عناصر ساختاری موجود برای نشان دادن سبک صنعتی در آپارتمان

در این بخش از معماری و زندگی با معرفی نمونه ای بی نظیر از سبک صنعتی در طراحی داخلی آپارتمان همراه کاربران عزیز و گرامی هستیم. همه ی شما کم و بیش با سبک دکوراسیون داخلی صنعتی آشنا هستید. این سبک به دلیل زیباهایی هایی که در فضا می آفریند در چند سال اخیر توجه بسیاری از مخاطبان را در طراحی داخلی انواع کاربری ها به خود جلب کرده است. اکنون به شرح پروژه از زبان معمار خواهیم پرداخت. این پروژه شامل بازسازی یک آپارتمان شیروانی می باشد که در یک ساختمان قدیمی در مرکز بارسلونا، درست در محدوده ی دیوار قدیمی شهر، قرار دارد. در ابتدا این ساختمان برای انبار منسوجات صنعتی مورد استفاده قرار می گرفته، اما تقریباً در سال ۱۸۹۰ ساختمان دچار دگرگونی شد و به یک ساختمان مسکونی با سبک مدرن تبدیل شد. در این دوران بازسازی هایی بر اساس نیازهای کاربران قبلی انجام شد و تا زمان حال که مجددا مورد بازسازی قرارگرفت، تغییراتی در سازماندهی فضاها انجام نشد. بدین ترتیب می توان گفت که این واحد آپارتمان دو سبک صنعتی قدیم و مدرن را در خود تجربه کرده است.

زمانی که کارفرمایان (صاحبان جدید) برای ایجاد تغییرات و بازسازی مجدد منزل خود به طراحان مراجعه کردند، همچنان برخی از بخش های آپارتمان سال ها بود که به عنوان یک انبار مورد استفاده قرار می گرفت. با در نظر گرفتن خواسته ها و نیازهای کاربران جدید در طی بازسازی، تمام پارتیشن های داخلی برداشته شده، ستون های فلزی که با بتن پوشانده شده بود، تیرچه ها و طاق سقف های پوشیده شده آجر نسوز به صورت دست نخورده باقی ماندند و سایر روسازی های مدرنیستی حذف گشته یا پوشانده شدند.

در طی گذشت زمان طولانی، بازیابی برخی از بخش ها تقریبا غیر ممکن بود، زیرا بخشی از سقف ها، درها و کفپوش های مدرنیستی تخریب شده یا بسیار آسیب دیده بودند. اما استودیوی طراحی تصمیم گرفت تا مراحل مختلفی (صنعتی دوران اول، مدرن) را که ساختمان تجربه کرده بود و مرحله صنعتی زمان حال که قرار بود تجربه کند را تجسم کردند، سه دوره را تعریف کرده و عناصر مربوط به آنها را برجسته کند.

مرحله صنعتی

عناصر ساختاری موجود برای نشان دادن سبک صنعتی آپارتمان بازیابی و در معرض دید قرار گرفتند: ستون های آهنی که در داخل ستون های بتنی پنهان شده بودند، تیرهای سازه ای، همچنین پشت دیوارها یا سقف های کاذب، سقف‌ها و تیرچه ها. در طی بازسازی چیدمان آپارتمان زیر شیروانی نیز از ریشه های صنعتی ساختمان الهام گرفته شده است.

مرحله مدرنیسم

ساختار صنعتی با عناصر مدرنیستی مطابقت داشتند که قابلیت بازیابی داشت: در برخی از بخش ها کفپوش های قدیمی یافت که طراحان شکاف موجود در میان آن ها را با گچ پرکردند. از دیگر عناصر دوره مدرن که در طی باسازی حفظ شدند می توان به وجود برخی از عناصر چوبی و پنجره هایی با فریم فرانسوی اشاره کرد.

مرحله صنعتی نو

پارتیشن های جدیدی که برای تفکیک و مشخص ساختن سه اتاق و حمام مربوط آن ها مورد استفاده قرار گرفت، به صورت سطوح مشکی یکدست و بدون فریمم با دستگیره های سفید ساخته شد. یک راه پله فلزی برای دسترسی به یک انبار در قسمت سالن تعبیه شده بود. امکانات و تجهیزات تهویه در معرض دید قرار گرفتند و نورپردازی نیز به صورت خطی و موازی صورت گرفت. راه پله، سقف، شیشه و تاسیسات دیده شده در کنار سطوح بتنی در زمین، از عناصر صنعتی در بازسازی مجدد محسوب می شوند.

منبع: Archilovers – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ