طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

مجسمه نهنگی که به طور عجیب و سرنوشت ساز در جای درستی واقع شده بود

367

مجسمه نهنگی که به طور عجیب و سرنوشت ساز در جای درستی واقع شده بود، نیمه شب روز دوشنبه دوم نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی، متروی هلند را از سقوطی فاجعه آمیز به درون رودخانه نجات داد! در این حادثه مجسمه نهنگ، لوکوموتیو اصلی را در قوس دم خود در برگرفت و مانع از سقوط آن شد!

این حادثه ی غیرمترقبه درست در نیمه شب در ایستگاه مترو De Akkers در شهر Spijkenisse رخ داده است. عکس های منتشر شده از صحنه ی حادثه نشان می دهد این قطار که بخشی از شبکه متروی گسترده ی شهر روتردام (Rotterdam) می باشد، هنگام رسیدن به انتهای ریل و عبور از مسیر قادر به توقف نبوده است و به جای سقوط از ارتفاع بیش از ۳۰ فوت به زمین، توسط یکی از دو مجسمه ی دم نهنگ در انتهای مسیر متوقف شده است! پس از این اتفاق، فرصت لازم برای فرار راننده قطار مهیا شده است. براساس اطلاعات منتشر شده از سوی اورژانس شهر روتردام هلند، مسافر دیگری در این قطار نبوده است.

احتمالا این اولین باری است که یک المان شهری، نجات بخش جانِ فردی بوده است و خسارات ناشی از بروز یک حادثه انسانی را کاهش داده است؛ کارکردی که هرگز از آن انتظار نمی رفت!

اما بد نیست بدانید نام رسمی این اثر هنری ” نجات یافته توسط دم نهنگ ” (Saved by a Whale’s Tale) می باشد! نامی که در شرایط فعلی، بسیار مناسب و بجا به نظر می آید! این المان شهری که از متریال پلاستیک ساخته شده است، در سال ۲۰۰۲ میلادی در محل فعلی خود نصب شد. به نظر می رسد معمار و طراح آن یعنی Maarten Struijs ، از اینکه اثر وی سبب توقف یک قطار متحرک شده است، بسیار در تعجب باشد. از زمان نصب این المان شهری چیری در حدود ۲۰ سال می گذرد.

Maarten Struijs ، معمار هلندی در مصاحبه با NOS گفت : ” شما در واقع انتظار داشتید که پلاستیک متلاشی شده و فرو ریزد، اما ظاهرا چنین اتفاقی نیفتاده است! ” وی اذعان داشت که این رویداد یک معجزه است و او شدیدا تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته است. وی ادامه در ادامه می گوید: ” من حتما به دنبال ثبت تصاویری از این اتفاق خواهم بود. “

البته که معمار اثر در تحسین این منظره ی غیرمعمول، تنها نیست. عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از این موضوع است که این حادثه بسیار مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته است! ساکنان نزدیک به محل وقوع حادثه اذعان دارند صدایی عجیب را برای حدود ۲ الی ۳ ثانیه شنیده اند و سپس با این صحنه مواجه شده اند.

کارشناسان بیان می کنند علت عدم توقف قطار توسط بافرهای اتوماتیک در انتهای مسیر، همچنان مشخص نیست. یکی از اساتید مهندسی ترافیک ریلی در دانشگاه TU Delft به Algemeen Dagblad می گوید: ” من نمی فهمم که چگونه این اتفاق رخ داده است! ظاهرا از نظر فنی مشکلی پیش آمده است و احتمالا با خطای انسانی همراه بوده است.”

اکنون مقامات در پی راهی هستند تا هرچه سریع تر قطار را از این موقعیت خارج کنند. مشخص نیست که ساختار پلاستیکی چه مدت می تواند از لوکوموتیو پشتیبانی کند، اما بلند کردن قطار می تواند دشوار باشد! زیرا دقیقا بر روی رودخانه قرار گرقته است.

زهرا محمدی – آبگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

porta. venenatis, ut consequat. elit. nec Praesent commodo elementum dolor luctus
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ