طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

طراحی کارخانه پلیمر شمیم از دفتر معماری داوود بروجنی در کرج

5

معماری: دفتر معماری داود بروجنی

معمار مسئول: داود بروجنی

تیم طراحی: صبا عماری، حامد کلاته

موقعیت: ایران، کرج

مساحت: ۳۰۵۰ مترمربع

مهندس عمران: بردیا خفاف

مهندس مکانیک: حمیدرضا نیکزاد، محسن جعفری

مهندس الکترونیک: امیر سلامت

عکاس: پرهام تقی اف

سال: ۱۳۹۹

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی با معرفی پروژه معماری و طراحی کارخانه پلیمر شمیم همراه کاربران گرامی هستیم. همانطور که طراحان شرح می دهند، این پروژه مربوط به یک کارخانه ی تولید مواد پلیمر می باشد. این کارخانه دارای یک بخش تولید، دفتر اداری و مرکز تحقیقات است. مساحت زمین پروژه تقریبا  مربع شکل بوده (ابعاد ۶۰ متر طول و پنجاه متر عرض) و از ضلع شمال و غرب به همسایگی و از ضلع چنوب و شرق به خیابان محدود می باشد. این زمین به مساحت سه هزار متر مربع در یک شهرک صنعتی کوچک در استان البرز ایران واقع شده است.

عدم تفکیک معماری برای فعالیتهای مختلف کاری در کارخانه های ایرانی دلیل اصلی بر داشتن کیفیت پایین فضای زندگی برای چنین عملکردهایی است. از آنجا که یک کارخانه دارای فضاهای کاری متعدد است و طیف وسیعی از کارکنان از کارگران تا متخصصین آزمایشگاه را در خود جای داده است، کیفیت معماری اتصال فضاها که همچنین نقش تفکیک مناطق مختلف فعالیت را دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با این حال ، اکثر ساختمان های صنعتی در ایران دارای ساختار یکپارچه هستند و تنها منطقه تقسیم کننده برای عملکردهای مختلف، دیوارهای داخلی است. این پروژه به دنبال حل این مشکل با افزایش حس اتصال فضاها برای بهبود کیفیت زندگی کارگران کارخانه است. کانسپت این مجموعه در دو فضای خالی در فضای باز عمود بر یکدیگر صورت گرفت. یک وُید از جنوب به شمال و فضای خالی دیگری از شرق به غرب کشیده می شود.

هندسه این فضاهای خالی، تفکیک بخش های مختلف را ممکن می کند و به عنوان حیاط میانی برای اتصال مناطق مختلف با یکدیگر عمل می کند. ابعاد انسانی، هوای آزاد، نور و سایه، فضای سبز و رنگ حس حیاط میانی را افزایش می دهد. بخش های مختلف با دیوارهای شیشه ای یا پنجره ها مشرف به حیاط میانی هستند و امنیت روانی آن را بهبود می بخشند.

در انتخاب مصالح ساختمانی ، خلوص آنها در نظر گرفته شده است. کف ها از بتن و فولاد، دیوارها از بلوک های بتونی پیش ساخته، پانل های بتونی شیشه ای و پیش ساخته و پله ها از بتن ریخته شده و بدون مواد دیگر ساخته شده اند.

منبع: Archdaily – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

velit, consectetur id massa ut tristique eleifend felis amet, Donec Donec suscipit
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ