طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

معماری ساختمان مسکونی زرین از گروه معماری حجم سبز در اصفهان

48

معماری: گروه معماری حجم سبز

معماران مسئول: علی بصیری، احسان محمدی، محسن جعفری

طراحی سازه: پویا تهرانی، رضا حامی

موقعیت: ایران، اصفهان

تاسیسات مکانیک: رسول ایزدی

تاسیسات الکترونیک: کامران افقری

مساحت زمین: ۱۷۰ مترمربع

مساحت زیربنا: ۴۳۰ مترمربع

عکاس: فرشید نصرآبادی

سال: ۱۳۹۷

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی با معرفی پروژه ی معماری ساختمان مسکونی زرین همراه کاربران گرامی هستیم. این پروژه در یکی از مناطق سکونی اصفهان قرار داشته و بر سطح زمینی به مساحت ۱۷۰ مترمربع بنا شده است. ساختمان دارای سه طبقه ی مسکونی بوده که طبقه اول آن دارای یک واحد و طبقه ی دوم و سوم آن دارای یک واحد دوبلکس می باشد.

ایده ی اصلی پروژه ی حاضر و شکل گیری ساختمان بر اساس تقسیم بندی یک حوضه ی ارتباطی در سطح و ارتفاع سازمان یافت. وجود این گونه فضای ارتباطی از بدو ورودی کشش دید را تا انتهای ساختمان تامین می کند. از دید طراحان نوآوری و خلاقیت در ساختمان، ایجاد یکپارچگی میان فضاهای ارتباطی، ساختار و فضاهای اصلی می باشد.
همانطور که در دیاگرامها نشان داده شده و در تصاویر مشاهده خواهید کرد، حوضه ای اصلی ما بین دیوار سازه ای که البته به صورت منقطع طراحی شد برای فضای ارتباطی عمودی در نظر گرفته شده است و حوضه ای که در عرض بیشتر قرار گرفته فضاهای اصلی را ایجاد می کنند. طراحان فضای روز را در قسمت جنوبی و فضاهای شب در بخش شمال ساختمانقرار داده اند. پوسته جنوبی توسط سایبان های متحرکی محافظت شده است. این سایبان متحرک در زمان های تابش حداکثری سایه بر روی پوسته جنوبی را تامین می کند.
در بخش شمال با در نظر گرفتن قوانين مرتبط به مشرفيت در شهر اصفهان به شکل پوسته اي مشبک طراحي کردند. جبهه شمالی در طبقه ی همکف دو دسترسی سواره و پیاده را تامین کرده که منطبق با امتداد ساختاری ذکر شده اصلی ساختمان است. این امتدادها در روی پوسته نیز حفظ شده اند. طراحان در تقسیم بندی اصلی از آجر بومی اصفهان به شکل مشبک هایی با جزئیات اتصال خاص استفاده نمودند که دید را تا ارتفاع مقرر محدود می کند.

اکنون در ادامه معماری و زندگی شما را به دیدن سایر تصاویر دعوت می نماید.

منبع: وبسایت دفتر معماری حجم سبز – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

facilisis justo massa tristique amet, Donec non venenatis, ut
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ