مسابقه ویکی دوستدار یادمان ها در سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد

0 13

” ویکی دوستدار یادمان ها ” یک مسابقه ی عکاسی با موضوع یادمان ‌های ثبت ‌شده ملی است که ایرانی‌ ها نیز برای ششمین سال متوالی می ‌توانند تا ۱۵ مهر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی در آن شرکت کنند.

هدف از مسابقه ” ویکی دوستدار یادمان ها ” ، گرد هم‌ آوردن کاربران ویکی‌ پدیا، عکاسان و فرهنگ ‌دوستان برای گرفتن عکس از یادمان‌ های فرهنگی و بارگذاری آن در ویکی انبار برای استفاده در ویکی پدیا و بالا بردن دانش و آگاهی همگانی است.

ویکی ‌پدیای فارسی در جدیدترین خبر اعلام کرده است افرادی که به عکاسی از یادمان ‌های تاریخی و فرهنگی ایران علاقمند هستند و می ‌خواهند تصاویر خود را از طریق این دانش ‌نامه در دسترس دیگران قرار دهند، می‌ توانند در این رقابت شرکت کنند. مسابقه ی امسال در بازه ی زمانی ۱۷ شهریور ماه تا ۱۵ مهر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی در حال برگزاری است. البته لازم به بیان است ویکی ‌پدیا بر این موضوع تاکید دارد که شرکت کنندگان به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا، بایستی با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به عکاسی برای این رویداد بپردازند!

اما درباره نحوه ی رقابت در این مسابقه عکاسی بد نیست بدانید هر ساله هیئت داورانی از هر کشور، ۱۰ عکس برتر را انتخاب می ‌کنند و پس از آن، عکس‌های برتر هر کشور در سطح جهانی با هم به رقابت می پردازند تا ۱۵ عکس برتر در سطح جهانی انتخاب شوند. نتایج نهایی این مسابقه در فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی و در اطلاعیه ای بین المللی اعلام خواهد شد.

قوانین شرکت در مسابقه ویکی دوستدار یادمان ها در سال ۲۰۲۰ میلادی

رعایت قوانین زیر برای شرکت در رقابت در سطح کشوری و بین المللی الزامی است:

  1. همه عکس‌ ها را بایستی خودتان گرفته باشید.
  2. عکس را باید در فاصله زمانی شهریور ماه سال ۱۳۹۹ شمسی تا مهر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی بارگذاری کنید. عکس ‌ها می ‌توانند در هر زمان، حتی خارج از این بازه ی یک ‌ماهه، گرفته شده باشند، اما باید دقیقا در این بازه زمانی بارگذاری شوند. امکان بارگذاری عکس ‌ها برای شرکت در مسابقه در ساعت ۲۳:۵۹:۰۰ به وقت تهران در روز ۱۵ مهر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی متوقف خواهد شد و این زمان تغییرپذیر نیست.
  3. عکس (یا عکس های) بارگذاری شده شما بایستی روی ویکی انبار در دسترس باشد و اجازه استفاده ی عمومی از آن توسط شما داده شده باشد.
  4. عکس (یا عکس های) بارگذاری شده برای مسابقه بایستی مربوط به یکی از یادمان‌ های فهرست ‌شده برای مسابقه باشند. بیش از ۲۶ هزار یادمان در شهرهای مختلف ایران در نظر گرفته شده‌ اند. لطفا برای پیدا کردن فهرست یادمان ‌ها در شهر/استان موردنظر خود به فهرست تهیه ‌شده در این صفحه مراجعه کنید.
  5. برای شرکت در مسابقه ی جهانی، عکس (یا عکس های) شما بایستی جزو ده عکس برتر در سطح ملی (ایران) باشد.
  6. محل عکس ‌برداری را به صورت واضح، در زمان بارگذاری عکس ذکر کنید.
  7. تلاش کنید عنوان پرونده به فارسی یا انگلیسی و معنادار باشد و بتوان از روی عنوان موضوع و مکان عکس را تشخیص داد. (مثلا file:dci-012345.jpg یک عنوان بدون معنا می باشد)

توجه داشته باشید که شما می توانید بیش از یک عکس برای شرکت در مسابقه ارسال کنید. برای اینکه واجد شرایط بردن جایزه باشید، باید راهی برای تماس با خودتان در اختیار ما قرار دهید. بهتر است که در تنظیمات‌ خود، نشانی ایمیل فعالی داشته باشید و گزینه موافقت با دریافت ایمیل را هم انتخاب کرده باشید. اگر هیچ راه تماسی در اختیار برگزارکنندگان قرار ندهید یا خودتان هیچ واکنشی نشان ندهید عکس یا عکس ‌هایتان در مسابقه باقی می ‌مانند ولی مشمول دریافت جایزه نمی ‌شوند! در این صورت هیئت برگزارکننده ی محلی تصمیم می‌ گیرند که آیا عکس شما در بین ده عکس برنده قرار بگیرد یا نه! یا به مسابقه ی جهانی ارسال شوند یا خیر!

فهرست یادمان های ایران برای شرکت در مسابقه ویکی دوستدار یادمان ها در سال ۲۰۲۰ میلادی

در اینجا کلیک کنید.

شرایط داوری در مسابقه ویکی دوستدار یادمان ها در سال ۲۰۲۰ میلادی

هیئت داوری محلی عکس‌ های مسابقه‌ ی امسال را بر مبنای سه خاصیت ارزیابی خواهند کرد:

تکنیک عکاسی : کیفیت و تکنیک عکاسی به ‌کار رفته در عکس‌ ها یکی از مبناهای داوری است. ژرفانمایی (پرسپکتیو) صحیح به طوری که یادمان به درستی نشان داده شود، درجه‌ ی وضوح عکس و سایر تکنیک ‌های عکاسی مورد توجه داوران خواهند بود. به عنوان یک اصل کلی، در اکثر موارد از اصول تکنیکی نگاره‌ های برگزیده پیروی می ‌کنند. برای دیدن لیست کامل اصول تکنیکی این عکس‌ ها اینجا را بخوانید.

کاربرد در ویکی پدیا : یکی از هدف‌ های اصلی برگذاری مسابقه‌ ی ویکی دوست ‌دار یادمان ‌ها ، جمع ‌آوری و ثبت یادمان ‌های ملی ایران در دانش ‌نامه ‌ی ویکی ‌پدیا است. به همین جهت، عکس ‌ها از لحاظ کاربرد آن ‌ها در دانش ‌نامه ‌ی ویکی ‌پدیا ارزیابی می ‌شوند. (نمای یادمان نباید غیرواقعی جلوه داده شود، جزئیاتی که توجه را از یادمان سلب می ‌کنند نباید در عکس‌ ها باشند و…)

اصالت : هزاران هزار عکس از برخی از یادمان‌ های ایران در وب ‌سایت ‌های مختلف وجود دارند. هیئت داوری به دنبال عکس‌ هایی هستند که نگاهی تازه به یادمان مورد نظر داشته باشند! نگاه تازه می ‌تواند عکسی از یادمان در فصلی متفاوت از سال، در زمانی از روز با نور متفاوت، زاویه ‌ای خاص از یادمان و… باشد.

جایزه مسابقه ویکی دوستدار یادمان ها در سطح ایران

تمام عکس‌ هایی که در مسابقه شرکت می ‌کنند توسط هیئت داوران بررسی می ‌شوند و ده عکس به عنوان برترین‌ های مسابقه ی ایران انتخاب خواهند شد. دقت کنید که فعال بودن ایمیل کاربر یکی از شرط های اولیه‌ ی انتخاب عکس کاربر به عنوان ده عکس منتخب ایران در مسابقه‌ ی جهانی است!

به کاربرانی که ده عکس منتخب را بارگذاری کرده ‌اند، یک لوح تقدیر اهدا خواهد شد. اگر کاربری مایل به فرستادن نشانی پستی خود به تیم برگزارکننده نباشد، لوح تقدیر به صورت الکترونیکی برای کاربر فرستاده خواهد شد.

جوایز مسابقه ویکی دوستدار یادمان ها در سطح جهانی

ده عکس برتری که توسط هیئت داوری محلی انتخاب می‌ شوند و ایمیل حساب بارگذار کننده ی آن‌ ها در ویکی ‌پدیا فعال است، توسط تیم محلی به تیم جهانی فرستاده خواهند شد. تیم جهانی با در نظر گرفتن سه معیار تکنیک عکاسی ، تازگی نوع نگاه و میزان کاربرد عکس ‌ها برای ویکی ‌پدیا، پانزده عکس برنده در سطح جهان را معرفی خواهند کرد. تمام پانزده برنده مسابقه در سطح جهانی لوح جهانی دریافت خواهند کرد! ده نفر اول در سطح جهانی جوایز غیرنقدی دیگری نیز دریافت خواهند کرد که جزئیات آن‌ ها عبارت است از:

نفر اول : جایزه غیر نقدی تا سقف ۱۵۰۰ یورو

نفر دوم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۱۲۰۰ یورو

نفر سوم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۱۰۰۰ یورو

نفر چهارم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۸۰۰ یورو

نفر پنجم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو

نفر ششم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو

نفر هفتم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو

نفر هشتم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو

نفر نهم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۲۵۰ یورو

نفر دهم : جایزه غیر نقدی تا سقف ۲۵۰ یورو

اولین دوره از مسابقه ” ویکی دوستدار یادمان ها ” در سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان یک پروژه ی آزمایشی در کشور هلند برگزار شد؛ و به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ میلادی، مسابقه به بسیاری از کشورهای اروپایی گسترش یافت؛ این مسابقه در سال ۲۰۱۱ میلادی، رکورد جهانی بزرگ ‌ترین رقابت عکاسی را در هم شکست! از سال ۲۰۱۲ میلادی این مسابقه در سطح جهانی (با حضور ۳۵ کشور و بارگذاری بیش از ۳۵۰ هزار عکس از یادمان‌ های تاریخی ثبت شده توسط بیش از ۱۵ هزار شرکت ‌کننده در سال ۲۰۱۲ میلادی) برگزار می ‌شود.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، مسابقه ویکی دوستدار یادمان ‌ها در شش قاره شامل قطب جنوب برگزار شد و مشارکت ‌کنندگانی از بیش از ۵۰ کشور جهان داشت! مسابقه ی سال ۲۰۱۶ میلادی توسط یونسکو پشتیبانی شد و ۱۰ هزار و هفتصد شرکت‌ کننده از ۴۳ کشور جهان، ۲۷۷ هزار عکس را را به مسابقه ارائه کردند!

ایران ؛ برنده جایزه رتبه اول بین ‌المللی مسابقه ویکی دوستدار یادمان ‌ها در سال ۲۰۱۸ میلادی

علیرضا اخلاقی از ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی توانست با ثبت عکسی از مسجد شیخ لطف ‌الله اصفهان ، به عنوان برنده جایزه رتبه اول بین ‌المللی مسابقه ویکی دوستدار یادمان ‌ها شناخته شود!

وبسایت رسمی مسابقه ویکی دوستدار یادمان ‌ها

wikilovesmonuments.org

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Phasellus consequat. in felis Donec mattis Aliquam ut
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )