طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

عماران TJAD با یک رویکرد ثابت و قابل کنترل به طراحی فرم ساختمان پرداخته اند

59

رودخانه ی مائوژو (Maozhou River) را به عنوان روخانه ی مادر شهر شنژن (Shenzhen) واقع در کشور چین (China) معرفی می کنند! اما از چندی پیش ارزش و اهمیت این عنصر طبیعی و تاریخی، زیر سایه ی موج های پی در پی توسعه ی شهری در حال کمرنگ شدن بود؛ تا اینکه تیم معماران TJAD در سال جاری میلادی (۲۰۲۰ میلادی) تصمیم به بازسازی یکی از گره های بسیار مهم این روخانه گرفت. به این ترتیب، در یک فضای ۱۴۹۸ متر مربعی، فضای نمایشگاهی-آموزشی آبشناسی (هیدرولوژی؛ علمی که در مورد پیدایش، خصوصیات و نحوه توزیع آب در طبیعت بحث می‌ کند) رودخانه مائوژو (Maozhou River) ایجاد شد. در ادامه ی مطلب شما را با مهم ترین خصوصیات این پروژه ی جالب توجه آشنا خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، فضای نمایشگاه در کل مساحتی کمتر از ۱۵۰۰ متر مربع دارد! این ساختمان شامل عملکردهایی همچون آموزش آبشناسی (هیدرولوژی) و دیگر فعالیت های مربوط به گذران اوقات فراغت برای تمامی شهروندان شهر شنژن (Shenzhen) می باشد!

معماران TJAD با یک رویکرد ثابت و قابل کنترل به طراحی فرم ساختمان پرداخته اند. شاید با این هدف که بتوانند تمرکز بازدید کنندگان را به سمت تجربه ی یک فضای متفاوت سوق دهند. بنابراین در توالی سیاحت فضایی شهروندان، درجات مختلفی از آرامش لحاظ شده است؛ یعنی در مسیری که از ورودی آغاز می شود و تا حیاط جلویی، نردبان پیچ در پیج، حلقه، سالن نمایشگاه، تالاب و در نهایت رودخانه ادامه می یابد!

یکی از مهم ترین عناصر این سالن، River Ring یا حلقه ی رودخانه نام دارد! استراتژی خاص معماران در طراحی این بخش از ساختمان، موجب شکل گیری فضایی شده است که می تواند به راحتی در زندگی روزمره ی شهروندان شهر شنژن (Shenzhen) ادغام گردد. آن ها می توانند در این مکان قدم بزنند، مطالعه کنند، به مناظر پیرامون خیره شوند و یا حتی با آبشارها و گیاهان سرسبز اطراف روخانه خود را سرگرم نمایند.

می توان به سادگی درک کرد که هدف معماران TJAD، تلفیق ساخت و سازهای فرهنگی و آموزشی با زندگی روزمره ی مردم شهر بوده است. از این جهت شاید بتوان فضای نمایشگاهی-آموزشی هیدرولوژی رودخانه ی مائوژو (Maozhou River) را گام جدیدی در مسیر توسعه ی علم، آموزش و معماری دانست.

نادیا کریمی

منبع:

archdaily.com – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

id sem, luctus sed accumsan felis quis libero id pulvinar
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ