طراحی پل San Shan ؛ طرحی برگرفته از نماد المپیک

0 3

طراحی پل San Shan ؛ طرحی برگرفته از نماد المپیک

یکی از اتفاقاتی که سبب پیشرفت قابل توجه پروژه های عمرانی و معماری در هر کشور و منطقه ای می شود، تصمیم برای برگزاری رویدادی ملی یا بین المللی در آن کشور یا منطقه است! از جمله ی این رویدادهای بین المللی و قابل توجه، برگزاری بازی های المپیک می باشد.

درباره ی بازی‌ های المپیک این چنین می توان گفت که به نوعی المپیاد یا جشنواره ی ورزشی‌ به شمار می آید که به عقیده ی باستان‌ شناسان و تاریخ‌ نویسان در یونان باستان به انجام می‌ رسیده است! بازی های المپیک در ابتدا یک جشن مذهبی بود که برای ادای احترام به پادشاه خدایان یونان، زئوس در صحن مربوط به او برگزار می‌ شد. این مسابقات هر چهار سال یک بار و از سال ۷۷۶ قبل از میلاد در شهر المپیا که محل صحن زئوس بود، برگزار می شد. البته این بازی ها در اواخر قرن ۱۹ میلادی، از نو احیا شد.

براساس برنامه ریزی های انجام یافته، بازی‌ های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ میلادی که با عنوان رسمی بازی های زمستانی المپیک XXIV شناخته می شود به عنوان یک رویداد بین المللی ورزش های زمستانی از ۴ تا ۲۰ فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی در شهر پکن و دیگر شهرهای همسایه برگزار خواهد شد.

یکی از پروژه های جالب توجه که برای بهتر برگزار شدن المپیک زمستانی ۲۰۲۲ میلادی در حال اجرا می باشد، طراحی پل San Shan در شهر پکن می باشد. پل ۴۵۲ متری San Shan توسط استودیوی معماری چینی-اتریشی Penda بر روی رودخانه giu احداث خواهد شد و شهر پکن را به شهر ژانگ‌ جیاکو متصل خواهد کرد.

جال است بدانید طرح پل San Shan در محیطی کوهستانی و با الهام از پنج حلقه ی نماد المپیک ساخته خواهد شد و چشم‌ اندازی ایده آل از منظری کوهستانی را به معرض نمایش خواهد گذاشت. البته لازم به ذکر است به بیان معماران این پروژه، چنانچه از طرفین به این پل نگاه کنیم، همچون رشته کوهی دیده خواهد شد! بد نیست بدانید معنی لغوی San Shan ، سه کوه می باشد.

پل San Shan دارای ساختار مارپیچی دوبل و سه قوس با ساختار فولادی و ۹۵ متر در بالا و تقاطع با حلقه ی زیرین است. این پل با کابل‌ های فولادی محکم ساخته شده است؛ در حقیقت می توان گفت پل به سبب کابل های فولادی محصور شده است! بر روی این پل، چهار لاین عبور و مروری برای تردد وسایل نقلیه وجود دارد که با معبر پیاده‌ رو از یکدیگر جدا شده اند و در اطراف آن نیز، فضاهای سبز تعبیه خواهد شد.

بهره برداری از پل San Shan همزمان با بازی های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ میلادی انجام خواهد شد.

اطلاعات پروژه

معمار / معماران: Penda

موقعیت پروژه: پکن، چین

تیم طراحی پروژه: Chris Precht ,Dayong Sun, Wang Jing, Yu Zizhi, Bai Xue, Li Pengchong, Snow Sun

وضعیت پروژه: طرح پیشنهادی

مهندس سازه پروژه: ARUP

سال طراحی پروژه: سال ۲۰۲۲ میلادی

 

محمد سیمری،  کارشناسی ارشد معماری داخلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Donec mattis ut nec Praesent quis, pulvinar felis
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .