طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

معماری دو ویلای لواسان از دفتر معماری فرامرز شریفی و همکاران در لواسان

41

معماری: دفتر معماری فرامرز شریفی و همکاران

معمار مسئول: فرامرز شریفی

موقعیت: ایران، لواسان

تیم طراحی طراحی: ساناز ممتاز، الهام رضایی نیا

طراح سازه: کوروس اطاعتی

طراح مکانیک: زنده یاد فرهاد نفیسی

تأسیسات الکتریکی: بهزاد محمودیان

مجری: شرکت ساختمانی دنو (حسن تاج الدین و همکاران)

اجرا خاک مسلح: شرکت خاک مسلح ایران

دکوراسیون داخلی: ساناز ممتاز، لوسینه داوودیان

مساحت زمین: ویلای شرقی: ۱۲۵۰ متر مربع، ویلای غربی: ۱۲۵۰ متر مربع

مساحت زیربنا: ویلای شرقی ۱۵۹۰متر مربع، ویلای غربی ۸۲۴ متر مربع

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۱

سال اتمام پروژه: ۱۳۹۶

عکاس: آرمین شاهواری

شرح پروژه

در این بخش معماری و زندگی با معرفی پروژه معماری دو ویلای لواسان همراه شما کاربران گرامی خواهد بود. همانطور که طراح اشاره می کند، طراحی و ساخت همزمان دو ویلا در مجاورت یکدیگر برای دو برادر، به تنهایی برای تیم طراحی دارای جذابیت های فراوانی بود. همانند سایر پروژه های معماری در طراحی و ساخت این ویلا تیم طراحی با چالش هایی روبرو شدند که موضوع را برایشان جذاب تر و هیجان انگیزتر می ساخت.

استقرار زمین تپه مانند پروژه، در ارتفاع ۱۱ متری از سطح خیابان، بین کمربندی لواسان و انتهای کوچه ای پر‌شیب، شرایط خاصی را برای پروژه فراهم می ساخت. یکی از چالش های اصلی پروژه ایجاد هماهنگی طرح معماری با شیب زمین و به علاوه طراحی دو دسترسی به طور جداگانه از کوچه بالا و کمربندی پایین با اختلاف ارتفاعی حدود ۲۳ مترمربع بود. چالش دیگری که طراحان با آن روبرو بودند اختلاف نظر و سلیقه ی دو کارفرما بود. این موضوع در عمل ساخت ویلاهای مشابه از نظر متریال یا حجم و حتی متراژ و تعداد طبقه را ناممکن می ساخت.

خواسته های متفاوت از یک پروژه (ویلای غربی)، ساختمانی تک واحدی در سه طبقه و از دیگری (ویلای شرقی) ویلا‌ـ‌آپارتمانی با ۴ واحد مجزای غیر‌همسان ساخت. وجود افراد صاحب نظر علاوه بر کارفرماهای اصلی که هر‌یک دارای سلیقه ای منحصر به فرد خود بوده و خواسته های مجزایی داشتند موجب شدتا متراژ اولیه، پاسخگوی نیازها نباشد. از این رو طراحان برای فراهم ساختن خواسته های تمامی اعضا مجبور به افزودن زیربنا شدند.

بخشی از اتفاق های ذکر شده در حین اجرا و تکمیل برخی از فرآیندها رخ داد و ازین رو به موضوعی مهم تبدیل شد. بنابراین ایجاد هماهنگی بین تغییرات ایجاد شده با کانسپت حجمی اولیه و گنجاندن تمامی نیازها در کالبد بنا، بطوری که الحاقی به نظر نیایند، موجب شد تا طراحی پروژه چندین بار صورت پذیرد که این امر برای طراحان به چالشی دشوار اما دلنشین تبدیل شد. در مرحله ی اجرای پروژه روی آوردن به سیستم خاک مسلح با توجه به مقاومت ناکافی خاک و وجود خاک دستی، زمان بندی به تعویق انداخت. فراهم ساختن بستر مناسب برای فونداسیون و استقرار هر دو ساختمان و حل کردن مشکل آب های سطحی،قبل از آغاز پروژه ی اصلی، پروژه ی دیگری را برای طراحان رقم زد.

اکنون در ادامه معماری و زندگی شما را به دیدن سایر تصاویر دعوت می نماید.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

pulvinar vulputate, massa ut quis at Lorem
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ