عطاالله امیدوار معمار

طاالله امیدوار معمار، شهرساز، نقاش، عکاس، خواننده و نوازنده شامگاه ۱۳ دی ماه سال ۱۴۰۰ شمسی دارفانی را وداع گفت.

عطاالله امیدوار (متولد سال ۱۳۲۵ شمسی در شهر بافت استان کرمان) در سال ۱۳۵۱ شمسی در رشته #معماری از دانشگاه تهران فارغ‌ التحصیل شد؛ وی رساله پایان دوره خود را زیر نظر محسن هشترودی و منصور فلامکی گذرانده بود. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در #فرانسه ادامه داد و از دانشکده معماری #بوزار فرانسه با درجه ی دکتری فارغ‌ التحصیل شد.

از جمله آثار معماری عطاالله امیدوار می توان به سالن همایش‌ های بین‌ المللی صدا و سیما، سفارت امارات متحده عربی در تهران، مرکز تجاری عشق آباد و همچنیمن طراحی سالن‌ های موسسه مطالعات بهره ‌وری و منابع انسانی اشاره کرد.

او در طول زندگی خود به فعالیت‌ های در حوزه موسیقی نیز پرداخت و با تایید مشیر همایون شهردار مجوز همکاری با برنامه موسیقی رادیویی گل‌ ها را بدست آورد! وی در سال ۱۳۵۲ شمسی با سعید هرمزی آشنا شد و نزد او به فراگیری نواختن تار و سه‌ تار پرداخت. او همچنین از آموزش‌ های آوازِ سلیمان امیرقاسمی نیز بهره برده بود.

عطاالله امیدوار در دوره ای نیز به ساخت فیلم‌ های کوتاه اقدام کرد! نمونه‌ هایی از فیلم‌ های او در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران، خانه هنرمندان و … به نمایش درآمده است. عباس کیارستمی درباره آثار سینمایی عطاالله امیدوار چنین می گوید: “آنهایی که آثار امیدوار را نمی‌ خواهند بفهمند، درست همچون کسانی هستند که در گذشته صنعت چاپ را نمی‌ فهمیدند!”

عطاالله امیدوار در زمینه ی نقاشی نیز فعالیت هایی داشت (از سال ۲۰۰۰ میلادی). نمایشگاه‌ های متعددی از وی در ایران و پاریس برپا شده‌ است. وی همچنین اولین عضو هیئت مدیره کانون مهندسین معمار دانشگاه تهران و همچنین عضو موسس کانون هنرهای تزئینی ایران بوده‌ است.

ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ