فواید و مضرات خرخاکی (Sowbugs and Pillbugs)

0 332

خرخاکی یا Sowbugs and Pillbugs

خرخاکی ها جزء سخت پوستان هستند و چندین گونه دارند ولی ظاهرا گونه «Porcellio scaber»  معروف‌ترین گونه در ایران و جهان است. خرخاکی هفت جفت پا و بدنی فلس مانند داره که این فرم بدن قابلیتی به این موجود می ده تا در مواقع احساس خطر بتونه بدن خودش رو گلوله کنه و از قمست های نرم شکمی محافظت بکنه.

البته مقداری تفاوت هست به Pillbugs  و Sowbugs و بیشتر این تفاوت مربوط به توانایی گلوله شدن این موجود هست به صورتی که pillbugs میتونه خودش رو کاملا گلوله کنه ولی Sowbugs این طور نیست.

نکته جالی که در مورد خرخاکی وجود داره اینه که این موجودات می تونند از طریق زائده هایی که در انتهای بدنشون دارند و حتی از طریق فلس های روی بدنشون آب جذب کنند.

تغدیه و فوائد:

خرخاکی بیشتر از فضولات حیوانی، پسماندهای گیاهی و برگهای افتاده گیاهان و حتی از قارچ ها تغذیه می کند و معمولا آفت به حساب نمی آید و حتی به گفته بعضی وجود خرخاکی در خاک مانند کرم خاکی باعث ایچاد حفره هایی در خاک و کمک به تحویه خاک و همینطور با تجزیه مواد باعث تولید کمپست در خاک می شود.

مضرات:

در برخی از منابع گفته شده وجود خرخاکی در خاک گلدان به دلیل اینکه خرخاکی از بقایای گیاهی تغذیه می کند در خاک گلدان هم مواد غذایی وجو ندارد ، احتمالا باعت خسارت به ریشه گیاه داخل گلدان خواهد شد و خرخاکی چاره ای ندارد جز اینکه از این ریشه ها تغذیه کند.

روش مبارزه:

اگر خرخاکی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده و قسب مبارزه با اون رو دارید مقداری از سموم سوین یا لیندین  را به نسبت یک قاشق مرباخوری در یک لیتر آب حل کنید و از آن به عنوان آب آبیاری روی سطح خاک استفاده کنید تا از شر آنها خلاص شوید.

پ ن: برخی افراد به منظور تولید غذای پرندهای حشره خوار و جانوارن حشره خوار( ورق، عقرب و..) این موجود رو پرورش می دهند که ظاهرا پرورش زیاد سختی هم نیست.

جالبه بدونید خرخاکی خویش آوندی در اقیانوس داره به نام ((ایزوپود)) که مثل خرخاکی هفت جفت پا داره و در مواقع بروز خطر میتونه خودش رو لوله کنه و جزء بزرگترین سخت پوستان بحساب می آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

dictum at libero. ipsum mattis venenatis,
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .