مردم به سمت جاهایی کشیده می شوند که بتوانند با دیگران تعامل داشته باشند - معماری

مردم به سمت جاهایی کشیده می شوند که بتوانند با دیگران تعامل داشته باشند

0 3,160

ما دوست داریم معاشرت کنیم. مردم به سمت جاهایی کشیده می شوند که بتوانند با دیگران تعامل داشته باشند. و طراحی چنین فضاهای تعاملی همیشه مورد توجه معمارها بوده است. هنگامی که این پروژه در یک حوزه شهری قرار داشته باشد، طراحی فضای تعاملی سرانجام می تواند به عنوان یک مرکز اجتماع رشد کند و به تحریک پیوند محله کمک کند. طراحی بازار مانلئو در بارسلونا با ایجاد یک فضای تعاملی به مکانی پر جنب و جوش برای مردم محله تبدیل شده است.

کمک به توان بخشی محله با طراحی بازار مانلئو در بارسلونا

بازار مانلئو یک بازار وابسته به شهرداری است که محل عرضه محصولات تازه است و توسط معماران کاما پنت طراحی شده است. اگر نگاهی دقیق تر به این ساختمان مدیترانه ای و زمینه سایت آن داشته باشیم، به اهمیت گره های شهری، خیابان های پیاده متصل به هم، محورها و سلسله مراتب خیابان ها، راه های مجاور، حرکت مردم و البته فرم های ساختمان های اطراف در طراحی شهری پی خواهیم برد. در طراحی بازار مانلئو تمام این موارد مورد توجه قرار گرفته است تا آن را به یک طراحی موفق تبدیل کند.

گره ها در حوزه شهری نقش مهمی دارند. گره های مشرف به خیابان اگر به عنوان یک مکان دعوت کننده طراحی شوند، می توانند مردم را به خود جلب کنند و به عنوان یک مکان ملاقات عمومی عمل کنند. برای رسیدن به این هدف، گره به عنوان یک منطقه پارک آزاد با چیدمان های صندلی و مناطق سبز طراحی شده است تا امکان انجام فعالیت های مختلف را فراهم کند و آن را به مکانی پر جنب و جوش برای مردم محله تبدیل کند.

سبزی کمتر، کفپوش بتنی بیشتر؛ اگرچه فضای بیرونی ساختمان با مبلمان و مناطق مشخصی از فضای سبز مجهز شده است، اما کفپوش های بتنی تمام منطقه را پوشانده اند. استفاده از این اندازه بتن تحسین برانگیز نیست؛ چرا که کفپوش های سبز می توانند به راحتی جایگزین آن شوند و دمای هوا را کاهش دهند. علاوه بر این، به نظر می رسد مناطق اختصاص یافته برای فضای سبز نسبت به اندازه فضای باز بسیار ناچیز است. استفاده از درختان و گیاهان بیشتر به ویژه گونه های بومی به دلیل نگهداری آسان بیشتر مورد تحسین است و در عین حال باعث جذب ساکنان محلی می شود.

آرمین رحیمی وند ، کارشناسی ارشد معماری منظر – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

id, ante. quis, sem, Donec fringilla odio justo
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )