طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

معماری و طراجی ویلای قلات از محمدجعفر کاشف در شیراز

45

معمار مسئول: محمدجعفر کاشف

موقعیت: ایران، شیراز

مساحت: ۱۳۰۰ مترمربع

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۳

سال اتمام پروژه: ۱۳۹۶

در این بخش معماری و زندگی با معرفی معماری ویلای قلات همکراه شما کاربران عزیز و گرامی خواهد بود. پروژه ی حاضر بر روی زمینی به مساحت ۱۵۰۰ مترمربع در جوار رودخانه قلات قرار گرفته است. شیب زمین تند (۴۰ درصد) می باشد و رودخانه قلات در ضلع جنوب شرقی آن و حدودا بیست متر پایین تر از سطح خیابان قرار دارد. همانند سایر پروژه های معماری، طراحی این ویلا بر اساس اهداف مورد نظر کارفرما و طراحان آغاز گشت که به شرح زیر می باشد.

_ توجه ویژه به چشم انداز طبیعی اطراف در ضلع جنوبی و جنوب غربی پروژه

_ ممانعت از دید و توجه به آلودگی های بصری بسیار زیاد عناصر غیرطبیعی اطراف، مانند ساخت و ‌سازهای با کیفیت پایین اطراف

_  استفاده ی حداکثر از شیب طبیعی زمین

_ استفاده از مصالح با دوام با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه

_ کاهش بازشوها و پنجره‌های ساختمان با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و به علاوه تامین امنیت (عدم استفاده تمام مدت از ساختمان)، ضمن تامین دیدهای مناسب به مناظر اطراف

نتیجه نهایی

همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم شیب زمین پروژه زیاد بوده و این ساختمان در سه طبقه طراحی شد. روی سقف طبقه ی دوم تقریبا یک متر پایین تر از سطح خیابان قرار دارد. بخشی از زمین به فضای سبز اختصاص داده شده و بخشی دیگر به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شد. این بخش توسط یک رمپ_ با گذر ازفضای گلخانه_ به ورودی ساختمان وطبقات زیرین دسترسی دارد.

طبقه ی دوم یا همان طبقه ی میانی نسبت به سایر طبقات مساحت بیش تر و به علاوه دیدی مناسب به چشم انداز اطراف داشت. از این رو طراح این بخش را به فضای مورد نیاز روز مانند (سالن پذیرایی، آشپزخانه و فضای تفریحی) اختصاص داد. طبقه ی زیرین آن تقریبا ده متر بالاتر از سطح رودخانه قرار دارد. در این بخش اتاق های خواب و سالن نشیمن شب و به علاوه فضای سونا و جکوزی قرار داده شد.

پوسته ی بیرونی بنا به طور کامل از جنس بتن و نمای خارجی آن نمایان می باشد که در  بخش هایی تیشه ای شده است. دیوارهای محوطه و کف سازی به طور کامل با استفاده از سنگ لاشه پوشیده شده است. محوطه در ترازهای مختلف طراحی گردیده به طوری که در کلیه ی قسمت‌ها دید به رودخانه و مناظر اطراف تامین گردد.

اکنون در ادامه معماری و زندگی شما را به دیدن سایر تصاویر پروژه معماری ویلای قلات دعوت می نماید.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

Phasellus libero. consequat. risus Aliquam elit. nec lectus Donec velit,
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ