فاصله گذاری مناسب مبلمان تا تلویزیون

آیا تا به حال به استاندارد فاصله تلویزیون خود تا مبلمان فکر کرده اید؟ آیا برای شما هم مهم است که مبلمان و تلویزیون را به فاصله ای مناسب جانمایی کنید؟ یک سری عوامل متعددی وجود دارد که هنگام تصمیم گیری در مورد محل قرار گیری تلویزیون باید در نظر بگیرید، از جمله ابعاد مبلمان و تلویزیون، وضوح تصویر، ارتفاع، طراحی و غیره.

وقتی صحبت از تنظیم فاصله بین مبل و تلویزیون می شود  سناریوی ایده آل فاصله های مورد نیاز بین مبلمان و فضاهای مورد نیاز برای لذت بردن از آن را در نظر می گیرد تا محیط به هدف مورد نظر خود برسد و از ایجاد سردردهای جدی برای کاربران جلوگیری کند.

در مرحله اول، هنگام قرار دادن تلویزیون در سالن خانه خود باید دو عامل اصلی را بدانید و آن را در جانمایی لحاظ کنید: اندازه و وضوح تصویر. وقتی در مورد اندازه تلویزیون صحبت می شود، به طول صفحه اشاره می شود که به صورت معمول، با اینچ بیان می شود. هر یک اینچ معادل ۲.۵۴ سانتی متر است، بنابراین، اگر تلویزیون ۴۰ اینچ طول داشته باشد، به این معنی است که اندازه آن ۱.۰۲ متر می باشد.

اما فراتر از اندازه آن، دانستن وضوح آن نیز ضروری است. وضوح تصویر به تعداد خطوط عمودی و افقی متشکل از پیکسل، که روی صفحه نمایش داده می شود، اشاره دارد. یک واقعیت قابل توجه این است که وقتی وضوح تصویر افزایش می یابد، تراکم پیکسلی نیز افزایش می یابد. به این معنی که وضوح و غنای جزئیات آن بهبود می یابد، که به شما امکان می دهد در عین حفظ اندازه صفحه نمایش نزدیکتر به آن بنشینید.

از سوی دیگر، نورپردازی و زمان روز نیز در انتخاب مکان مناسب برای نصب تلویزیون برای دستیابی به یک تجربه دلپذیر تأثیر زیادی دارد. توصیه می شود تلویزیون را روی دیوار عمود بر پنجره ها و هرگز در مقابل بازشوها قرار ندهید. در واقع، هدف کاهش بازتاب هایی است که می تواند بدون از دست دادن کیفیت تصویر رخ دهد.

علاوه بر این، زاویه دید و آستانه پیکسل استاندارد نیز عواملی هستند که باید در نظر گرفته شوند. راهنمای تهیه شده توسط انجمن مهندسان تصویر و تلویزیون (SMPTE) توصیه می کند که در فاصله ای بنشینید که به صفحه نمایش اجازه می دهد تقریباً ۳۰ درجه از میدان دید ما را اشغال کند. این امر برای هر نوع محتوای چند رسانه ای صدق می کند.

متغیر دیگری که باید در نظر بگیرید ارتفاع دستگاه است که در آن قرار می گیرد. توصیه می شود مرکز صفحه نمایش تقریباً با همان ارتفاع چشم ها مطابقت داشته باشد. به طور کلی، چشم های یک فرد نشسته با ارتفاع متوسط ​​بین ۸۵ تا ۱۰۰ سانتی متر از کف قرار دارد. بنابراین، پیشنهاد می شود، از آنجا که افراد درست در وسط ارتفاع صفحه نیستند، آنها را به نسبت یک سوم بالای صفحه داشته باشید.

طرح های متعددی از تلویزیون در بازار وجود دارد که سال به سال سعی شده است با اطمینان از تجربه کاربری بهتر، آنها را بهبود بخشد. در سال های اخیر، طراحی منحنی محور اصلی را به خود اختصاص داده است، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که تفاوت بین تلویزیون های صفحه تخت و صفحه نمایش خمیده چیست؟

تلویزیون های صفحه خمیده با قرار دادن ما در مرکز صفحه، فاصله بین چشم و تلویزیون را ثابت نگه می دارند. علاوه بر این، خمیدگی به شما امکان می دهد میدان دید را گسترش دهید و هرچه به آن نزدیک تر باشید احساس پوششی ایجاد کنید و همچنین بازتاب از صفحه را کاهش دهید. به طور خلاصه، هدف اصلی از استاندارد فاصله مبلمان از تلویزیون این است که تجربه افرادی را که در فضاهایی که ما طراحی می کنیم، ساکن کرده و نیازها و ترجیحات آنها را برآورده سازد.

 

 منبع: Archdaily – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ