طراحی و معماری سالن تئاتر شیف بائردام

0 320

گروه تئاتر برلین که سال‌ هاست در سالن تئاتر شیف بائردام (Schiffbauerdamm) مشغول به فعالیت است، با انتشار تصاویری، از ایده و تجربه جدید خود مبتنی بر فاصله گذاری اجتماعی پس از شیوع ویروس کرونا در کشور آلمان برای بازگشایی دوباره فعالیت های تئاتری در ماه سپتامبر (اواسط شهریور) خبر داد!

گروه تئاتر برلین در این عکس نشان می دهد که حدود ۷۰ درصد صندلی ‌های سالن تئاتر را حذف کرده اند (حذف ۵۰۰ صندلی از ۷۰۰ صندلی خود)؛ در این عکس مشخص است که در سالن تئاتر شیف بائردام (Schiffbauerdamm)، ردیف‌ های صندلی به صورت یکی در میان حذف شده است و در ردیف ‌های باقی مانده با حذف یک صندلی در میان، شرایطی را برای رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی ایجاد کرده است. همچنین صندلی‌ ها به گونه ‌ای چیدمان شده ‌اند که برخی زوج و برخی تک هستند تا شرایط برای حضور خانواده و تک نفره، برای دیدن نمایش مهیا شود!

اگرچه اکثر صندلی ‌ها از تئاتر شیف بائردام حذف شده‌اند، اما گروه برلین می‌خواهد تجربه یک اجرای زنده را تا حد ممکن برای مخاطبان با فاصله اجتماعی خود لذت‌بخش کند. قرار است صندلی‌ های برداشته شده نیز برای زمان بازگشایی کامل اين سالن، بازسازی شوند.

27 May 2020, Berlin: An employee carries chairs from the rows of seats in the auditorium of the Berliner Ensemble. Due to the contact restrictions during the corona pandemic, individual seats will be removed for future performances. Photo: Britta Pedersen/dpa-Zentralbild/dpa (Photo by Britta Pedersen/picture alliance via Getty Images)

در انتها لازم به بیان است سالن تئاتر شیف بائردام (Schiffbauerdamm) در سال ١٨٩٢ میلادی توسط معمار آلمانی Heinrich Seeling و در سبک معماری نئوباروک طراحی و ساخته شده است! (افتتاح در ١٩ نوامبر ١٨٩٢ میلادی)

این ساختمان امروزه یکی از باشکوه ترین سالن های تئاترهای آلمان به شمار می آید و تحت حفاظت تاریخی قرار دارد.

توضیحات:

معماری نئوباروک (احیای باروک یا معماری امپراتوری دوم) در فرانسه یک سبک معماری در آخر قرن نوزدهم میلادی بود! این دوره بیانگر دوره ‌ای است که در آن جنبه ‌های اصلی معماری باروک حفظ شده بود ولی تقارن زمانی با دوره باروک یعنی قرون هفده میلادی و هجده میلادی نداشت! عناصر سنتی معماری باروک جزئی اساسی از برنامه درسی مدرسه هنرهای زیبای بوزار پاریس ، مدرسه برجسته معماری در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی بود! از معمارهای این سبک می ‌توان به فردیناند فلنر ، هرمان هلمر ، آرتور مینینگ و سر ادوین لوتینز اشاره کرد.

محمد سیمری – ابگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

quis risus nunc Nullam tristique Praesent Aenean libero sed lectus
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .