتی اسلامی از جنوب اسپانیا تا سمرقند با معماری مدرن قرن بیست و یک طراحی شده است. نمای ساختمان موزه بر اساس اصول مبانی معماری اسلامی طراحی شده است و چرخش مکعب ها و خوانایی و رعایت سلسله مراتب ورودی موزه یادآور پیچیدگی های مفهومی معماری اسلامی و مساجد هستند.

این موزه شامل تعدادی کافه در طبقه زیر زمین، فروشگاه های آثار هنری در طبقه همکف و رستوران در طبقه بالا است و در هر نقطه از موزه راهنماهای انگلیسی و عربی زبان آماده کمک به بازدیدکنندگان هستند.

مدیر داخلی این موزه ادعا می کند که موزه هنرهای اسلامی دوحه به یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی خلیج فارس و نمادی برای ارتباط جهانیان با یکدیگر تبدیل شده است. این موزه باعث شده است آثار هنری اسلامی که در سراسر جهان پراکنده هستند، به محل اصلی خود یعنی سرزمین های اسلامی بازگردند. موزه هنرهای اسلامی دوحه در سال‌های آینده به محلی برای یادگیری و گفت و گو و آشنایی با هنر و معماری اسلامی تبدیل خواهد شد.

آبگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ante. mattis non nunc venenatis ut nec
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )