طراحی و معماری ورزشگاه سانتیاگو برنابئو مادرید

0 332

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو مادرید یکی از معروف ترین ورزشگاه های جهان است که در سال ۱۹۴۷ و با مالکیت باشگاه رئال مادرید افتتاح شده است و محل برگزاری بازی های خانگی تیم فوتبال این باشگاه است. این ورزشگاه ۸۱۰۴۴ نفر ظرفیت دارد و میزبان بازی نهایی چهار دوره لیگ قهرمانان اروپا در سال های ۱۹۵۷، ۱۹۶۹، ۱۹۸۰ و ۲۰۱۰ و جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۶۴ و جام جهانی در سال ۱۹۸۲ بوده است.

طرح توسعه و بازسازی ورزشگاه سانتیاگو برنابئو مادرید

باشگاه رئال مادرید از فرصت به دست آمده تعطیلی مسابقات فوتبال به دلیل شیوع ویروس کرونا استفاده کرده است و عملیات توسعه و بازسازی ورزشگاه خانگی خود را با اعتباری حدود پانصد میلیون یورو شروع کرده است. بر اساس اطلاعاتی که توسط باشگاه رئال مادرید منتشر شده است، در پروژه توسعه و بازسازی ورزشگاه سانتیاگو برنابئو جایگاه تماشاگران و فضای داخلی ورزشگاه تغییر زیادی نخواهد کرد و تغییرات عمده در پوسته بیرونی شکل خواهد گرفت.

در طرح جدید ورزشگاه سانتیاگو برنابئو، پوسته بیرونی از جنس تیتانیوم ضد زنگ ساخته می شود تا در برابر تغییرات شرایط جوی مقاوم باشد و یک صفحه نمایش با چرخش ۳۶۰ درجه بر روی آن نصب خواهد شد. این ورزشگاه در حال حاضر پنجاه و هفت در برای ورود تماشاگران دارد، اما ورودی اصلی ندارد؛ در طرح جدید ابتدا تمام تماشاگران از یک ورودی بزرگ و نمادین وارد ورزشگاه خواهند شد و سپس به مناطق دیگر هدایت می شوند.

پس از بازسازی این ورزشگاه، سقف آن تنها در پانزده دقیقه و توسط جک های هیدرولیک باز و بسته خواهد شد و تیم رئال مادرید می تواند مسابقات خود را در هر شرایط آب و هوایی برگزار کند. در سانتیاگو برنابئو جدید مسیری طراحی شده است که تماشاگران را به بالاترین نقطه ورزشگاه خواهد رساند و آن ها می توانند شهر مادرید را از بالا و در فضایی آزاد تماشا کنند و لذت ببرند. فلورنتینو پرز، رئیس جاه طالب باشگاه رئال مادرید قصد دارد سانتیاگو برنابئو را به نماد شهر مادرید تبدیل کند و طرفداران تیم فوتبال رئال مادرید را از سراسر جهان به این شهر بکشاند تا از موزه باشگاه بازدید کنند.

آرمین رحیمی وند ، کارشناسی ارشد معماری منظر – ابگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

risus mattis luctus libero. id commodo Curabitur Donec amet, justo Donec
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )