طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

معماری ساختمان تجاری ـ اداری مصانیک از مهندسین مشاور فربوم در شیراز

29

معماری: مهندسین مشاور فربوم

معمار مسئول: محمد علی آبادی

تیم طراحی: محدثه غدیری نیا، شیوا شیخی، مهشید رحیمی

موقعیت: ایران، شیراز

مساحت کل: ۷۰۰ مترمربع

مساحت زیربنا: ۳۴۱۴ مترمربع

دکوراسیون داخلی: محمد علی آبادی

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۵

سال اتمام پروژه: ۱۳۹۷

عکاس: محمدامین عابدینی، محمدطاها علی آبادی

شرح پروژه

پروژه ی حاضر شامل طراحی و معماری ساختمان تجاری ـ اداری مصانیک می باشد که در خیابان قدوسی شیراز قرار دارد. همانطور که طراحان اشاره می کنند، ساختمان اداری _ تجاری مصانیک پروژه ی دوم جهت مندی می باشد که با هدف اصلی تمرکز بر کنترل موارد انرژی و با رویکرد دستیابی به معماری پایدار طراحی شده است. با توجه به این موضوع ساختمان می بایست در سه حوزه ی اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی پاسخگو می بود. طراحان در این پروژه راه حل ها و خلاقیت های مربوط در هر سه حوزه ی مذکور را مورد توجه قرار داده و باعث شدند تا پروژه در میان بافت شهری منحصر به فرد و برجسته نمایانده شود. همانند سایر پروژه های معماری در طراحی این ساختمان اداری-تجاری چالش هایی وجود داشت که در طی ارائه ی راهکارها سعی بر آن شد تا از دیدی متفاوت به آن پرداخته شود. از طرفی وجود محدودیت هایی چون ارتفاع و از طرف دیگر قیمت های بالای زمین های منطقه و به علاوه خواسته های کارفرما مبنی بر طراحی حداکثر فضا موضوع طراحی را برای طراحان پیچیده تر کرد. موارد مذکور در ایده های معماری تأثیر به سزایی داشتند. از این رو طراحان جهت رفع مشکلات پیش رو به گونه ای مصالح را انتخاب کردند که تا بیش ترین استفاده را از فضاهای داخلی گردد.

ترکیب بخش های مختلف در ساختمان به گونه ای باید می بود که ابعاد راهروها را کاش داده و فضاهای کاربردی را افزایش دهد. به علاوه طراحان از سیستم های داخلی قابل تنظیم جهت افزایش انعطاف پذیری فضایی و ایجاد فضاهای چند عملکردی به کار بردند. همزمان با اجرای تکنیک های جدید جهت ساخت و ساز چالش دیگری بوجود آمد. سایه بان های پارچه ای سایه دار می بایست اجازه دهند تا نور طبیعی خورشید در موقعیت های متفاوتی وارد ساختمان شود. در فصل گرم و آفتابی افزایش بیش از حد نور خورشید، ممکن است موجب افزایش میزان مصرف انرژی خنک کننده شود، اما سایه کامل قابل قبول نبود. از این رو طراحان سایه بان هایی هوشمند متحرکی را طراحی نمودند که پنجره ها را به صورت کامل پوشش ندهد و در مواقع نیاز بتوان آن ها تنظیم نمود. به علاوه وجود این سایه بان های متحرک پارچه ای موجب شد تا نمای ساختمان از نماهای دیگر متمایز شود.

در مقابل این ساختمان از لحاظ اجتماعی، فضای دنج و راحتی ایجاد شد که می توانست به عنوان یک فضای شهری مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه در اطراف این بنا بر روی دیوارها، طراحان ایجاد باغ های عمودی (دیوارهای سبز) را پیشنهاد دادند که تاریخ این مکان را خاطر نشان می کند (این منطقه از شهر حدود ۳۰ سال پیش یک باغ بوده است). لازم به ذکر است که این ساختمان کاربری های مختلفی دارد و وجود چنین فضاهای انعطاف پذیر فضای انعطاف پذیر، شرایط مساعد برای عملکردهای مختلف مانند فعالیت های رسمی و جزئی فراهم می سازد.

با توجه به این موضوع ویژگی های کاربری اداری و رفتار منحصر به فردشان در فرآیند طراحی مورد توجه قرار گرفته است. در این پروژه از حداقل میزان رنگ و متریال استفاده شده است. همچنین شرایط و صلاحیت های سلامت چیزی است که موجب شد تا این پروژه نمادین، در یکی از  مهم ترین و معروف ترین خیابان های شیراز واقع شود. از آنجا که ترکیب مصالح مورد استفاده در یک ساختمان عامل اصلی تأثیر محیطی در چرخه عمر آن است، تمامی متریال به کار رفته در این بنا، قابل استفاده مجدد یا بازیافت مجدد است. بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که طراحان در نمای هوشمند ساختمان به صورت خلاقانه از ضایعات پارچه استفاده نمودند. آن ها در فضاهای داخلی به جای تزئینات کلاسیک از دیوار سبز استفاده کردند حتی برای حفظ سلامت کاربران، در سقف های کاذب از MDF بدون روکش چسب دار به کار گرفتند و در نهایت طراحی نورپردازی سقفی و تزئینات آن نیز از ضایعات لوله های استیل قابل ساخت انجام شد.

اکنون در ادامه معماری و زندگی شما را به دیدن سایر تصاویر دعوت می نماید.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

eleifend porta. ultricies venenatis leo consequat. lectus ut Sed justo
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ