معرفی گیاهان مفید برای کاهش آلودگی خاک و پالایش محیط

0 0

خاک یکی از منابع طبیعی اساسی انسان است که در سال های اخیر به علت بی توجهی در معرض آلودگی و تهدید قرار گرفته است. فلزات سنگین و روغن های معدنی از آلاینده های اصلی خاک به شمار میروند و تعداد سایت های آلوده در سراسر جهان پیوسته در حال افزایش هستند. این موضوع به یکی از چالش های زیست محیطی معماران منظر تبدیل شده است و تکنیک های زیادی برای پالایش محیط و بهبود وضعیت آلودگی خاک ارائه شده است که استفاده از گیاهان مختلف میتواند یکی از آن ها باشد.

خردل هندی

فلزات سنگین علاوه بر این که بر روی مکان های صنعتی تاثیر میگذارند، بر زمین های زیر کشت نیز تاثیر گذار هستند و میتوانند سلامت انسان را به خطر اندازند. خردل هندی یکی از شاخص ترین گیاه هایی است که میتواند برای پالایش محیط به کار گرفته شود. این گیاه در برابر روی و جیوه و مس مقاوم است و نسبت به سایر پالاینده های گیاهی تا سه برابر بیشتر کادمیم جذب میکند و ۲۸ درصد سرب و ۴۸ درصد از سلنیم را کاهش میدهد. پالایش چرنوبیل از مواد رادیواکتیو سزیم ۱۳۷ توسط خردل هندی انجام شده است.

بید سفید

گیاهان آب دوست نه تنها موجب زیبایی منظر میشوند، بلکه میتوانند برای پالایش محیط نیز مورد استفاده قرار گیرند. ریشه های این گیاهان با فلزات سنگین مانند کادمیم و نیکل و سرب درگیر میشود و آن ها را جمع آوری میکند. این گیاهان میتوانند سایت های آلوده به فلزات سنگین مرکب مانند سوخت های دیزلی را پاکسازی کنند.

سپیدار

ریشه های درخت سپیدار به شکلی هستند که میتوانند آب زیادی را جذب کنند. بر اساس نتایج مطالعاتی که به صورت گسترده در مورد نقش درخت سپیدار در پالایش محیط انجام شده است، کاشت این درخت بهترین روش برای مقابله با مواد سرطان زا مانند تری کلرواتیلن و تتراکلرید کربن است. درخت سپیدار میتواند هیدروکربن های نفتی مانند بنزین و تولوئن و اوزایلن را نیز کاهش دهد.

چمن هندی

چمن هندی به عنوان یکی از پالاینده های هیدروکربن های نفتی شناخته میشود و بر اساس تحقیقاتی که در مورد این گیاه بومی غرب آمریکا انجام شده است، فواید زیادی برای خاک و آب های زیر زمینی دارد. این گیاه میتواند برای پاکسازی بقایای مواد شیمیایی کشاورزی مانند علف کش های مربوط به آترازین و متالوکلر مورد استفاده قرار گیرد.

آفتابگردان

ریشه گل آفتابگردان سطوح متفاوتی از هیدروکربن های خاک را به صورت بیولوژیکی تجزیه میکند. این گیاه فلزات سنگین مانند مس، پتاسیم، سدیم، سرب، روی، فسفر، منگنز و کادمیم را جذب میکند. گل آفتابگردان توانایی از بین بردن فلزات رادیواکتیو را نیز دارد و با رشد یک ماهه میتواند ۹۵ درصد از اورانیوم خاک را در تنها یک روز از بین ببرد.

 

آرمین رحیمی وند ، کارشناسی ارشد معماری منظر 

آبگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

vel, Curabitur id diam nec sem, ultricies Aliquam in justo dictum facilisis
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .