طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی خانه کلبادی از شهاب میرزائیان در گرمسار

معماری: دفتر معماری L.E.D

معمار مسئول: شهاب میرزائیان

موقعیت: ایران، گرمسار

مساحت: ۵۰۴ مترمربع

عکاس: هومن مقدم

سال: ۱۴۰۰

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی  با معرفی پروژه معماری و طراحی خانه کلبادی همراه کاربران عزیز و گرامی هستیم. خانه کلبادی یک پروژه مسکونی در بافت شهری گرمسار است. معیارهای ساخت ۷۰ درصد از سطح زمین، موقعیت و توسعه محلات مهمترین عوامل تولید انبوه پروژه هستند. اما طراح روش جرم گیری را تغییر داده است تا به توده حجمی برسد و به سوالات اساسی طرح پاسخ دهد.

سوال اصلی طرح این است که چگونه می توان یک واحد مسکونی مستقل (خانه) را بر اساس معیارهای شهری در زمین شهری (پر کردن) تعریف کرد. به گونه ای که این خانه قابلیت های فضایی را برای زندگی خانوادگی فراهم می کند.

جرم حجمی با پیشروی به معبر شهری (لبه شیب دار) و کندن توده در وسط پروژه به سطح اشغال مجاز وفادار مانده و سعی کرده است متر مکعب و فضای داخلی پروژه را افزایش دهد. بنابراین، یک حیاط میانی در قلب پروژه شکل گرفته است. با این حال، بازخوانی حیاط مرکزی خانه های سنتی هدف این پروژه نبود. اما از نظر عملکرد و سطح روشنایی، همه فضاهای پروژه می توانند نور خود را از حیاط مرکزی تامین کنند.

این پروژه در خارج به شکل چندین مکعب آجری بسته شکل گرفته است. این مکعب ها فضاهای کاربردی متفاوتی را در خود جای داده و در نهایت خود را در قالب سه گلدان بزرگ در مقیاس شهری روی پشت بام نشان می دهند. به منظور اتصال نیروهای امدادی در صورت تصادف، در هر طبقه قسمتی از پوسته آجری به شکل ریل و توخالی در نظر گرفته شده است تا ورود نیروهای امدادی در زمان حادثه احتمالی امکان پذیر باشد.

منبع: Archdaily – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ