مهدکودک Kaleidoscope از جمله پروژه های قابل توجه استودیو معماری SAKO

0 11

 مهدکودک Kaleidoscope از جمله پروژه های قابل توجه استودیو معماری SAKO در سال ۲۰۲۰ میلادی و در شهر Tianshui کشور چین می باشد. استودیو معماری SAKO از ۴۳۸ قطعه شیشه رنگی به عنوان عنصر اصلی طراحی این مهدکودک استفاده کرده است؛ شیشه هایی رنگی در بالای درها، پنجره ها و همچنین نرده های راهروها و پله ها قرار گرفته اند!

در طول روز ، نور خورشید از طریق شیشه های رنگی وارد فضای داخلی کلاس ها می شود؛ اتفاقی که سبب تشکیل نور و سایه های رنگارنگی می گردد که باعث تقویت قوه تخیل و خلاقیت کودکان می شود. علاوه بر این، تعبیه چراغ های رنگی و درخشان در داخل فضای این مهدکودک، نوری زیبا را در هنگام شب از پنجره ها به فضای بیرونی منعکس می کنند؛ این ایده برای نورپردازی، بی شک منظره ای چشمگیر را ایجاد می کند!

این پروژه در ۲۷۷۰ مترمربع و با محوریت یک آتریوم باز در ۳ طبقه طراحی شده است که از طریق یک سقف شیشه ای بزرگ، نور خورشید را از خود عبور می دهد! توری که منجر به بازی رنگارنگ نورها در فضای داخلی می گردد! جالب است بدانید دهانه ی تمامی ورودی های مهدکودک Kaleidoscope به شکل قوس طراحی شده است و آتریوم مرکزی نیز توسط بالکن های بیضی شکل احاطه شده اند و هر یک به کلاس های درس منتهی می شوند.

لازم به بیان است دلیل استفاده از دهانه های قوسی شکل، به سبب الهام گرقتن پروژه از خانه های سنتی غار مانند در فلات loess که در شهر Tianshui واقع شده است، می باشد! نوع اولیه این خانه های محلی در دامنه کوه ها حفر شده اند و از دو یا سه دهانه قوسی شکل تشکیل شده اند که از داخل بهم پیوسته اند و در ارتباط می باشند.

معماران SAKO آتریوم این پروژه را به عنوان یک فضای چند منظوره در نظر گرفته اند؛ فضایی که در طول سال مجهز به سیستم های گرمایشی و همچنین سیستم های تهویه مطبوع است! همچنین تعداد مشخصی از پنجره ها برای باز و بسته شدن در فصل های تابستان و زمستان در نظر گرفته شده اند؛ پنجره هایی برای دعوت فضای بیرون به درون و ایجاد حسی متفاوت.

معماران این استودیوی معماری دباره ی این پروژه می گویند: ” هدف ما الهام بخشیدن و کمک به بالا بردن قدرت خلاقیت کودکان در حین بزرگ شدن است! وقتی بچه ها بزرگ شدند، چنین مناظر دیدنی را نیز به یاد خواهند آورد و به زادگاه خود افتخار خواهند کرد. ما انتظار داریم که این مهدکودک بتواند کودکان را با ایجاد حس اطمینان و اعتماد در آغوش خود بگیرد و به یک نقطه عطف جدید در شهر Tianshui تبدیل شود. “

KEIICHIRO SAKO ، بنیانگذار استودیو معماری SAKO (متولد سال ۱۹۷۰ میلادی در شهر Fukuoka کشور ژاپن) در اینستاگرام خود پیرامون این پروژه چنین نوشت: ” امیدوارم گذراندن دوران کودکی در بین نورهای رنگی و زیبا، خلاقیت کودکان را تقویت کند. “

ساناز محمد حسن زاده

ابگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ut sed mi, id velit, justo libero. ut amet, Aliquam commodo leo
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .