معماری خانه های قاجاری لاهیجان

0 261

معماری خانه های قاجاری لاهیجان
و نظام کنترل ساختمانی مرتبط با آن

تألیف: مجتبی پوراحمدی
انتشارات دانشگاه گیلان
چاپ اول
1399

شهر لاهیجان دارای یکی از آخرین بقایای بافت های تاریخی ارزشمند در حاشیه جنوبی دریای خزر می باشد که به رغم آسیب های فراوان، هنوز کم و بیش خصوصیات یک بافت تاریخی منسجم را به نمایش می گذارد.
کتاب حاضر در دو بخش اصلی تنظیم شده است. در بخش اول معماری خانه های قاجاری لاهیجان مورد بررسی قرار گرفته است و تلاش شده تا اصول و قواعد حاکم بر آن در حد امکان شناسایی و تدوین گردد. در بخش دوم در راستای دستیابی به هماهنگی بین حفاظت و توسعه در بافت تاریخی این شهر، تلاش شده است تا پس از نگاهی نقادانه به ساخت و سازهای جدید در این بافت شهری، بر نقش کلیدی نظام کنترل ساختمانی تأکید گردد.
کتاب، مشحون از تصاویر مرتبط با معماری تاریخی شهر لاهیجان است و از آنجا که این آثار تاریخی به تدریج در حال از بین رفتن هستند، تلاش شده حتی الامکان مطالب کتاب با تصاویر متنوع و گویا همراهی گردد. کتاب حاضر دارای 339 صفحه و 381 تصویر رنگی می باشد.
این کتاب می تواند علاوه بر جامعه معماری و نهادهای متولی ساخت و ساز در بافت تاریخی لاهیجان، برای مخاطبان عام و تمامی علاقه مندان به فرهنگ و هنر این مرز و بوم جذاب و قابل توجه باشد و امید آن می رود که اثر حاضر، گامی هر چند کوچک در جهت اعتلای فرهنگ و حفاظت از میراث فرهنگی ارزشمند کشور مان محسوب گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Nullam libero. libero nec pulvinar odio id sit id, eleifend
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )