طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

محمدرضا قدوسی با پروژه هرمز برنده طلايى مسابقه تيداى تايوان ۲۰۲۰ میلادی

332

پروژه حضور در هرمز اثر طراحان و بناکنندگان ZAV (محمدرضا قدوسی ، فاطمه رضایی فخر آستانه ، گلناز بهرامی ، سروش مجیدی) به عنوان برنده طلايى مسابقه تيداى (TIDA) تايوان در سال ۲۰۲۰ میلادی (۲۰۲۰ Taipei International Design Award) در بخش طراحی فضاهای عمومی (Public Space Design Category) انتخاب شد! این مسابقه بین المللی به صورت سالانه توسط شهردارى تايپه و با حمایت شورای بین المللی طراحی (ico-D) ، سازمان جهانی طراحی (WDO) و فدراسیون بین المللی معماران/طراحان داخلی (IFI) در سه حوزه طراحی صنعتی ، طراحی ارتباط تصویری و طراحی فضای عمومی برگزار مي شود؛ این رقابت امسال سیزدهمین دوره برگزاری خود را تجربه کرد.

براساس اعلام محمدرضا قدوسی ، معمار ، نویسنده و موسس طراحان و بناکنندگان ZAV، جايزه نقدى این مسابقه قرار است به موسسه هاى سبزگامان بسكى ، ايفا و همچنین بهدارى هرمز اهدا شود. استودیو ZAV طی سال‌ های پس از تاسیس خود، به کسب جوایز و موفقیت ‌های ملی و بین ‌المللی مختلفی نائل آمده است که جوایز متعدد در جایزه‌ ی بزرگ معمار، شرکت در بینال معماری لندن در سال ۲۰۱۴ میلادی و راه ‌یابی به فهرست منتخب ساختمان ‌های آجری دهه ‌ی اخیر برای اطلس منتشره توسط نشر Pheydon از آن جمله هستند.

جزیره هرمز ، جزیره‌ ای استراتژیک در خلیج ‌فارس و در نزدیکی تنگه هرمز است (در ۸ کیلومتری بندرعباس) که به دلیل تنوع در نوع و رنگ خاک خود به بهشت زمین ‌شناسی مشهور شده است و در سال ‌های اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. خاک سرخ هرمز یکی از عناصر زیبا و کاربردی در شکل ‌گیری جزیره هرمز است که در معماری بومی این منطقه نمود چشمگیری داشته است.

اما درباره پروژه حضور در هرمز بد نیست بدانید این پروژه، چشم ‌اندازی کلی از یک مجموعه استراتژی و تاکتیک‌ های توسعه یک برنامه جامع است که شامل مراکز اجتماعی ، مراکز اطلاعات گردشگری ، ایستگاه مسافران ، ایستگاه اجازه دوچرخه ، کافه و رستوران‌ ها ، مرکز بازیافت زباله ، انواع مراکز اقامتی گردشگران و چندین فضای متفاوت عمومی شهری است.

اولین قدم در برنامه حضور در هرمز ، ایجاد یک مرکز فرهنگی به نام رونگ (Rong) با کاربری های اطلاعات توریستی، کافه و مرکز مدیریت رویدادها بود که یک فضای شهری تعاملی است و به لحاظ ژئومورفولوژی ، هماهنگی کاملی با جزیره دارد. در ساخت و پیاده ‌سازی این طرح از تکنولوژی تصفیه شن و ماسه به همراه ساختار بتنی فولادی استفاده‌ شده است. مرکز فرهنگی رونگ (Rong Cultural Center) یک فضای شهری‌‌‌ است که می ‌‌‌شود روی آن راه رفت و با شکل زمین جزیره هماهنگ است! در عین حال امروزی است و حضور آن در هرمز باعث غرور هرمزیان است.

معماری خاص مرکز فرهنگی رونگ (Rong Cultural Center) با واقعیت زندگی مردم هرمز در تعامل است و مشارکت آن‌ ها را پذیرفته است؛ بنایی پایدار و قابل بازیافت که به‌ سرعت و با سهولت ساخته شده است و می ‌تواند به همان ترتیب دوباره سازی شود!

لازم به بیان است پروژه حضور در هرمز پیش از این نیز رتبه ی دوم بخش ساختمان های عمومی جایزه معمار ۱۳۹۹ را به خود اختصاص داده بود!

منبع:

taipeidaward.taipei/rwden

محمد سیمری – آبگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

ipsum lectus leo. vel, felis id porta. id, mattis
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ